Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 50 Kitap Alıntısı [Unutulmaz Romanlardan Efsane Sözler]

Her kitabın içerisinde can alıcı ve ana fikrin gizlendiği önemli satırları vardır. Bu yazıda etkileyici 50 kitap alıntısını okuyacaksınız.
En İyi 50 Kitap Alıntısı [Unutulmaz Romanlardan Efsane Sözler]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Herkesin muhakkak en sevdiği bir kitap veya yazar vardır. Bazı kitaplar daha çok iz bırakır okuyan kişide. Ya anlatılan hikaye etkilemiştir bizi ya kendimizden bir şeyler bulmuşuzdur. Birçok insan kitap okurken yanında kalem veya küçük bir not defteri bulundurur. Çünkü okuduğu satırların arasında bazıları daha çok dikkatini çekmiştir ve aklında hep kalsın ister.

Bu yazımızda, kitap okurken altını çizdiğiniz birçok satır ile yeniden karşılaşacaksınız. En ünlü yazarların, en bilinen ve en güzel kitap alıntılarını derlediğimiz makalemiz sayesinde, listede yer alan kitapları daha önce okumamış olsanız bile, küçük bir fikir edinmiş olacaksınız. Gelin hep birlikte, en sevilen ve unutulmaz 50 kitap alıntısının yer aldığı liste ile kelimelerin egemen olduğu bir yolculuğa çıkalım.

1 Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza - Fyodor DostoyevskiRus edebiyatının en başarılı isimlerinden ve dünyanın en önemli yazarlarından biri olan Dostoyevski, realizmin temsilcilerindendir. En çok okunan dünya klasikleri kitapları arasında yer alan Suç ve Ceza da realist bir bakış açısıyla yazılmıştır. Bu alıntıda namuslu olmanın aslında her insanın tabiatında olması gereken bir özellik olduğu vurgulanıyor. Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.

2 Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Gazap Üzümleri - John SteinbeckSıfır beklenti sonsuz mutluluk, diye bir söz vardır. John Steinbeck’in bu alıntısına aslında çok benziyor. Evet, umut insanı ayakta tutar, umut güzel şeydir, ama umutlarımızın kontrolsüz bir şekilde büyümesine izin verirsek, gerçekleşmediği zaman yaşadığımız hayal kırıklığı da o denli büyük olur.

3 Satranç – Stefan Zweig

Satranç - Stefan ZweigDünyaya geldik ve bir hiçliğin ortasında bulduk kendimizi. Evet, büyüdük, çalıştık, eğlendik, nadir de olsa mutlu olduk ama yaşadıklarımızın hepsi bir hiç olacak. Ve bir hiçliğin içerisinde yaşadığımızı bilmek, insan ruhuna vurulmuş en büyük darbedir.

4 Kum ve Köpük – Halil Cibran

Kum ve Köpük - Halil CibranMerhamet ne güzel şeydir değil mi? En çirkin insanı güzel, en yoksulunu zengin eder. Allah tüm canlıların kalbine merhamet tohumlarını ekmiştir. Önemli olan hangimizin bu tohumları büyüttüğü, hangimizin su bile vermeden kurumasını izlemesidir. Halil Cibran’ın bu alıntısı ise birine yardım ederken onun onurunu düşünerek el uzatan kişi, asıl merhametlidir diyor. Birine yapılan yardım onun gururunu incitecek ölçüdeyse, o insanda ne merhametten söz edilebilir ne vicdandan.

5 Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel Garcia Marquezİnsan fiziken bir kez doğar, peki ya ruhen? Yaşadığımız ömür boyunca kaç defa hayal kırıklığı yaşadık, kaç defa düştük, kaç defa yeniden ayağa kalktık düşünsenize bir? İnsanoğlu böyledir çünkü defalarca yıkılsa da yeniden ayağa kalkmak zorundadır. Hani büyük alim Mevlana diyor ya “öldüm der durursun yine de yaşarsın” tam olarak böyledir hayat. Annemizden bir kez doğarız evet ama ölene kadar defalarca kez yeniden doğmak, yeniden ayağa kalkmak zorunda kalırız.

