Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Escar Turizm Uzun Vadeli Temerrüt Notu BB Seviyesinde Güncellendi

JCR Avrasya, Escar Turizm için uzun vadeli uluslararası yabancı para notunu BB seviyesinde ve stabil görünümde olarak güncelledi.
Escar Turizm Uzun Vadeli Temerrüt Notu BB Seviyesinde Güncellendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Escar Turizm Taşımacılık Ticaret Anonim Şirketi için bugün JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından kredi notu güncellemesi paylaşıldı. Buna göre; uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BB seviyesinde güncellendi. Görünümleri ise stabil olarak işaretlendi.

Escar Turizm’in uzun vadeli ulusal notu A+ (Trk) olarak paylaşılırken, görünümü stabil olarak açıklandı. Kısa vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları ise B olurken, stabil görünüm teyit edildi. Kısa vadeli ulusal notu ise A-1 (Trk) oldu.

Kredi notları güncellenirken göz önünde bulundurulan olumlu yönler;

  • Dönem net kârı ve kârlılık göstergelerinde görülen kayda değer artış,
  • İncelenen dönemler boyunca borç ödeme kapasitesinde görülen düzenli iyileşme,
  • Halka arz ile birlikte öz sermaye seviyesindeki kayda değer artışın büyüme ve manevra kabiliyeti için alan oluşturması,
  • Uzun vadeli kontratların şirket gelirlerindeki öngörülebilirliği artırması,
  • Çeşitlendirilmiş ve üst düzey müşteri portföyünün varlık kalitesini artırması,
  • Aktiflerin büyük bir kısmının hızlı nakde çevrilebilen varlıklardan oluşmasının şirkete sağladığı esneklik,
  • Dengeli döviz pozisyonunun potansiyel kur farkı zararlarına karşı kalkan oluşturması,
  • Orta ve uzun vadede filo kiralama sektöründeki olumlu görünüm şeklinde açıklandı.

Şirketin kredi notunu etkileyen olumsuz yönler ise küresel çip arzında yaşanan sıkıntının şirket ve sektör açısından önemli bir risk oluşturması, şirketin ikinci el araç fiyat riski maruziyetine sahip olması, regülasyonların ve makroekonomik göstergelerin talep tarafından dalgalanmaya neden olabilmesi, global ve yerel ekonomilerde pandeminin sistematik risk unsuru olmaya devam etmesi olarak sıralandı.

Açıklamanın ardından Escar Turizm hisseleri (ESCAR) TSİ 12:10 sularında %2,76 oranında yükselişle 26,04 liradan işlem görmeye başladı.
Escar Hisseleri Yüzde 2,76 Yükseliş
Kaynak: Investing

Hisseler dünkü işlemlerde güçlü bir yükseliş kaydetmeye başladı ve 25,35 lira sınırına kadar ulaştı. Güçlü performansın ardından 25,34 liradan günü tamamlayan hisseler, bugünkü işlemlere yükselişle 25,5 liradan başladı.

Yükselişle açılış gerçekleştiren hisseler, daha sonra 24,32 liraya kadar geriledi. Ancak buradan yeni bir toparlanma gösteren hisseler, TSİ 11:45 sularında 26,22 liraya kadar tırmandı. Daha sonra 26 liranın hemen altında seyretmeye başladı.

Hisselerde yukarı yönlü eğilimin devam etmesiyle birlikte 26,14 – 26,94 – 28,54 liradaki direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 21,34 – 22,14 – 23,74 liradaki destek noktaları izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu