Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 15 Tarih Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]

Tarih severler buraya! Tarih meraklılarının mutlaka okuması gereken bu yazıda, en iyi ve en güzel 15 tarih kitabını bulacaksınız.
En İyi 15 Tarih Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tarih kitabı denince akıllara hemen lise yıllarında, derslerde okutulan kitaplar gelir. Çok ilginçtir ki birçok insan için o kitapları okumak eziyettir. Hatta büyük bir kısmı tarih bölümünü sevmediğini söyler. Bunun sebebi de olaylara hiçbir lezzet ve heyecan katmadan anlatılmasıdır. Öğrenmenin birçok türü olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında en etkili olanlardan biri hikaye anlatarak öğretme şeklidir. Yani gerçek bir olayı bir kurgu eşliğinde aktarırsanız, bu olay okuyan kişinin aklında daha çok kalır.

İşte sizler için hazırladığımız bu listede, tarihini merak eden ve öğrenmek isteyenler için en iyi tarihi romanları sıraladık. Bugünlere nasıl geldiğimizi öğreten, aşk öyküleriyle o dönemin zorluklarını anlatan, en iyi, en çok okunan ve en beğenilen 15 tarih kitabı sizlerle…

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk - Mustafa Kemal AtatürkEn iyi tarih kitapları listemizin birinci sırasında elbette ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan Nutuk’a yer veriyoruz. Her Türkün muhakkak okuması gereken bir kitap olan Nutuk, bizler için bırakılmış büyük bir miras değerinde. Kurtuluş Savaşı’nın, cumhuriyetin kuruluş sürecinin anlatıldığı eserde, fazlasıyla mektup, günlük ve belgeler göreceksiniz. Ayrıca siyaset ve politika kitabı kategorisine giren Nutuk, o dönemlerde yaşananları Mustafa Kemal’in ağzından dinlememizi sağlıyor. Osmanlı’nın yıkılış dönemi ve küllerinden yeniden doğan bir milletin destanının anlatıldığı eser, her Türkün evinde bulunmalı ve tıpkı ders kitabı gibi tekrar tekrar okunmalıdır.

Nutuk’un Özeti

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1927 yılında kaleme alınan Nutuk bir söylev türünde oluşturulmuş. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli resmi kaynağı niteliğinde olan eserde, bazı konuşmaların dışında mektuplar ve önemli belgeler de yer almaktadır. İleri görüş yeteneği tüm dünyaca kabul görmüş olan Gazi Mustafa Kemal, bu eserinde hem geçmişi anlatmış hem de gelecekte olan tehlikelerin ipuçlarını vermiştir. Yazıldığı döneme göre Farsça ve Arapça kelimelerin çok olduğu eserin dili biraz ağır. Ancak ilk basımından bu yana, sayısız yayınevi, gerek sadeleştirerek gerek eski Türkçe kelimelerin günümüz anlamlarını kullanarak yayınlamıştır. İçerisinde İsmet İnönü, Kazım Karabekir Paşa, Rauf Bey ve Refet Paşa gibi devlet adamlarının adı geçen kitabı, piyasada Söylev olarak da bulabilirsiniz.

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler - Turgut ÖzakmanTurgut Özakman tarafından yazılan eser 752 sayfadan oluşan, belgesel tarzında bir roman. 2005 yılında yayınlanan kitap satış rekorları kırdı. Öyle ki kitabın yayınevi sahibi, o dönem en çok vergi verenler listesine girdi. Türklerin mücadelesini verdikleri İstiklal Savaşı üzerine yazılmış gerçek bir destan olan kitap, bazen duygu seline kapılmanıza bazen de ecdadınızla gururlanmanıza neden oluyor. Bu vatanın nasıl kazanıldığını anlatan Şu Çılgın Türkler mutlaka okunmalı. Ufkumuzu açmaya yarayan eser, üzerinde yaşadığımız toprakların, göğümüzde dalgalanan bayrağın kıymetini bir kez daha bilmemizi sağlıyor.

Şu Çılgın Türkler Kitabının Özeti

Şu Çılgın Türkler, bağımsızlık mücadelesi veren her topluma rehber olabilecek bir başyapıt. Cihan imparatorluğu olan Osmanlı’nın Avrupa’ya ayak uyduramaması, bilim ve teknolojiden geri kalması ve topraklarını kaybetmesiyle başlayan yıkılış süreci; ardından da büyük önder Mustafa Kemal ile tarih sahnesine yeniden çıkışını anlatan muhteşem bir eser. Kitabı öyle sindire sindire okumalı ve aklımıza kazımalıyız ki bu günlere nasıl geldiğimizi unutmayalım. Kitapta geçen olayların hepsi gerçek, kahramanları bizim milletimiz, fakat yazar öyle usta bir kalemle anlatmış ki tadına doyulmaz bir destan okuyorsunuz. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç süreci, yaşananlar, çaresizlik ve yokluk içerisinde Türklerin verdiği bir mücadele. Ders kitabı niteliğinde olan Şu Çılgın Türkler için bir milletin romanı diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: En Güzel Vatan Şiirleri

Semerkant – Amin Maalouf

Semerkant - Amin MaaloufLübnan asıllı yazar Amin Maalouf tarafından yazılan Semerkant, ilk olarak 1988 yılında yayınlandı. İçinde kocaman bir tarih yatan kitap hakkında aslında yazılacak çok fazla şey var. Okurken büyüsüne kapıldığınız, kendinizi gerçek bir masal dünyasında hissettiğiniz eserde; rubailer, devlet işleri ve önemli isimler yer alıyor. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Ömer Hayyam ve rubaileri yani Rubaiyyat hakkında bilgiler var. İkinci bölümde ise bir Amerikan vatandaşının Rubaiyyat’ı bulmak için içine girdiği İran siyaseti anlatılıyor.

Semerkant Kitabının Özeti

Muhteşem bir yapıt olan Semerkant’ta; Ömer Hayyam, Melikşah, Alparslan, Nizamülmülk, Tuğrul-Çağrı Beyler ve Hasan Sabbah gibi birçok isim karşılıyor sizi. Bu kişilerin hayata bakış açılarını öğreniyorsunuz. Özellikle Ömer Hayyam’ın şarap konulu rubaileri yüzünden aldığı tüm olumsuz eleştirileri değiştirecek bilgiler yer alıyor. Kitabın kurgusu ise şöyle; Benjamin Omar adındaki bir Amerikalı, Ömer Hayyam’ın el yazması eserine ulaşmak ister. Ve kendini bir anda İran siyasetinin içerisinde bulur. Bu süreçte verdiği mücadeleler anlatılırken, aynı zamanda az önce belirttiğim isimlerin hayatlarını da öğrenmiş oluyorsunuz.

Katre-i Matem – İskender Pala

Katre-i Matem - İskender PalaKatre-i Matem, İskender Pala’nın kaleme aldığı, kurgusu ve anlatımı itibariyle tadına doyum olmayan eserlerinden biridir. Lale devrinde işlenmiş bir cinayetin anlatıldığı kitapta, dönemin sosyal ve kültürel yapısı hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Usta yazar, Osmanlı’nın günlük yaşantısı, saray hayatı, halkın rutin işleri gibi detaylara yer vermesiyle, o dönem hakkında merak ettiklerinizi de öğrenmenizi sağlıyor. Entrikalarla dolu bir hikayenin yer aldığı kitabı okumanızı öneririm. Birçok türde kitap yazan İskender Pala’nın, İki Darbe Arasında isimli romanına da en iyi siyasi kitaplar yazımızda yer vermiştik.

Katre-i Matem Kitabının Özeti

Dili biraz ağır olsa da anlatılan hikayenin büyüsüne kapıldığınızda, bir solukta biten bir kitap Katre-i Matem. Kitapta Lale devrinde işlenmiş gizemli bir cinayet çözülmeye çalışılıyor. Aynı zamanda o dönem hakkında bilgi alarak tarihi bir serüvene yolculuk ediyorsunuz. 480 sayfadan oluşan kitabın sadece adına bakarak bir önyargıya kapılmayın. İskender Pala tarihi bilgileri öyle muhteşem bir şekilde kurgulayıp okuyucuya aktarmış ki kitabın etkisini uzun bir süre üzerinizden atamıyorsunuz.

Veda – Ayşe Kulin

Veda - Ayşe KulinAyşe Kulin’in 2007 yılında yayınlanan Veda isimli tarihi romanı, 328 sayfadan oluşuyor. Esir Şehirde Bir Konak alt başlığına sahip olan kitap, hüzün ve acı dolu satırlar içeriyor. Osmanlı’nın çöküş döneminde halkın yaşadığı acı ve çaresiz dolu günler, Ayşe Kulin’in usta kalemiyle okuyucuya ulaşıyor. Bunların yanında aşk, hüzün ve hayal kırıklıkları da kitabın genelinde esen duygu fırtınaları. Bu duygular esere aynı zamanda aşk kitabı havası katıyor.

Veda Kitabının Özeti

Kitabın ana karakteri, son maliye nazırlarından biri olan Ahmet Reşat Paşa. Kitabın hikayesi ise Osmanlı’nın işgal altında olduğu zamanlarda, Ahmet Reşat Paşa’nın konağında yaşananlardan oluşuyor. Konakta paşanın eşi, kızı, teyzesi, yeğeni Kemal ve uzaktan akrabası Mehpare yaşamaktadır. Kemal işgalci güçler tarafından aranmaktadır, bu yüzden konakta gizlenir. Aynı zamanda hasta olan Kemal’in bakımıyla Mehpare ilgilenir. İki gencin arasında zamanla duygusal yakınlaşma oluşur ve Mehpare Kemal’den hamile kalır. Ancak dayısı Ahmet Paşa ile aralarında görüş ayrılığı olduğu için bu kez Azra Hanım’ın konağına giderek, orada gizlenmeye devam eder. Azra Hanım milli mücadeleye katılmak istediğini söyleyince Kemal ve Mehpare yeniden konağa döner. Daha sonra ülke işgalden kurtulur ve Ahmet Reşat Paşa ülkeden ayrılır.

Osmancık – Tarık Buğra

Osmancık - Tarık BuğraCumhuriyet dönemi yazarlarımızdan olan Tarık Buğra’nın kitabı Osmancık, 1973 yılında yayınlandı. Osmanlı Devletinin kuruluşunun anlatıldığı kitap, Osman Gazi’nin dedesinden aldığı bir öğütle başlıyor. Tarihimize ışık tutan ve bilmediklerimi öğrenmemizi sağlayan eser, tarih meraklıları tarafından mutlaka okunmalıdır. İçerisinde; aşk, dostluk, din ve vatan gibi kavramların yer aldığı kitapta, Osman Gazi’nin tarih sahnesine çıkış hikayesi muhteşem bir şekilde okuyucuyla paylaşılıyor.

Osmancık Kitabının Özeti

Çok akıcı ve anlaşılır bir dili olan kitap, Osmanlı Devletinin kuruluşunu Tarık Buğra’nın sanatsal anlatımıyla sunuyor. Ertuğrul Gazi’nin oğluna bir nasihatı ile başlıyor kitap. 600 yıllık bir hükümdarlığın kurucusu Osman’ın hayatından kesitler anlatılıyor. Kendisi ve beyliği için yaptıkları, gördüğü rüyalar, devleti kurmadan önce ve sonrasındaki karakteri ve daha birçok detay ile tarihin en tozlu sayfalarına yolculuk ediyorsunuz. Osman Bey’in kendi iç dünyasında yaşadıkları ve sevdiğine duyduğu aşktan da bahsedilen kitap, Osmanlı Devletinin temellerinin nasıl atıldığını muhteşem bir dille anlatıyor.

Fedailerin Kalesi Alamut – Vladimir Bartol

Fedailerin Kalesi Alamut - Vladimir Bartol510 sayfadan oluşan kitap anlatımı, kurgusu, içerdiği tarihi bilgiler, felsefi konulara yönelmesi itibariyle muhteşem eser. Eskimeyen kitaplar arasında yerini alan Fedailerin Kalesi Alamut kitabında sizi Hasan Sabbah’ın müthiş zekası karşılıyor. Sivri zekası karşısında hayran kaldığınız Hasan Sabbah 11. yüzyılda kendini peygamber olarak ilan etmiş. Kitabı ilgi çekici kılan ise böyle bir hikayenin ve insanın gerçekten var olduğu. Kitabı okurken veya bitirdikten sonra, içinizde birçok konuyu araştırma isteği doğacak.

Fedailerin Kalesi Alamut Kitabının Özeti

Kitabımızın kahramanı 11. yüzyılda, İran’da kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah, hakimiyet kurmak için hiç akla gelmeyen planlar yapar. Keskin zekası sayesinde Alamut Kalesi’nde gerçek dışı bir cennet yaratır. Ona itaat eden kölelerin, askerlerin ve güzel kadınların, bu cennete gireceğini vaat eder. İnsanların saflığını kullanarak kendine inandıran Hasan Sabbah, ölmeyi ve öldürmeyi göze alan küçük bir ordu oluşturur. Dini de kullanarak kendi tarafına çektiği insanlarla artık hükümdarın karşısına çıkabileceğini ve gücünü gösterebileceğini düşünür. Hasan Sabbah adını daha önce eminim duymuşsunuzdur. İşte Vladimir Bartol bu kitabıyla, efsanevi ismi daha yakından tanımamıza olanak sağlıyor.

Devlet-i Aliyye – Halil İnalcık

Devlet-i Aliyye - Halil İnalcıkÖmrünü araştırmaya, yazmaya ve tarihi insanlara sevdirmeye çalışan, büyük tarihçi Halil İnalcık’ın bir kitabı var sırada. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli ve büyük tarihçilerden biri olan Halil İnalcık, genelde ders kitabı niteliğinde kitaplar yazar. Devlet-i Aliyye de, İnalcık’ın yaklaşık 50 yıllık araştırmalarının bir bütünü. Birkaç ciltten oluşan kitabı, tam olarak kavrayabilmek için serinin tamamını okumanızı öneririm. Halil İnalcık’ın hayatını öğrenmek ve eserleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bu yazımıza da bakabilirsiniz.

Devlet-i Aliyye Kitabının Özeti

Çağımızın en büyük tarihçilerinden biri olan ve 2016 yılında aramızdan uğurladığımız Halil İnalcık’ın bu eseri, Osmanlı Devletinin cihana hükmeden, güçlü bir devlet olma sürecini anlatıyor. Öğretici bir dili olan ve yazdığı birçok eser ders kitabı olarak okutulan İnalcık, Devlet-i Aliyye kitabında hem siyasi olaylar hakkında bilgi veriyor hem de toplumun kökenine, alt yapısına ve yaşantısına değiniyor. Olaylara bakış açınızı değiştirecek olan kitap, sizi şaşırtacak birbirinden değerli bilgileri de içeriyor.

Sarı Zeybek – Can Dündar

Sarı Zeybek - Can DündarCan Dündar tarafından kaleme alınan Sarı Zeybek, Atatürk’ün Son 300 Günü alt başlığıyla yayınlandı. Bir belgesel tarzında olan kitap, büyük araştırma ve emeğin ürünü. Bir insan son günlerinde en yapar, yanında kimler vardır, nasıl bir düşünce ve duygu içerisinde olur? Bu tarz soruların yanıtını bulabileceğiniz kitap, Atatürk’ün hastalığı ve son günlerini nasıl geçirdiği konularına yer veriyor. Duygu seline boğulacağınız kitapta, Atatürk’ün canından dahi çok sevdiği vatanı için hastalığını yok sayması, doktorların önerilerine dikkat etmemesi gibi şeyler en yakınlarından edinilmiş bilgilerle okuyucuya aktarılıyor.

Sarı Zeybek Kitabının Özeti

Bir insan neden tedavi olmayı, hasta yatağında yatmayı kabul etmez? Çünkü canından daha önemli, canından daha çok sevdiği vatanı vardır. Çözülmesi gereken memleket meseleleri vardır. Atatürk’ün hastalıkla mücadele ederken, ölüme gittiği o son günlerde bile asaletinden en ufak bir şey kaybetmediğini, onun yaşadığı acıları ve zor anları öğreniyoruz. Çeşitli belgelerin bir araya getirilmesi ile oluşan kitap, Can Dündar’ın usta kalemiyle ele alınmış. Bir kez değil, defalarca okunması gereken bir başyapıt.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – Yuval Noah Harari

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Yuval Noah Harariİsrailli yazar Yuval Noah Harari’nin 2011’de yayınladığı Hayvanlardan Tanrılara, dünya genelinde en çok satan kitaplar arasında yer almaktadır. 2015 yılında Türkçeye çevrilen kitap, ülkemizde de büyük rağbet gördü. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen bu kadar ses getirmesi, hem konusunun sıra dışı olması hem de kitabın genelinde hakim olan sade dilden kaynaklanıyor. Hangi meslekten, kültür düzeyinden olursanız olun, kitabı çok rahat okuyup kavrayabiliyorsunuz.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Kitabının Özeti

İnsanın tarihini anlatan Hayvanlardan Tanrılara kitabı, insanoğlunun başlangıcından bugüne kadar geçirdiği değişimleri ve evreleri anlatıyor. Kadınlar, avcılar, hayvanlar, din, para gibi konuların yer aldığı kitap oldukça etkileyici bir içeriğe sahip. Yazarın kişisel görüşünü katmadan yazdığı kitabı bitirdikten sonra, insanlık tarihi hakkında çok çarpıcı bilgiler edinmiş olacaksınız. Bugünün sorunları, meslek, kariyer, güzellik, hırs gibi daha birçok önemli gelen şeyin, aslında ne kadar da önemsiz olduğunu anlıyorsunuz.

Şah ve Sultan – İskender Pala

Şah ve Sultan - İskender Palaİskender Pala’nın 2010 yılında yayınlanan kitabı Şah ve Sultan, aynı yılın en çok satan kitabı olmuştur. 390 sayfadan oluşan kitap Osmanlı’nın padişahlarından Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasında geçen rekabeti anlatıyor. İskender Pala bu kitabında da tarihten bilgi verirken, aynı zamanda okuyucuyu bir masal aleminde yolculuk ediyormuş hissi yaşatıyor. Kullandığı üslup, seçtiği kelimeler öyle büyüleyici ki… Şah ve Sultan arasındaki çatışmanın edebi dille anlatıldığı kitapta, bazen hüzünleniyor, bazen gurur duyuyor, bazen de sinirleniyorsunuz. Kitap hakkında yapılan yorumlar arasında, İskender Pala’nın taraf tutarak yazdığı söylense de okuduktan sonra en doğru kararı sizin vereceğinizden eminim.

Şah ve Sultan Kitabının Özeti

Edebi söz sanatlarına fazlasıyla yer verilen kitabın ana konusu, Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasındaki siyasi çatışma. Ancak konu böyle ciddi olmasına rağmen, usta kalemini konuşturan Pala, okurlarını aşk, hüzün, romantizm dolu satırların içerisine bırakıyor. Osmanlı’nın kısa süreli tahtta kalan padişahlarından Yavuz Sultan Selim, buna rağmen devleti için çok fazla hizmet yapmıştır. Birçok savaşı kazanarak başarılı bir asker olduğunu göstermesinin yanında, çok güzel şiir yazan bir şairdir de. Şah İsmail ise Safevi devletinin kurucusudur. Bu iki büyük isim arasında yaşananların ve o dönemde olan olayların anlatıldığı kitap, okunması gereken en iyi tarihi romanlar arasında yer alıyor.

Devlet Ana – Kemal Tahir

Devlet Ana - Kemal TahirKemal Tahir’in 1967 yılında basılan kitabı Devlet Ana, 656 sayfadan oluşan büyük bir eser. Anadolu insanının özlemi ve yaşadıklarına bolca yer verilen kitapta, öz Türkçe kelimeler de oldukça çok. İsminden dolayı siyasi bir kitap algısı yaratsa da tarihi bir roman olan eser, başından sonuna kadar soluksuz bir şekilde okunacak kadar heyecanlı olaylar içeriyor. Töreler, gelenekler, sevgi, saygı, kadının toplumdaki yeri gibi konulara değinilen Devlet Ana, Kemal Tahir’in en önemli eseridir.

Devlet Ana Kitabının Özeti

Kemal Tahir bu kitabında Anadolu insanı üzerine yoğunlaşıyor. Osmanlı Devleti kurulmadan önce Anadolu insanı ne yapıyordu, nasıl yaşıyordu, nasıl geçiniyor, nelerle uğraşıyordu gibi konular enine boyuna anlatılmış. Yayınlandıktan bir yıl sonra, Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü alan eserde yöresel terimlere çok sık rastlıyorsunuz. Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri kültürleri ve adetlerinden fazlasıyla söz edilen kitap da bir de aşk öyküsü bulunuyor.

Türklerin Tarihi – İlber Ortaylı

Türklerin Tarihi - İlber OrtaylıHalil İnalcık’ın öğrencisi olarak bildiğimiz, başarılı tarihçi İlber Ortaylı’nın Türklerin Tarihi adını verdiği kitabı 2015 yılında yayınlandı. Kitap Orta Asya’nın Bozkırlarından Avrupa’nın Kapılarına alt başlığına sahip. Türklerin ne kadar güçlü bir millet olduğunu, başta kendi hayatları olmak üzere dünyayı nasıl değiştirdiklerini anlatan kitap, ne kadar soylu ve savaşçı bir kökten geldiğimizi hatırlatıyor. İlber Hoca’nın deyimiyle de zaten bizim atalarımız kahraman, zaten üç asır içinde koca bir kavim Asya’dan Avrupa’ya göç etmiş, tüm dünyada köklü değişikliklere yol açmış. Bizim yapmamız gereken tek şey ise bunları öğrenmek.

Türklerin Tarihi Kitabının Özeti

Bildiğiniz gibi Türkler hayatlarını tarım ve hayvancılık üzerine kurmuş, göçebe kavimlerdi. Orta Asya’da başlayan bu yaşam yolculuğu daha sonra Anadolu’da devam etti. Devletleşme özellikleriyle bilinen Türkler, geldikleri her yerde beylikler ve devletler kurdular. Malazgirt Savaşı, Peçenekler, Selçuklular, Safeviler, Gazneliler gibi birçok önemli olaya yer verilen kitabın ana konusu ise Türklerin Orta Asya’da başlayıp, Avrupa’ya kadar süren yolculukları. Osmanlı Devletinin kuruluşu ve sonrasında Türkiye adının kabul görmesi. Tarihimize ışık tutacak olan bu kitap, eğitici ve öğretici yönüyle ders kitabı olacak donanımda bir eser.

Limon Ağacı – Sandy Tolan

Limon Ağacı - Sandy TolanFarklı dinlerde olan iki gencin yaşadığı dostluğu anlatan Limon Ağacı, Amerikalı yazar ve öğretmen olan Sandy Tolan tarafından kaleme alındı. Büyük bir emek ve araştırmanın ürünü olan kitapta, yazarın tarafsızlığı okuyucunun hoşuna giden en önemli ayrıntılardan biri. Zaten kitabın sonunda paylaştığı kaynakça bölümü de yazarın objektifliğini destekliyor. Yıllardır süren Filistin – İsrail çatışması hakkında fazlasıyla bilgi bulunan kitap, tarih hakkında bilgiler verirken, sizi aynı zamanda hüzünlü bir arkadaşlık öyküsünün içinde bırakıyor. Halkın direnişi, Filistin cephesindeki insanların mücadeleci, İsraillilerin hepsinin aynı düşüncede olmadığını anlatan kitap, kesinlikle okunmaya değer.

Limon Ağacı Kitabının Özeti

Yahudi kızı Dalia ile Arap kökenli Bashir’in dostluğunun anlatıldığı kitap, Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu’nun Kalbi alt başlığıyla yayınlandı. Muhteşem bir kurguya sahip olan kitabın özeti şöyle; 1967 yılında yapılan Altı Gün Savaşı’ndan sonra, Bashir ve iki arkadaşı yıllar önce atalarının sürgün edildiği İsrail’in Ramla kasabasına giderler. Birinin evi okul yapılmıştır, diğerinin evi kapı duvardır, fakat Bashir’i Dalia adında Yahudi bir kız karşılar. Böylece Arap ve Yahudi iki ailenin dostluğu başlamış olur. Bahçedeki limon ağacı ise, iki ailenin üyelerinin de farklı zamanlarda altında oturduğu, meyvesini yediği barışın simgesidir.

Deli Kurt – Hüseyin Nihal Atsız

Deli Kurt - Hüseyin Nihal AtsızKendine has bir tarzı olan Hüseyin Nihal Atsız’ın Deli Kurt romanı, 1958 yılında yayınlandı. Osmanlı’nın hani o meşhur taht kavgaları vardır ya, bu konu hakkında kesitlerin bulunduğu romanda aynı zamanda güzel bir aşk hikayesi okuyorsunuz. Tarihin tozlu sayfalarına yapılan yolculukta, o dönemin içinde yaşadığınızı hissediyorsunuz. Bunun yanında, yazarın kullandığı üslup ve kelimeleri konuşturma şekliyle, bir film sahnesi izliyormuşcasına olaylar gözünüzde canlanıyor.

Deli Kurt Kitabının Özeti

İktidar savaşı her toplum için geçerli ve kuruldukları ilk andan bu yana devam eden bir savaştır. Türklerin Orta Asya’da başlattıkları hükümdarlık çatışması, Osmanlı Devleti kurulunca da devam eder. Deli Kurt, Yıldırım Bayezid’den sonra gelen, Şehzadeler Kavgası adı verilen devri konu ediniyor. O dönemde yaşanan taht kavgası bu kez kahramanca ve şairane bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kitap ise Yıldırım Bayezid’in oğullarından İsa Çelebi’nin gizli tutulan oğlunun hayatını anlatıyor. Fetret Devri dediğimiz, taht rekabetinin kıyasıya sürdüğü bir dönemde, İsa Çelebi’nin kimliği gizli tutulan oğlunun, her şeyden uzak devam eden hayatı ve yaşadığı aşk var kitapta.

Tarih meraklılarının mutlaka okuması gereken kitaplardan oluşan listede; Halil İnalcık, İlber Ortaylı ve Kemal Tahir’in imzası bulunan öğretici, ders kitabı tarzında kitaplar bulunuyor. Ancak listemizin büyük bir bölümünü tarihi romanlar oluşturuyor. Bu tarz kitaplara ağırlık vermemin sebebi de ders öğretir gibi anlatmak herkesin sevdiği bir tarz değil. Genelde insanlar bu şekilde öğrenme yolundan sıkılırlar. Ancak tarihi romanlar, yazarların müthiş kurgusuyla oluşmuş hikayelerle, geçmişte yaşanan olayları bizlere anlatır. Türklerin tarih sahnesine çıkışı, Osmanlı Devletinin doğuşu, Kurtuluş Savaşımızın ayrıntıları ve ecdadımızın yaşadığı zorlukların anlatıldığı bu kitaplar, tarihini merak eden herkesin okuması gereken eserler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın