Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Popüler 15 Kitap Listesi [En Çok Okunanlar]

Bu yazıda, son yılların en çok okunan ve en popüler kitaplarının yer aldığı, herkes okudu ben de eksik kalmamalıyım diyeceğiniz bir kitap listesi sunuyoruz.
Popüler 15 Kitap Listesi [En Çok Okunanlar]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yeni bir kitap okumaya karar verenler, genelde en yakınlarında bulunan ve kitap konusunda bilgili olan insanlara danışırlar. Daha da bilinçli olanlar ise kendi araştırmalarını, kendileri yaparlar. Kitap seçimi konusunda yardımcı olacak en doğru yol ise internette kitap sayfalarında veya satış sitelerinde oluşturulmuş listelerdir. Biz de sizlere bu konuda yardımcı olmak adına, daha önceki yazılarımızda hemen her kitap türü için bir liste yayınladık.

Bu yazımızda, son yılların en popüler kitapları hangileridir, sizlerle paylaşıyoruz. Eğer siz de günümüzün en çok okunan kitapları ve herkesin bilgi sahibi olduğu eserler hakkında her şeyi bilmek istiyorum, diyorsanız bu listeye bakmadan geçmemelisiniz.

Fi – Azra Kohen

Fi - Azra KohenAzra Kohen’in ilk kitabı olan Fi, edebiyat dünyasına fırtına gibi girdi. Ardından gelen Çi ve Pi ile de muhteşem bir seri tamamlandı. Psikolog bir yazarın elinden çıkan Fi, 2014 yılında yayınlandı. Oldukça hacimli bir kitap olmasına rağmen, muhteşem kurgusu sayesinde, bir solukta okunuyor. Son yılların en popüler ve en çok satan kitapları dendiğinde ise hiç kuşkusuz başı çekmektedir. Kitabın türü hakkında net bir yorum yapamıyorum çünkü her türden esintiler var. Aşk, macera, psikoloji ve kişisel gelişimin harmanladığı Fi için, sadece muhteşem bir roman ifadesini kullanabiliriz.

Fi Kitabının Özeti

Öncelikle 600 sayfalık kitapta, çok fazla karakterin olduğunu söylemeliyim. Ama bu karakterler öyle güzel bir şekilde işlenmiş ki asla birbirine girmiyor, ya da kafanız karışmıyor. Romanın baş kahramanı Can Manay gibi görünse de aslında; Duru, Bilge, Deniz, Ada, Göksel, Özge ve Ali hepsi ana karakter değerinde. Can Manay alanında oldukça başarılı bir psikologtur. Hem üniversitede ders verir hem de bir televizyon kanalında program yapmaktadır. Kendine yeni bir ev ararken, komşu evde yaşayan Duru’yu fark eder ve o andan itibaren Duru’yu elde etmeyi aklına koymuştur.

Duru müzisyen olan sevgilisi Deniz ile birlikte yaşamaktadır. Can Manay bu ikiliyi ayırmak ve Duru’yu elde etmek için her yolu dener. Fakat kitabın konusu elbette bundan ibaret değil. Özellikle bir psikoloji kitabı tadında olan Fi’de; adalet, varoluş amacı, sadakat, cinsellik, sanata saygı, insan olmanın gereklilikleri, saplantılı bir aşkın insanı nasıl yerle bir ettiği gibi konular yer alıyor. Size tavsiyem serinin tamamını alın ve mutlaka okuyun, eminim çok beğeneceksiniz.

Aşk – Elif Şafak

Aşk - Elif ŞafakElif Şafak’ın 2009 yılında yazdığı romanı Aşk, 420 sayfadan oluşan ve ilahi aşkı konu edinen bir kitap. Türk edebiyatının başarılı isimlerinden biri olan Elif Şafak; bu kitabı yazma amacının, dünyevi ve manevi aşkı bir arada anlatmak, tasavvuf ruhunu satırlara aktarmak olduğunu ifade ediyor. Sade, akıcı ve anlaşılır bir dili olan kitabın kapak kısmında, kalp şeklinde bir yaprak fotoğrafı yer alıyor. Pembe zemin üzerine oturtulmuş bu fotoğraf, kitap hakkında çok fazla olumsuz eleştirinin yapılmasına yol açtı. İlahi aşkı anlatmasına rağmen, popüler bir aşk romanı algısı uyandırması edebi çevrede hoş karşılanmadı.

Aşk Kitabının Özeti

Romanda Ella isminde Amerikalı bir ev kadınının, Mevlana ile tanışma hikayesi anlatılıyor. Ella kendine bir iş aramaktadır ve bir yayınevine editör olarak alınır. Ella’dan bir tasavvuf romanını okuyup, değerlendirmesi istenir. Zaten okumayı seven biri olduğu için Ella bu görevi çok rahatlıkla yapacağını düşünür. Fakat sonra kitabı okudukça etkisinden kurtulamaz, daha fazla zaman ayırıp anlamaya çalışır. Ella bu kitap sayesinde Mevlana’yı tanır ve ilahi aşkın peşinden koşar. Kitapta Mevlana ve Şems’in aşk üzerine söylediği birçok sözle karşılaşıyoruz.

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Bin Muhteşem Güneş - Khaled HosseiniUçurtma Avcısı’nın yazarı Afgan asıllı Halit Hüseyni’nin (Khaled Hosseini) 2007 yılında yazdığı ve yine çok başarılı diğer bir kitabı ise Bin Muhteşem Güneş’tir. Afganistan’da kadın olmanın zorlukları, şeriat kuralları ve yasakların ele alındığı kitap etkisinden kurtulamayacağınız bir hikaye içeriyor. Uçurtma Avcısı kitabında yazarlığını ispatlayan Khaled Hosseini, bu kitabında da gözyaşlarınızı tutamayacağınız, okurken boğazınızın düğümlendiği, hüzünlü bir hikaye anlatıyor.

İlginizi Çekebilir: Kadın Olmanın En Zor Olduğu 10 Ülke

Bin Muhteşem Güneş Kitabının Özeti

Kitapta yine Afganistan’da yaşanan savaşın insanların hayatı üzerindeki yansılamaları anlatılıyor. Tüm ülkeyi etkileyen bu olayı anlatırken Meryem ve Leyla isminde iki kızın hayatından da yardım alıyor. Meryem evlilik dışı dünyaya gelen bir çocuk olduğu için toplum tarafından dışlanmaktadır. Hiç kimsenin onu istememesine ve hor görmesine dayanamayan Meryem bir gün babasının evine gider fakat babası onu istemez, aynı anda annesi de intihar etmiştir. Bu kez babası Meryem’i yanına alır ama çok geçmeden biriyle evlendirir.

Çocuk sayılabilecek yaşta olan Meryem bebeğini düşürünce kocası tarafından suçlanmaya ve azarlanmaya başlar. Leyla ise savaşta anne ve babasını kaybetmiş, Tarık adında bir gence aşık hatta onun bebeğine hamile komşularıdır. Meryem’in kocası Raşit bir şekilde Leyla’yı da nikahına alır. Karnındaki bebeği ise kendinin sanarak kabul eder. Yıllar sonra Tarık çıkıp gelir, durumu öğrenen Raşit Leyla’yı döver fakat buna dayanamayan Meryem de Raşit’i öldürür.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – Yuval Noah Harari

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Yuval Noah HarariDaha önce en iyi tarih kitapları yazımızda yer verdiğimiz Sapiens, insanlık tarihini anlatan ve son yılların en çok okunan kitapları arasında. Adından da anlaşılacağı gibi insanın varoluşundan bu zamana kadar geçirdiği evreler anlatılıyor. Büyük bir araştırma ve incelemenin ürünü olan kitapta, insanoğlunun geçmişi hakkında çok çarpıcı bilgiler ediniyorsunuz.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Kitabının Özeti

İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi alt başlığına sahip olan kitap, 2011 yılında yayınlandı. Yazarın kendi görüşlerini ve yorumlarını katmadan kaleme aldığı eserde, sadece insanlık tarihi hakkında bilgilere rastlıyoruz. İnsanın ilkel ve hayvanlarla aynı bir yaşam sürerken, bu günlere nasıl geldiğini anlatan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabının ayrıntılı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek - Harper LeeSon yılların en popüler ve kitapçıların en çok satanlar kısmında sürekli gördüğünüz kitaplardan biri de Bülbülü Öldürmek’tir. Harper Lee tarafından 1960 yılında yazılan Bülbülü Öldürmek, Pulitzer Kurgu Ödülü’ne layık görüldü. Amerikan edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılan kitap, aynı zamanda dünya çapında da en çok okunanlardan biri oldu. Dili oldukça sade olduğu için basit bir kurgu gibi düşünülse de aslında hikayenin vermek istediği mesaj oldukça güçlü.

Bülbülü Öldürmek Kitabının Özeti

Scout ve ağabeyi Jem, avukat olduğu için çok yoğun çalışan babalarıyla birlikte yaşamaktadırlar, anneleri ise onlar çok küçükken ölmüştür. Evlerinin bulunduğu Mycomb kasabasında, sınıfsal ayrımcılık, zencilerin ikinci plana atılması gibi toplumsal sorunlar yaşanmaktadır. Babaları bir zencinin davasını aldığı için çok fazla sorun yaşamaktadır. Hatta bu sorun çocukların okulda arkadaşları tarafından hor görülmesine ve eleştirilmesine kadar gider. Harper Lee, ırkçılığa küçük bir çocuğun gözleriyle bakmamızı sağlamış. Bir çocuğun gözünden insanlık, adalet ve masumiyeti izlemek için bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Hayvan Çiftliği - George OrwellGeroge Orwell’in 1945 yılında yazdığı fakat daha sonra ünlenen ve son yıllarda en çok okunan kitaplar listesine girmeyi başaran Hayvan Çiftliği, fabl türünde bir romandır. Daha önce en iyi siyaset kitapları yazımızda, Orwell’in 1984 isimli kitabına yer vermiştik. Hayvan Çiftliği de yine, yazarın sol görüşünün buram buram hissedildiği bir kitap. Hiciv ve mizah yolunun tercih edildiği kitabın çizgi filmi ve sinema filmi yapılmıştır.

Hayvan Çiftliği Kitabının Özeti

Okuyan birçok kişi tarafından, gelmiş geçmiş en iyi kitaplardan biri yorumunu alan Hayvan Çiftliği son yıllarda en çok okunan popüler kitapla arasında anılıyor. Bazı kitapların kıymeti sonradan anlaşılır ya, Hayvan Çiftliği de bunlardan biri sanırım. Romanda bir çiftlikte yaşayan hayvanların sesine kulak veriyoruz. Domuzlar kendilerine zulmeden çiftlik sahibini devirme planı yapmaktadır. Amaçları sadece eşit ve daha iyi koşullarda yaşamaktır. Çiftlikte yaşayan her hayvan kendi üzerine düşen görevi yapar. Fakat işler başta planlandığı gibi olmaz. Sözde domuzlar daha adaletli yaşamak için yönetimi çiftlik sahibinden alıp, hayvanların egemen olduğu bir ortam yaratmak istemektedir. Fakat bir süre sonra bu kez domuzlar üstünlük kurmaya başlar. Dolayısıyla çiftlikte çalışan diğer hayvanlar için hiçbir şey değişmemiştir.

Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aylak Adam - Yusuf Atılgan1959 yılında yayınlanan Aylak Adam, Yusuf Atılgan’ın ilk, aynı zamanda en ünlü romanıdır. Kitapta adı bile olmayan, yazarın sadece C. harfiyle tanımladığı bir adamı tanıyoruz. Her şeye karşı çıkan, zor bir yaşamı ve zor bir karakteri olan aylak adamın düşüncelerinde geziniyoruz. Kitabın konusuna hakim olmak ve anlamak ilk başlarda okuyucuyu biraz yoruyor. Fakat karakterleri çözdükten sonrası kendiliğinden akıp gidiyor.

Aylak Adam Kitabının Özeti

156 sayfalık kitabın baş karakteri C. harfiyle adlandırılan bir adamdır. C.’nin bir yıl boyunca başından geçen olaylar anlatılıyor. Bu C. karakteri toplumla pek anlaşamayan, herkese, her düşünceye karşı duran, ters, sıkılgan, mutsuz ve aylak bir adamdır. Zamanını genelde kitap okuyarak, barlara, restoranlara ve kahvehanelere giderek geçirir. Kitapta bu bir yıl boyunca C.’nin başından geçen iki ayrı aşk macerasına da yer veriliyor. Son dönemlerin en çok okunan kitapları arasında yer alan Aylak Adam’da, hayata tutunmak için gerçek sevgiyi arayan bir adamın öyküsüne tanık oluyoruz.

Satranç – Stefan Zweig

Satranç - Stefan ZweigSırada yine ilk basım yılı çok eski olmasına rağmen, popüleritesini hala koruyan ve gittikçe de tanınan bir eser var. Stefan Zweig’in en ünlü kitabı olan Satranç 1942 yılında yayınlandı. Zweig’i okuyanlar bilir, kitaplarının sayfa sayısı genelde çok az olur. Satranç da sadece 85 sayfadan oluşan incecik bir kitap. Tabi bu rakam yayınevlerine göre değişkenlik gösterebiliyor, bazılarında 77 sayfa olan basımını görebilirsiniz. Zweig bu kitabı, Adolf Hitler’in iktidarlığı zamanında, sürgün hayatı yaşadığı Buenos Aires’te yazmıştır. Yazar bu kısacık kitaba; olasılık, strateji, sabır, zeka, dikkat ve saldırı gibi özelliklerin olduğu satranç üzerinden insanların karakterlerini analiz ediyor.

Satranç Kitabının Özeti

Hikayedeki olay New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemide geçmektedir. Bu gemide yolculuk edenlerden biri de satranç şampiyonu Mirko Czentovic’tir. Diğer yolcular onu satranç oynamaya davet ederler. Czentovic, önce oyunu kazanır daha sonra Dr. B. adında biri de oyuna dahil olur. Dr. B. satrancı nasıl öğrendiğini anlatmaya başlar. Bir odada hücre cezasına çarptırıldığında, satranç tahtası olmadan sadece aklından oyunu oynamaya çalışmıştır. Satranç Dr. B. o hücrede yaşadığı zamanlarda, sıkıntıdan aklını kaçırmasına engel olmuştur. Fakat Dr. B. o kadar ileriye gider ki artık satrançta insan üstü yeteneklere sahiptir.

Kardeşimin Hikayesi – Zülfü Livaneli

Kardeşimin Hikayesi - Zülfü LivaneliZülfü Livaneli’nin 2013 yılında yazdığı romanı Kardeşimin Hikayesi, 330 sayfa olmasına rağmen neden bu kadar kısa ki diyebileceğiniz, harika bir eser. Yazarın Serenad kitabı kadar başarılı olan Kardeşimin Hikayesi, özellikle 2016 yılında en çok okunan kitaplar arasında yerini aldı. Psikolojik bir roman olmasına rağmen bir çırpıda okunan, macera kurgusu tadı yaşatan Kardeşimin Hikayesi’nde alıntı yapılabilecek çok fazla satır bulacaksınız.

Kardeşimin Hikayesi Kitabının Özeti

Romanın kahramanı Ahmet Aslan, emekli olduktan sonra bir sahil kasabasında yaşayan bir adamdır. Arzu adında genç bir kadının, cinayete kurban gitmesiyle başlayan öyküde, Ahmet olayları anlatmak için bir gazeteci kızla tanışır. Ahmet’in Mehmet adında bir de kardeşi vardır. Ahmet bu gazeteciye kardeşinin hikayesini anlatmaya başlar. Rusya’da yaşadıklarını dönemde, Mehmet, Olga adında bir kıza aşık olur. Aralarında mektuplaşabilmek için Ludmilla adında birini çevirmen olarak tutarlar. Fakat işler hiç de planlandığı gibi olmaz. Ludmilla çeviri yaparken Olga’ya aşık olduğunu fark eder. Mehmet’i ihbar eder ve hapishaneye atılmasını sağlar. Kurguyla gerçeğin harmanlandığı, bir aşk öyküsü okurken aynı zamanda cinayeti çözmeye çalıştığınız Kardeşimin Hikayesi, sürükleyiciliği çok fazla olan kitaplardan biri. Okunacaklar listenize mutlaka eklemenizi öneririm.

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin AliSabahattin Ali’nin 1937 yılında yayınlanan ve ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ortaöğretim öğrencilerine okutulması tavsiye edilen 100 temel eser arasında yer alıyor. Romandaki Yusuf karakteri, Türk edebiyatının en romantik karakterlerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Sabahattin Ali’nin hayatı hakkında edinilen bilgilerde, Yusuf’la Aydın cezaevinde tanıştığına dair ipuçları bulunuyor. Türk edebiyatının en önemli romanlarından biri olan Kuyucaklı Yusuf, tıpkı Kürk Mantolu Madonna gibi, en iyi aşk kitapları arasında yer almaktadır.

Kuyucaklı Yusuf Kitabının Özeti

Romanın kahramanı Yusuf, anne ve babası gözleri önünde öldürülmüş, 9 yaşında evlatlık verilmek zorunda kalınan bir çocuktur. Evlatlık verildiği Salahattin Bey, kendinden 15 yaş küçük olan eşiyle zor yürüyen bir evlilik sürdürmektedir. Bu evlilik eve Yusuf’un gelmesiyle daha da zorlaşır. Yusuf mutsuz geçirilen bir çocukluk döneminin ardından artık genç bir delikanlıdır. Bu arada Salahattin ve Şahende çiftinin kızları Muazzez’le birlikte büyümüştür.

19 yaşına geldiğinde, bir gün kasabanın zenginlerinden Şakir Muazzez’e laf atar. Yusuf’un müdahale etmesi sonucu, Şakir ona karşı bilenir ve daha önce bir kıza tecavüz etmesini Yusuf’un üzerine atar. Yusuf’un suçsuzluğu ortaya çıksa da geçen yıllar içerisinde Şakir’le aralarında olan husumet devam eder. Hikayenin devamında Yusuf Muazzez’le evlenir fakat görev icabı yanında olamadığı zamanlar, karısının alkole alıştığını ve gece eğlencelerine katıldığını öğrenir. Geri döndüğünde öfkeden her yere ateş açar ve Muazzez’i de yanlışlıkla öldürür.

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Kırmızı Saçlı Kadın - Orhan PamukTürkiye’nin en başarılı ve adını dünya çapında duyurmuş olan yazarlarından Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın romanı 2016 yılında yayınlandı. Romantik aşk türünde olan kitabın sade ve akıcı bir dili var. Tıpkı diğer Orhan Pamuk kitaplarında olduğu gibi, bunda da sanata ve zanaatkarlığa sıkça değinildiğini görüyoruz. Sarsıcı bir aşk hikayesinin yanında, çözülmeyi bekleyen bazı sırların da yer aldığı kitabın tek olumsuz yanı, anlatıcının kim olduğunun tam olarak kestirilememesi.

Kırmızı Saçlı Kadın Kitabının Özeti

Romanın kahramanı Cem, babası bir gün çıkıp gittiği için çalışmak zorundadır. O dönem liseye giden Cem, hem eve katkı sağlamak hem de dershaneye gidebilmek için çalışmak zorunda kalır. Birkaç iş deneyiminden sonra kuyuculuk işine başlar. Romanda yine ön planda olan diğer bir karakter Hayri Bey, yeni kuracağı tekstil fabrikası için sondaj çalışmasının yapılmasını ister. Cem ustası Mahmut ile birlikte fabrikanın sondaj kuyusunu oluşturmak için çalışmaya başlar. Fakat bu iş oldukça fazla sürer. Cem bu süreçte kırmızı saçlı kadınla tanışır ve ona aşık olur. Cem kırmızı saçlı kadının evli olduğunu sonradan öğrenir, fakat aralarında bir beraberlik olmuştur.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Otomatik Portakal - Anthony BurgessBir bilim kurgu kitabı olan Otomatik Portakal’da aynı zamanda; macera, aksiyon, distopya, psikoloji ve hiciv türünde bir hikaye okuyorsunuz. Yazarın en ünlü eserlerinden biri olan kitap, 172 sayfadan oluşuyor. Sürükleyiciliği oldukça yüksek olan kitabın dili biraz argo olsa da, bu durum okuyucuyu rahatsız etmeyecek kadar başarılı bir şekilde işlenmiş. Kitap kadar ilginç olan bir diğer detay ise yazarının hayatı. Anthony Burgess’e tümör tanısı konur ve çok az bir ömrü kaldığı söylenir. O da öldükten sonra karısının geçimini sağlayabilmesi için kitap yazmaya başlar.

Otomatik Portakal Kitabının Özeti

Distopik bir roman olan Otomatik Portakal, 1960’lı yıllarda insanların yaşadığı zorlukları, geceleri dışarı bile çıkmaya korktukları, şiddetin had safhada gerçekleştiği bir dönemde geçmektedir. Şiddete eğilimli gençlerden biri de Alex’tir. Alex hoyrat bir yaşamı olan, her türlü suçu işlemekten zerre kadar çekinmeyen biridir. Bir gün işlediği suçlardan dolayı yakalanır ve devletin gençleri ıslah etmek için uyguladığı işlemlere maruz kalır. Bu uygulamada, insanların kötülük yapma eğilimi ellerinden alınıyor ve o kişi iyilik yapmaya kendini mecbur hissediyor. Bu iyi bir uygulama gibi görünse de yazar otoritenin, insan hayatındaki korkunç etkilerine ve herkesin birbirine benzeyen makineler haline getirilmesine dikkat çekiyor.

Dönüşüm – Franz Kafka

Dönüşüm - Franz Kafka Dünya klasikleri kitapları kategorisinde yer alan Dönüşüm, Franz Kafka’nın en bilinen ve okunan kitaplarından biridir. Uzun bir öykü tarzında yazılan kitap, 1915 yılında yayınlandı. Franz Kafka’nın hayatı hakkında bilgi sahibi olanların da bildiği gibi, yazılarının çoğunda yoğun bir şizofrenilik ve paranoyaklık hissedilir. Ve çoğu da farklı şekilde anlamlandırılacak kadar, yoruma açık konulardır. Dönüşüm de çok farklı şekilde yorumlanmış, çevirilerde bile zorlanılmış eserlerinden biridir.

Dönüşüm Kitabının Özeti

Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsü olan Dönüşüm’de, böcek metamorfozu üzerinden insan denen varlığın hoşgörüsüzlüğü, topluma ayak uydurma çabası, kendini sürekli birilerine beğendirme ve kabullendirme telaşı anlatılır. Kitabın ana karakteri olan Gregor Samsa, ailesini geçindirmek için çok ağır işlerde bile çalışmak zorunda olan biridir. Bir sabah uyandığında büyük bir böcek görür. Gregor kız kardeşi Grete ile başlarda gayet huzurlu bir hayat sürmektedir. Ancak zaman ilerledikçe bu durum çok farklı bir hal alır. Dönüşümden önce çok sempatik biri olan Gregor artık daha farklı biridir. Bu arada babasının ölmeden önce bıraktığı borcu kapatmak için sürekli çalışmak zorundadır. Bu sebeple evin bazı odalarını kiraya verirler. Ancak kiracılar Gregor’u dev bir böcek olarak görüp onları dava eder.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Açlık Oyunları - Suzanne Collins2008 yılında yayınlanan Açlık Oyunları, Suzanne Collins’in en çok okunan ve tanınan kitabıdır. Bir seri şeklinde olan eser gençlik kitapları türüne girse de okur istatistiklerine baktığımızda 55 yaşa kadar bir kitlenin olduğunu görebiliyoruz. Bu da demek oluyor ki kitap hemen her yaştan okuyucuya hitap ediyor. Beyaz perdeye de uyarlanan serinin ikinci kitabının filmi Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak, en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Açlık Oyunları Kitabının Özeti

Birçok ülkede bestseller olan Açlık Oyunları, büyüleyici ve sürükleyici bir kurguya sahip. Kalın bir kitap olmasına rağmen de bir günde bitecek kadar sizi kendine bağlıyor. Kapitalizmin sert bir dille eleştirildiği kitabın konusu; her yıl açlık oyunları denen bir yarışma düzenleniyor. Bu ölümcül yarıştan sadece bir kişi sağ çıkıyor. Üzerinizde çok fazla etki bırakacak olan kitap, günümüz koşullarını ve geleceğimizde yaşanacak korkuları düşünmemizi sağlıyor.

Yabancı – Albert Camus

Yabancı - Albert Camus20. yüzyılın en başarılı yazarlarından biri olan Albert Camus’un 1942 yılında yayınlanan kitabı Yabancı, varoluş felsefesine muhteşem bir bakış açısıyla yaklaşan, en önemli kitaplardan biridir. Yazarın da başyapıt eserlerinden biri olan Yabancı, toplum tarafından yabancılaştırılmış, kendine bile yabancı olan bir adamın hayatını anlatıyor. Son dönemin en çok okunan romanlarından biri olan Yabancı’da, Nobel ödüllü Albert Camus’un gözünden dünyanın anlamsızlığını izliyoruz. Albert Camus’u daha yakından tanımak ve diğer kitapları hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımıza da bakmalısınız.

Yabancı Kitabının Özeti

Daha önce Yabancı kitabının özetine en iyi felsefe kitapları yazımızda yer vermiştik. Romanın kahramanı Meursault adında biridir. Meursault Cezayir’de bulunduğu dönemde bir Arap’ın ölümüne sebep olur ve bu cinayeti işlemesi hiçbir şekilde açıklanamaz. Meursault’un suçlanması, mahkemede yargılanması, ölümü beklemesi gibi sürelerin detaylı bir şekilde anlatıldığı kitap sizi derinden etkileyecek bir kurguya sahip. Son yılların en popüler kitapları arasında yer alan Yabancı’da, romanın kahramanının kendine, topluma ve tüm varoluşuna yabancılaşmasını okuyoruz.

Sizler için hazırladığımız bu listede, özellikle 2016 ve 2017 yılları olmak üzere, son yılların en çok okunan popüler kitaplarını bir araya getirdik. Farklı kategorilerden seçilerek oluşturulmuş, en popüler 15 kitabın yer aldığı listedeki tüm kitapları okumanızı öneririm. Çünkü bu kitaplar, sizi ortamlarda “ben henüz onu okumadım” stresinden kurtaracak, hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gereken, bestseller kitaplar arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.