6 Nar Ağacı – Nazan Bekiroğlu

Nar Ağacı - Nazan BekiroğluHepimizin hayatında sıkıntılar var, hiçbirimizinki gül bahçesi değil. Fakat derdi veren Allah dermanını da veriyor. Bu hep böyle oldu ve dünya döndüğü sürece de böyle olacak. İnsan içinde o sıkıntının geçeceğine dair oluşan bu his, tüm zorlukların üstesinden gelme ve dayanma gücü verir. Yoksa insan başka türlü nasıl dayanırdı ki hayatın bunca oyunlarına?

7 Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin AliHer sayfası alıntılarla dolu, muhteşem bir aşk kitabıdır Kürk Mantolu Madonna. Sevgili Sabahattin Ali de aşkı en güzel anlatan yazar ve şairlerimizden biridir. Hani hep derler ya seni deliler gibi seviyorum diye. Deli olmak aklın yerinde olmamasıdır, kontrolsüzlüktür, ehliyetsizliktir… Halbuki insan sevdiğini gayet aklı başında sevmelidir. Bilerek, farkında olarak ve tadını çıkararak. Kürk Mantolu Madonna kitabının içeriği hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya bakınız.

8 Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek - Harper LeeGörünüşte hepimiz aynı türden canlılarız değil mi? Hepimiz etten ve kemikten oluşuyoruz, hepimiz aynı şekilde dünyaya geldik, aynı şekilde besleniyor, aynı havayı soluyoruz. Peki ya yeryüzünde bitmek bilmeyen bu kavgalar, savaşlar neden? Biz neden sürekli birbirimizi üzüyor, eziyor ve tüketiyoruz? Neden birileri sürekli diğerleri üzerinde egemen olma, üstünlük savaşı kurma eğiliminde?

9 Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Uğultulu Tepeler - Emily BronteEmily Bronte’den nasihat değerinde müthiş bir söz. İnsanı insan yapan, yüzüne güzellik katan ve onu sevdiren tek şey kalbinin temizliğidir. Yoksa hepimiz aynıyız, etten ve kemikten oluşmuş bedenleriz. Bizi birbirimizden ayıran tek şey kalplerimizin özelliğidir. Eğer temiz ve güzel bir kalbiniz varsa, bu dışınıza yansır. Fakat kararmış, herkesin kötülüğünü isteyen, kıskanç biriyseniz, kalbinizin kötülüğü yine yüzünüze yansır. Ve dünyalar güzeli olsanız bile, kalbinizin karanlığı güzelliğinize gölge düşürecektir.

10 Kinyas ve Kayra – Hakan Günday

Kinyas ve Kayra - Hakan GündayBu alıntı, Hakan Günday’ın ilk romanı olan Kinyas ve Kayra kitabının en bilinen ve birçok insanın kendini bulduğu kısmıdır. Yalnızlık daha güzel tasvir edilemezdi sanırım. Hepimiz yalnız geliyoruz dünyaya. İçimizden şanslı olanlar aşık oluyor, aşklarına karşılık buluyor ve çoğalıyorlar, kısacası mutlu geçiriyorlar dünya denen bu alemi. Bazılarımız ise koskoca dünyada, onca insan arasında kendi ruh eşimizi bulamıyoruz. Hepsinin arasından sıyrılarak, geldiğimiz gibi geri gidiyoruz.

11 Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar - Oğuz AtayHani bazı anlar olur ya, insana kendi bile fazla gelir. Kimseyi görmek, konuşmak istemez. Kimseye tahammül edemez. Oysaki tüm canlıları, insanlar da dahil seviyordur. Fakat hayat öyle şeyler yaşatır, öyle boşluklarda bırakır ki insanı, an gelir o çok sevdiğimiz insanlara bile tahammül edemez oluruz.

12 Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Milena'ya Mektuplar - Franz KafkaMesafelere rağmen devam eden ve sadece mektuplaşarak süren bir aşk öyküsü. Kafka, büyük aşkı Milena’ya yazdığı mektupları bu kitabında toplamıştır. Sürekli hayata karşı bir sitem ama hemen ardından gelen teselli satırları okuruz kitapta. Bazen de böyle isyan eder Kafka… İnsanın sevdiğinin yanında olamaması, cansız masanın, sandalyenin bile ondan daha şanslı olması ne büyük haksızlıktır? Franz Kafka’nın diğer sözlerinin ve hayatı hakkında bilginin yer aldığı bu yazımıza da göz atın.

13 Böğürtlen Kışı – Sarah Jio

Böğürtlen Kışı - Sarah JioEtrafımız yalancı yüzlerle dolu, siz mutsuzken aslında içten içe mutlu olan, sizin başarınızla mutsuz olan, kendini yiyen insanlar… Kimin gerçekten dost, kimin ikiyüzlü olduğunu anlamamız ise epey bir zamanımız alır. Gerçek dostlar siz üzgünken üzüntünüze ortak olur, en mutlu anı olsa bile sizinle kederlenir ve kendisi mutsuzken sırf siz mutlu oldunuz diye neşelenir. Umarım hepimizin etrafı böyle insanlarla dolar.

14 Bir Çift Yürek – Marlo Morgan

Bir Çift Yürek - Marlo MorganMarlo Morgan’ın en iyi felsefe kitapları arasında yer alan Bir Çift Yürek kitabı, insan olmanın gerekliliklerini hatırlatan muhteşem bir eserdir. Hepimiz hayatta kalmak ve daha iyi yaşamak için çalışmak, para kazanmak zorundayız. Bu gayet normal bir şeydir, fakat bunu abartıp dünyamızı para üzerine kurarsak, daha doğrusu parayı dünyamızın merkezine oturtursak, asıl sıkıntı ondan sonra başlar. İnsanlığın varoluşundan bu yana güçlü olma savaşı verilir. Yeraltı kaynakları ve petrol rezervleri için yapılan savaşların tek amacı daha çok zengin olmaktır. Oysa günün birinde hepsi bitecek. Bina dikmek için kestiğimiz ağaçlar bitecek, ırmaklarımız kuruyacak, savaşacağımız yeraltı kaynaklarımız kalmayacak. İşte o noktadan sonra napacağız? İstediğiniz kadar zengin olun hiçbir işe yaramayacak.

15 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George OrwellYok etmek sadece zorbaların ve cahillerin işidir. Bir insan zekasıyla yenemeyeceğini anladığı anda ya şiddete başvurur ya paranın gücüne. Birisi sizinle aynı fikirde değil diye onu yok edemezsiniz. Medeni ve erdem sahibi insanlar böyle yapmaz. Çok okuyan ve bilginin gücüne inanan her insan, sadece konuşma yolunu seçer. Sizden olmayanları yok etmek yerine, bilginin ve fikrin gücüyle, sizin gibi düşünmesini sağlamalısınız. Orwell’in en çok okunan siyasi kitaplar arasında yer alan 1984 eseri, hayata karşı bakış açınızı değiştirecek satırlar içeriyor.

16 Olasılıksız – Adam Fawer

Olasılıksız - Adam Fawer En iyi polisiye kitaplar arasında yer alan Olasılıksız, son yılların en çok okunan ve en popüler kitaplarından biri. Bu alıntıda düşüncenin gücünü görmemiz istenmiş. Evrene pozitif enerji yayın derler ya hani. Eğer bir şey hakkında olumlu düşünür ve gerçekleşeceğine yürekten inanırsak, başarırız. Tam tersi daha baştan karamsar bakıp, yapamayacağımızı düşünürsek, olacağı varsa da olmaz. Unutmayın, hayatınız sizin elinizde şekillenen bir hamurdur!

17 Çile – Necip Fazıl Kısakürek

Çile - Necip Fazıl Kısakürekİslamcı şairlerimizden biri olan Necip Fazıl Kısakürek, Allah yoluna adadığı ömrünü şiirlerine harika bir şekilde aktarmıştır. Aslında hepimizin amacı Allah’ı aramak ve bulmak olmalı. Dünyalar kadar servetimiz olsa, tüm kainat bizim olsa kaç yazar? Nasıl olsa günün birinde hepimiz gideceğiz hak aleme. O yüzden asıl meselemiz Allah’ı aramak olmalıdır, geri kalan her şey değersiz işlerdir. Çile, Necip Fazıl’ın başyapıt eserleri ve en iyi şiir kitapları arasında yer almaktadır.

18 Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupéry

Küçük Prens - Antoine De Saint-ExupéryDünyanın en çok satan ve en fazla yabancı dile çevrilmiş eserlerinden biri olan Küçük Prens, kısacık bir öykü kitabı. Fakat küçük dostumuzun biz büyüklere verdiği öğütler öyle değerli ve yerinde ki… İnsan bir şeyi tam anlamıyla görebilmek için yüreğiyle bakmalıdır. Gözler sadece herkesin gördüğünü görür. Gerçekten özü görmek istiyorsanız, kalbinizle bakmalı ve hissetmelisiniz.

19 Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı - Paulo CoelhoMutluluğun peşinde koşan Santiago’nun hikayesini okuduğumuz Simyacı da dünyanın en çok satan ve en fazla okunan kitapları arasında yer alıyor. Bir insan nereye giderse gitsin yanında götürdüğü en önemli iki şeyden biri yüreği, diğeri de zihnidir. Eğer kafası sıkıntılarla doluysa, dünyanın en huzurlu yeri bile rahatlatmaz. Kocaman, huzur ve sevgi dolu bir kalbe sahipse de nereye giderse gitsin yalnız kalmaz. Size doğru yolu gösterecek, yapmanız gereken şeyleri söyleyecek tek şey yüreğinizdir. Beyin akıl verir ama ruhu yoktur. Vicdan, merhamet, sevgi gibi duyguları barındırmaz. Ama yürekler bize yol gösteren en büyük hazinelerdir.

20 Od – İskender Pala

Od - İskender PalaDoğruluk en büyük meziyettir, en güzel huydur, en takdir edilesi karakterdir. Doğruluk tıpkı namuslu olmak gibi bir üstünlük olmamalıdır. Çünkü her insan doğru ve dürüst olmak zorundadır. Fakat günümüz insanlarına baktığımızda, doğruluğun ne kadar da unutulmuş bir özellik olduğunu görebiliriz. Eğer herkes doğru olsaydı, o zaman ne yiğitliğe gerek kalırdı ne başka bir şeye. Her şey kendiliğinden, sulh içinde ilerlerdi zaten.

21 Limon Ağacı – Sandy Tolan

Limon Ağacı - Sandy TolanNe ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Sen arkadaşın için bir kuruş harcamazken, onun senin için büyük harcamalar yapmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar. Bir dostluk hikayesinin anlatıldığı, tarih kitapları listesinde yer alan Limon Ağacı, mutlaka okunması gereken eserlerdendir.

22 Alacakaranlık – Stephenie Meyer

Alacakaranlık - Stephenie MeyerHer güzel şeyin bir sonu vardır. Ne kadar heyecanlı, güzel, mutlu ve keyifli yaşanırsa yaşansın, her heyecan bir yerde son bulur. Tıpkı her gün doğan güneşin, her gece batması gibi. Nasıl ki her sıkıntı bir gün çözüme kavuşur, her karanlık gece sabahında aydınlanırsa; mutluluklarımız da böyledir işte. En çok okunan gençlik kitapları arasında başı çeken Alacakaranlık, döneminin en çok ilgi çeken kitabı olmuştur.

23 Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small, Gigi Vorgan

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small, Gigi Vorganİnsanoğlunun başına her şey gelebilir; ölüm, iflas, başarısızlık, kaza, hastalık bunlardan bazılarıdır. Her insan kendi karakterine uygun bir savunma mekanizması geliştirir. İçinde bulunduğu şartlardan en az zararla kurtulabilmek için, belli başlı yöntemler kullanır. Mizah ise bunlar arasında en etkili olanıdır. En kötü şartlarda bile eğlenecek bir şeyler bulursanız, sıkıntıların üstesinden daha kolay gelebilirsiniz. En iyi psikoloji kitapları arasında olan Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, gerçekten etkileyici bir eserdir.

24 Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Ferrari'sini Satan Bilge - Robin SharmaFerrari’sini Satan Bilge, Robin Sharma tarafından kaleme alınan, en çok satan kitaplar listesinde uzun süre zirvede kalmıştır. Ayrıca birçok işyerinin, elemanlarına okumasını önerdiği bir kişisel gelişim kitabıdır. İçerisinde ise kulağımıza küpe etmemiz gereken harika öğütler yer alıyor. Sizlerle paylaştığımız bu alıntı, mutluluğu arayanlar için bir rehber niteliğinde. Eğer hayattan tam olarak ne istediğimizi, neler yapmaktan hoşlandığımızı ve bizi gerçekten neyin mutlu edeceğini tespit edebilirsek işimiz çok daha kolay olur. Kendimize bir hedef belirleriz ve bütün çabamızı onu gerçekleştirmek için kullanırız.

25 İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

İçimizdeki Şeytan - Sabahattin AliAllah bizi sadece yemek, içmek için, bu dünyanın güzelliklerini sömürmek, dahası dünyaya kötülük etmek için yaratmış olamaz. Hepimizin bir varoluş amacı vardır. Kimimiz insanlığa faydası olacak işler yapmaya çalışırız, kimimiz bir çocuğa umut oluruz, kimimiz ise bizden sonraki nesillere yol gösterecek eserler bırakırız. Ama illa ki bir şeyler yaparız, günlerimiz sadece nefes alıp, anın tadını çıkarmak olmamalıdır. Sevgili Sabahattin Ali’nin birbirinden değerli eserleri ve hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizi buraya alalım.

26 Pi – Azra Kohen

Pi - Azra KohenGeçmişte yaşadığımız hatalardan elbette ders çıkarmalıyız. Aynı hatalara yeniden düşmemek için yaşadıklarımız bize öğretmen olmalıdır. Fakat hep geçmişte çakılı kalırsak, ayaklarımız bizi ileriye götüremez. Benzer şekilde hep gelecek kaygısı da yaşanmamalıdır. En güzeli ne geçmişe ne geleceğe bakmak, sadece içinde bulunduğumuz anın tadını çıkarmaktır.

27 Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı - Khaled HosseiniEn çok okunan popüler kitaplar arasında yer alan Uçurtma Avcısı, iki arkadaş arasında yaşanan dostluğun anlatıldığı, arkadaşlık ve sadakat gibi kavramların yer aldığı harika bir eserdir. Kitabın bu satırlarında, çocukları kendi zevkimize göre yetiştirmememiz gerektiği vurgulanmış. Onlar sizinle aynı takımı tutmak, aynı renkleri, aynı yemekleri veya aynı oyunları sevmek zorunda değiller. Sizin istediğiniz mesleği seçmek zorunda da değiller. Bırakın çocuklar kendi hayatlarını, kendi istedikleri renklerle boyasınlar.

28 Aşk – Elif Şafak

Aşk - Elif ŞafakHer aşk insana bir şeyler katar veya eksiltir. Hiç kimse o aşkı yaşamadan önceki insan olarak kalmaz. Buna olumlu şeyler de dahildir, olumsuzlar da… Bazı ilişkiler insanı yıpratır, eksiltir, çok şey alıp götürür. Bazıları ise bir hayat katar, insan sevdiğinden çok şey öğrenebilir, onunla birlikte yeniden büyüyebilir. Asıl mesele ise, bir ilişki bittikten sonra siz aynı kişiyseniz o aşk, aşk değildir. Sadece birlikte geçirilmiş bir zaman kaybıdır.

29 Bukre – Kahraman Tazeoğlu

Bukre - Kahraman TazeoğluHangimiz sonu hüsranla biten bir aşk yaşamadık, hangimizin kalbinde kapanmayan yaralar yok ki? Günün birinde, birisi çıkıp gelir ve o yaraları kapatacağını söyler, sizi mutlu edeceğine dair söz verir. Fakat genelde verilen hiçbir söz yerine getirilmez. Eğer hayatımıza aldığımız kişi, geçmişte yaşadığımız üzüntüleri unutturmak yerine, o yaraların kabuğunu kaldırıp sonra da çekip gidecekse, hiç gelmesin daha iyi değil mi?

30 Kadınsız Erkekler – Haruki Murakami

Kadınsız Erkekler - Haruki MurakamiNe kadar harika, gösterişli ve mutlu bir hayat yaşarsak yaşayalım, sonunda hepimiz bir gün öleceğiz. Ve en yakınlarımızdan birkaç kişi hariç unutulup gideceğiz. Böyle düşününce hayat ne kadar da boş geliyor değil mi? Halbuki, öldükten sonra hiç unutulmayacağımızı bilme düşüncesi bile, kendimizi değerli hissetmemiz için yeterli. Japon yazar Haruki Murakami’nin diğer sözleri için buraya tıklayın.

31 Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar - John SteinbeckAkli dengesi yerinden olmayan Lennie ile çok zeki George’nin dostluğunun anlatıldığı Fareler ve İnsanlar romanında, iyi olmak için akla ihtiyacımız olmadığı belirtiliyor. Tam tersi çok zeki biri, kazanmak ve başarılı olmak için hırsa kapılır, bununla beraber masum yanlarını kaybeder. Oysa hayata sadece kalp gözüyle bakan birinden asla kötülük gelmez.

32 Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aylak Adam - Yusuf Atılganİnsanlar çoğu zaman kendilerine bir hedef belirlerler ve o noktadaki kişi gibi olmak isterler. Hatta bazen öyle abartırlar ki sadece düşünceden ibaret olan bu hayalleri gerçekmiş gibi görürler. Ve bir süre sonra kafalarında kurdukları kişiye kendileri de inanmaya başlar. Olmak istedikleri kişiyi anlatırken, kurdukları yalanların farkına bile varmazlar.

33 Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli

Kardeşimin Hikayesi - Zülfü LivaneliUmut bazen iyi bazen de insanı mutsuzluğa sürükleyen bir duygudur. İnsan bir konu hakkında tüm umutların tükendiğini hissederse, kendine yeni yollar arar. Aynı noktada bekleyip durmaz. Fakat gerçekleşeceğine dair en ufak bir umut onu beklemeye şartlandırır. Tüm dünyası, gördüğü o küçücük umutla şekillenir.

34 Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Nietzsche Ağladığında - Irvin D. YalomIrvin D. Yalom’un, Nietzsche’nin hayatını hüzünlü bir şekilde anlattığı kitabından bir alıntı var sırada. Küçücük bir cümle ama anlamı çok büyük. Bir insan hayatı boyunca sadece kendi gibi davranırsa gerçekten karakter sahibi olabilir. Ortama ve kişiye göre değişkenlik gösteren insanların, insanlıkları da sorgulanmalıdır. Kazansan da kaybetsen de neysen o olmalısın. Ancak o zaman insanların gözünde saygı kazanır ve net bir izlenim bırakırsın.

35 Ebuzer – Ali Şeriati

Ebuzer - Ali ŞeriatiYalnızlık en korkulacak durummuş gibi gelir insana. Yalnız kalmayayım da ne olursa olsun denir. Ama yalnızlıktan daha beter durumlar vardır, mesela kötü bir dost. En uzun yalnızlık bile, kötü bir dosttan iyidir. Öte yandan iyi bir dost elbette tüm yalnızlıklara tercih edilir.

36 İç Kitabı – Ece Temelkuran

İç Kitabı - Ece TemelkuranHani derler ya Allah kötü gün dostu versin diye. Çünkü iyi gününüzde herkes yanınızdadır, önemli olan dar zamanınızda, zor günlerinizde kimlerin yanınızda durduğudur. Böyle zamanlarda sizi tek bırakmayan, derdinize ortak olmaya çalışan insanlar hiçbir zaman unutulmaz.

37 Henüz Vakit Varken Gülüm – Nazım Hikmet Ran

Henüz Vakit Varken Gülüm - Nazım Hikmet RanBelli bir yaştan sonra insanlar genelde hayata karşı umudunu kaybeder. Daha az alışveriş yapar, yeni başlangıçlar yapmak istemez. Ömrünün az kaldığı düşüncesi onu yavaş yavaş karamsarlığa sürükler. Oysa hayat karamsarlığı kabul etmeyecek kadar güzeldir. Ne diyor Türk şiirinin duayenlerinden Nazım Hikmet; 70 yaşında bile zeytin ağacı dikebilmelisin, hem de çocuklar için değil, kendin için!

38 Toprak Ana – Cengiz Aytmatov

Toprak Ana - Cengiz AytmatovMutluluk hiçbir zaman gerçekleşmesini istediğiniz tek bir olaya bağlı olmaz. Örneğin; sevdiğine kavuşma hayali kuran birini, evlilik yolunda atılan her adım mutlu eder. Kimisi için ocağında kaynayan bir çayının olduğunu, kimisi için akşam eve döndüğünde sıcacık bir gülümsenin karşılayacağını bilmek mutluluk kaynağıdır. İnsan aslında mutlu olmayı kafasında çok büyütür. Mutluluk etrafınızda olup biten, akıp giden hayatın ta kendisidir.

39 Ermiş – Halil Cibran

Ermiş - Halil CibranAslında hepimizin düştüğü bir hata bu. Sadece en kötü zamanlarımızda, başımız derde girince, yokluktayken, sınava girerken, kısaca kendimizi çaresiz hissettiğimiz zamanlarda dualara sığınırız. Oysa ne büyük yanlıştır bu! Keşke en mutlu olduğumuz, her şeyin yolunda gittiği zamanlarda da dua etsek. Yüce Allahımızı her an, her saniye aklımızdan çıkarmasak ve bize verdiği güzel hayat için şükür etsek.

40 Denemeler – Michel De Montaigne

Denemeler - Michel De MontaigneMontaigne’nin felsefe üzerine kurduğu cümleler ve teorileri gerçekten de okunmaya değer. 272 sayfadan oluşan Denemeler kitabından aldığımız bu sözünde de yine muhteşem bir tespit yapıyor. Hepimizin bir amacı olmalıdır, aksi takdirde bir ağaca balı olmayan yaprak gibi, rüzgarın estiği yere doğru savruluruz. İnsanların amaçları, onların hayatlarının rotasını belirler.

41 Huzursuzluğun Kitabı – Fernando Pessoa

Huzursuzluğun Kitabı - Fernando PessoaBu dünyaya gelmek için hiç kimse bizim fikrimizi sormadı. Hiç kimse gelmek istiyor musun, burayı tanımak istiyor musun demedi. Hepimiz bizim isteğimizin dışında doğduk ve bir gün yine, kontrolümüz dışında ölüp gideceğiz. Ve hepimizin olmasını istediği hayalleri vardır. Bir de yaşamak zorunda olduğu hayatı… Olmasını istediğimiz ve olmak zorunda olduğumuz bir yerde sürüp gider ömür denilen kısıtlı zamanımız.

42 Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Bin Muhteşem Güneş - Khaled HosseiniHer canlının yaradılışı gereği belli bir özelliği vardır. Bir çocuğu yaramazlık yaptı diye suçlayamayız. Evinizde beslediğiniz kediyi koltukları tırmaladı diye, bahçedeki tavşanı çiçeklerin dibini kazdı diye, 70 yaşına gelmiş dedenizi söylediğiniz şeyleri unuttu diye suçlayamazsınız. Khaled Hosseini’nin alıntısında bu durum anlatılıyor. Rüzgarın görevi esmektir, bir yerden alır başka bir yere savurur. Ona emanet ettiğiniz şeyi başkasında bulunca suçlamamalısınız diyor.

43 Karıncanın Su İçtiği – Yaşar Kemal

Karıncanın Su İçtiği - Yaşar KemalEğer bir yerde savaş oluyorsa bundan belli bir kesim değil, orada yaşayan herkes etkilenir. Buna karınca kadar küçük canlılar da dahildir. Bir savaş başlıyorsa onu bitirmenin tek yolu savaşmaktır. İşte bu yüzden yeryüzünde hiçbir zaman savaş başlamamalıdır. Yapılan her savaşta güçlüler kazanır, masumlar, çocuklar, gökteki kuşlar, yerdeki karıncalar zarar görür.

44 Psikanaliz Üzerine – Sigmund Freud

Psikanaliz Üzerine - Sigmund Freudİnsan ne yaşarsa yaşasın en çok kendi etkilenir. Üzgün olduğunuz zamanlarda birileri gelir ve sizi anladığını, en az sizin kadar üzüldüğünü söyler, külliyen yalandır bu. Hiç kimse sizin acınıza sizin kadar üzülemez. Aynı şey mutluluk için de geçerlidir. Mutlu olduğunuzda insanlar sizin için sevinir, tabi gerçekten iyiliğinizi istiyorlarsa. Fakat mutluluğun tadını sadece ve sadece siz çıkarırsınız.

45 Aşkın Gözyaşları, Tebrizli Şems – Sinan Yağmur

Aşkın Gözyaşları, Tebrizli Şems - Sinan YağmurNe derler; topraktan geldik toprağa döneceğiz. Yani Sinan Yağmur’un da dediği gibi topraktan ve çamurdan ibaretiz. Bizi değerli kılan ve ruhumuzu nurlaştıran tek şey ise aşktır. Yaradan’a duyulan ilahi aşk, en kötü, en meczup, en ucube varlığı bile güzelleştirir. Allah aşkı herkese yakışan tek şeydir.

46 Havva’nın Üç Kızı – Elif Şafak

Havva'nın Üç Kızı - Elif ŞafakEğer etrafınızda sadece sizin gibi düşünen, sizin tuttuğunuz takımı tutan, sizin verdiğiniz partiye oy veren ve sizin gibi eğlenen insanlar varsa bu bir başarı veya mutluluk sebebi olmamalıdır. Çünkü o zaman tek düze bir hayat sürersiniz. Farklı düşüncelere kendinizi kapatmışsınız demektir. Aynı şey kitaplar için de geçerlidir. Eğer sadece sizinle aynı düşüncede olan şeyler okuyorsanız, zaten bildiklerinizi tekrarlıyorsunuz demektir ve bu da aslında okumadığınızın göstergesidir.

47 Tehlikeli Oyunlar – Oğuz Atay

Tehlikeli Oyunlar - Oğuz Atayİnsanın aklında çözülmeyi bekleyen sorunlar varsa, hiçbir yer, hiçbir ortam huzur vermez. Nereye giderse gitsin aklında hep o düşünceler vardır. Ve bazı düşünceler öyle ağır gelir ki sanki her hareketinizde zihninizi yaralar. Türk edebiyatının unutulmaz kalemlerinden biri olan Oğuz Atay, beynini yoran düşünceleri cam kırıklarına benzetmektedir.

48 Gülistan – Şeyh Sadi Şirazi

Gülistan - Şeyh Sadi ŞiraziÖzgürlük bir insanın sahip olduğu en büyük hazinedir. Başka birinin boyunduruğu altında olmamak, her kararınızı kendi hür iradenizle vermek, az da olsa onurlu bir şekilde kazandığınızı yemek çok değerli şeylerdir. Büyük İslam alimi Sadi Şirazi bu sözünde; başkasının karşısında el pençe divan durup zengin olacağımıza, kendi ekmeğimizi yiyip, kendi ruhumuzun efendisi olmamızın daha değerli olduğunu anlatmaktadır.

49 Sıradan Delilik Öyküleri – Charles Bukowski

Sıradan Delilik Öyküleri - Charles BukowskiEğer bu dünyaya gelmiş ve yaşamak zorundaysak mücadele etmeliyiz. Nedir mücadele? Kendimize yaşamımızı anlamlı kılan bir amaç belirleriz, onu gerçekleştirmek için çalışırız. Gerekiyorsa riske gireriz, kaybetsek bile tekrar deneriz. Ama hiçbir zaman birilerinin gelip hayatımıza şekil vermesini beklemeyiz. Bunu sadece cansız bir varlığa dönüştüğümüz zaman yapabiliriz. Mücadele etmek biz insanların doğasında olan ve olması gereken en önemli duygulardan biridir.

50 Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Kendine Ait Bir Oda - Virginia WoolfSizi bir odaya kapattıklarını düşünün. Elinizi, kolunuzu, ayaklarınızı bağlamışlar. Odada sizden başka hiç kimse yok. Birçok şeyi yapmanıza engel olan bu kısıtlama sadece ve sadece düşüncelerinize gem vuramaz. Hangi şartlarda olursanız olun, en kötü işkencelere maruz kalsanız dahi düşünme özgürlüğünüze hiç kimse mani olamaz. Yaşadığınız sürece dur durak bilmeden düşünürsünüz. Düşünme yeteneğinin karşısında ne silah, ne kilit, ne de en ağır cezalar durabilir.

Siz değerli okuyucularımız ile en ünlü yazarların birer motto haline gelmiş, en bilinen kitap alıntılarını paylaştık. Nedense bir kitapta ne kadar altı çizilecek satır varsa, o kadar güzelmiş gibi gelir. Elbette durum böyle değildir ama bir kitabın tanınırlığına en büyük katkı kitap alıntılarından gelir. Kitabı okurken altını çizdiğimiz satırlar arasında en beğendiklerimizi sosyal medya hesaplarımızda paylaşırız veya defterimize not ederiz. Siz de bizimle unutamadığınız ve aklınıza yer edinen kitap alıntılarını paylaşmak istemez misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın