Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 15 Bilim Kurgu Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]

Bilim, teknoloji, uzay, zamanda yolculuk, distopya gibi terimlerin sıklıkla yer aldığı bir alan dersem, elbette akıllara hemen bilim kurgu gelecektir. Paratic.com'un kitapkurdu okurları için hazırlanan bu listede, en iyi bilim kurgu kitaplarını bulacaksınız.
En İyi 15 Bilim Kurgu Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Genel tanımlamasıyla bilim kurgu; geçmiş veya gelecekte yaşanan olayların, bilim ve teknoloji alanlarını kullanarak anlatılmasıdır. Bu hikayeler bazen çok eski zamanlarda gerçekleşir, bazen de yüzyıllar ötesine ışınlanmamızı sağlar. Evet gerçeklik payı çok az olan bu hikayeler bizi düşünmeye sevk eder. Gerçekten böyle bir dünya olsaydı ne olurdu, ne yapardık, nasıl yaşardık gibi soruların oluşmasını sağlar. Özellikle de distopya tarzında yazılmış romanlar, birçok yerde geleceğimiz için endişelenmemize yol açar.

Bilim kurgu; sinema, televizyon dizisi, tiyatro gibi sanatın birçok dalında işlenebilir. Biz bu yazımızda bilim kurgunun kitap kısmıyla ilgileneceğiz. Şimdiye kadar yazılmış en başarılı ve en çok okunan eserler arasından seçtiğimiz bu listede, en iyi ve en etkileyici 15 bilim kurgu kitabını öğreneceksiniz. Eğer ben okumayı değil, izlemeyi seviyorum diyorsanız bilim kurgu filmleri için sizi buraya alalım.

Olasılıksız – Adam Fawer

Olasılıksız - Adam FawerAdam Fawer tarafından kaleme alınan ve 2005 yılında yayınlanan Olasılıksız, son yılların en çok okunan ve beğenilen kitapları arasında yer alıyor. Polisiye tarzında bir bilim kurgu romanı olan Olasılıksız, yayınlandığı ilk günden bu yana kitapseverlerin beğenisini kazandı. Bunun altında ise elbette hem yazarın ustalığı hem de romanın muhteşem kurgusunun etkisi yatıyor.

Olasılıksız Kitabının Özeti

Romanın kahramanı David Caine epilepsi hastası ve olasılıkları hesaplama yeteneği çok fazla gelişmiş biridir. Bu yeteneğini kumarda kullanmak ister ve tüm kumar oynayanların yaşadığı gibi bir süre sonra kaybeder ve ciddi bir borca girer. Bunun yanında bir araştırma için denek olarak kullanılır. Bir yandan parasını isteyen adamlar, diğer yandan David’in Laplace’in şeytanına dönüştüğünü bilen bir grup insan peşine düşer. Aksiyon ve maceraya doyacağınız Olasılıksız kitabının daha ayrıntılı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Mülksüzler - Ursula K. Le GuinÜtopik bir bilim kurgu romanı olan Mülksüzler, 1974 yılında yazıldı. 335 sayfadan oluşan kitapta betimlemeler çok başarılı bir şekilde kullanılmış. Sosyalizm ve komünizm kavramları arasındaki farklara değinen kitap, bilim kurgu dalının en büyük ödülleri olan Hugo ve Nebula ödüllerine layık görüldü. Altı çizilecek ve alıntı yapılacak birçok satırın olduğu eser kapitalist çevrelerin eleştiri oklarına maruz kaldı. Kapitalizm ve kapitalist sistem hakkında bilgi almak için tıklayın.

Mülksüzler Kitabının Özeti

Ursula K. Le Guin tarafından yazılan Mülksüzler romanı uzun bir süre bilim kurgu kategorisine dahil edilmedi. Ülkemizde ise bu tür arasına eklenmesi 1990’lı yıllarda olmuştur. Romanda Anarres ve Urras olmak üzere iki farklı dünya vardır. Hikaye ise biri anarşist, diğeri kapitalist olan bu iki devlet arasında geçmektedir. Anarres zor şartlarda yaşamlarını sürdürmek zorunla olan bir dünyadır. Urras’ta yaşayanlar ise tam tersi toprakları oldukça verimli, çok rahat bir hayat süren millettir. Bir tarafta doğrunun ve adaletin peşinde koşan, eşitliğe inanan, eğitime ve kalkınmaya önem veren bir millet; diğer tarafta cahil, meraksız ama doğaya saygılı bir millet var. Birbirine tamamen zıt olan bu iki dünya duvarlarının, asla geçilmemesi gerektiğine inanılıyor. Günün birinde bir bilim adamı hem merakına yenilip hem de kendi çalışmalarına katkı sağlaması adına, Anarres’ten çıkıp Urras’a gidiyor. Din, tarih, cinsellik, kurallar, özgürlük, devrimcilik gibi konulara değinen kitap, bu iki dünya arasındaki farkları anlatarak okuyucuyu muhteşem bir bilim kurgu yolculuğuna çıkarıyor.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya - Aldous HuxleyOrijinal adı Brave New World olan Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley tarafından kaleme alınan bir romanıdır. Spekülatif, ütopyacı, distopyacı bilim kurgu kategorisine giren kitap, küçük yaştaki okuyucularımızın da ilgisini çekmektedir. Huxley’in 1932 yılında yazdığı bu eserle yazara hayranlığınız kat be kat artıyor. Muhteşem kalemi ve üstün öngörü yeteneği sayesinde, ileride yaşanacak dünyayı tasvir etmektedir.

Cesur Yeni Dünya Kitabının Özeti

Distopik bir dünyada geçen kurgu Londra’nın 26. yüzyılında geçiyor. Etkisini okuduktan sonra bile üzerinizde hissedeceğiniz kitapta, tamamen kontrol edilebilir bir toplum yaratılır. Üreme sistemine yapılan müdahaleler ve uykuda öğretim sayesinde, toplum tamamen değiştirilir. Sonunda merak etmeyen, sorgulamayan, yargılamayan, endişelenmeyen, aile, dostluk gibi bağları olmayan, sevgiye ve saygıya yer vermeyen bireyler meydana gelir. Huxley müthiş öngörü yeteneği sayesinde, aslında günümüzün insanlarını anlatmış. İçinde yaşadığımız toplumu fark etmemize yarayan bu kitabı okurken de bitirdikten sonra da kanınızın donduğunu hissedeceksiniz.

1984 – George Orwell

1984 - George OrwellOrwell’in en ünlü ve en sevilen, kült kitabı olarak nitelendirebileceğimiz bu romanı hem siyasi hem de bilim kurgu tarzında yazılmış. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kitabının kurgusu da Cesur Yeni Dünya kitabında olduğu gibi, distopik bir dünyada geçmektedir. İnsanların makineleştirilerek, düşünme yetilerinin elinden alındığı kitap çok etkileyici satırlar içeriyor.

1984 Kitabının Özeti

Az önce de belirttiğimiz gibi, kitabın konusu Cesur Yeni Dünya romanı ile benzer yönler içeriyor. Bunda da zihinlerinin kontrol edilebildiği, düşünme ve sorgulama yeteneklerinin elinden alındığı bireyler oluşturulmuştur. Orwell bu kitabıyla geleceğe yönelik kabus senaryosunu açıklamaktadır. Diktatörlüğün kendi çıkarları için neler yapabileceğini görmemizi sağlıyor. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört daha kapsamlı özeti için buraya tıklayınız.

Biz – Yevgeni İvanoviç Zamyatin

Biz - Yevgeni İvanoviç ZamyatinRus yazar Yevgeni İvanoviç Zamyatin tarafından 1920 yılında kaleme alınan eser, yazarın hem en bilinen hem de roman türünde verdiği tek çalışmasıdır. Kitap 1920 yılında yazılmasına rağmen, yayınlanması 1988 yılını bulmuştur. İnsanın kendi benliğinden koparılarak, sıradan varlıklar haline gelmesini eleştiren kitap, bir dönem Sovyetler Birliği’nde yasaklandı. Distopik geleceği konu alan kitaplar arasında ilk roman örneği olarak bilinmektedir.

Biz Kitabının Özeti

Kitapta geçen öykü romanın kahramanının ağzından yazılmış bir günlük şeklinde aktarılıyor. Ancak romanda geçen karakterler isimleri yerine, belirli kodlarla tanımlanıyor. Rus devriminden sonra yazılan kitapta, kendini dış dünyadan soyutlamış ve etrafına duvarlar örmüş bir toplum görüyoruz. Öyle bir toplum ki benlik duyguları, kaygıları, eğlenceleri ve hayalleri yok. Tamamen ruhsuzlaşmış olan bu insanlar ve yapmak zorunda oldukları görevler, belirli kodlarla tanımlanıyor. Duvarlar arasında yaşamak zorunda kalan, tabiri caizse köleler yığınından oluşmuş, itaatkar bir toplumu tanıyoruz bu romanda.

Empati – Adam Fawer

Empati - Adam FawerOlasılıksız’ın yazarı Adam Fawer’dan bir kitap daha var listemizde. 2007 yılında yazılan kitapta geçmişte yaşanan olaylar, empati ve sinestezi kavramlarıyla açıklanıyor. Felsefi yönü de olan eserde, psikolojik türde yazılmış bir roman tadı alıyorsunuz. En az Olasılıksız kitabı kadar akıcı ve etkileyici olan kitabın edebi değeri çok yüksek değil ama sizi felsefeye ve bilime doyuruyor diyebilirim.

Empati Kitabının Özeti

Karakter sayısı fazla olan kitabın ilk 100 sayfalık kısmında bu kişileri tanımaya çalışıyorsunuz. Hepsinin başından ayrı olaylar geçiyor ve ilerleyen sayfalarda, karakterlerin hayatları bir yerde kesişiyor. Dolayısıyla kitabın heyecanı ve sürükleyiciliği de gittikçe artıyor. Tanrı inancına ve Hristiyanlık konusuna değindiği satırlar edebiyat eleştirmenleri tarafından yargılanan 639 sayfalık bu büyük kitap, sizi bilime, felsefeye ve maceraya doyuracak. Bu arada empati kavramını daha detaylı öğrenmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Göçebe – Stephenie Meyer

Göçebe - Stephenie MeyerAmerikalı yazar Stephenie Meyer’i meşhur Alacakaranlık serisiyle tanıdık. Serinin hem kitapları hem de filmleri büyük ilgi gördü. Şimdi de yazarın yine beyaz perdeye uyarlanmış bir romanını tanıtacağız sizlere. 2008 yılında yayınlanan Göçebe oldukça etkileyici bir konusu olan bilim kurgu romanıdır. Zaten filimi yapılmamış olsaydı da film izliyormuşcasına etkileneceğinizden eminim. Hikayede epey bir karakter var. Fantastik ve macera dolu bir hikaye olmasına rağmen, zaman zaman duygulanmanıza sebep oluyor.

Göçebe Kitabının Özeti

Kitabı elinize alıp, okumaya ilk başladığınızda acaba vazgeçsem mi hissine kapılabilirsiniz. Ama sonrasında neden daha uzun değil ki diye hayıflanacağınızı garanti ederim. Hikayede dünya bazı ruhlar tarafından istila edilmiştir. Yakalanan bazı insanlara bu ruhlar hakimiyet kurar. Dolayısıyla insanlar bu ruhlar tarafından yönetilmeye başlar. Ancak bazı kişilerdeki ruhlar tamamen kontrol sağlayamaz. Melanie Stryder’in içine yerleşen ruh da, onu tam olarak yönetememektedir. Sıra dışı bir kurgusu olan kitapta, tek beden içerisinde yaşayan ve ikilemde kalan iki ruha tanıklık ediyoruz.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Fahrenheit 451 - Ray BradburySırada yine distopya türünde yazılmış bir kitap var. Ray Bradbury tarafından kaleme alınan Fahrenheit 451, gerçek olmasını asla istemeyeceğimiz, korkunç bir hikaye anlatıyor. Sürükleyici ve etkileyici bir kurguya sahip olsa da yer yer içinizin sıkılmasına neden oluyor. Bu da anlatılan olayların, bizim dünyamızda olabilme ihtimalinin getirdiği tedirginlikten kaynaklanıyor. Kitabın belki de en güzel yanı kitap okumanın değerini hatırlatması. Düşünsenize şu an istediğiniz kitabı, istediğiniz yerde ve dilediğiniz kadar okuyabiliyorsunuz. Birilerinin gelip bu özgürlüğünüzü elinizden aldığını, daha da ötesine gidelim, kitap okuduğunuz için sizi cezalandırdığınızı düşünün. Düşüncesi bile korkunç öyle değil mi? İşte bu eserde, kitaplarını vermemek uğruna canından bile vazgeçen insanları tanıyoruz.

Fahrenheit 451 Kitabının Özeti

Yine düşünmemizi ve sorgulamamızı sağlayan müthiş bir kitap var sırada. Bilinmeyen bir gelecekte yaşanan olaylar, romanın kahramanı Montag’ın etrafında şekillenir. Romanda öyle değişik bir kurgu oluşturulmuş ki şimdiye kadar incelediklerimiz arasında bence en ilgi çekici olanı bu… Hem kitaplar hem de kitabı okuyanlar cezalandırılıyor. Bir grup itfaiyeci tüm kitaplara ulaşarak yakmaya başlıyor. Aynı zamanda kitap okuyan insanlar da yok ediliyor. Sadece televizyon izleyen, düşünme, sorgulama, araştırma gibi özellikleri bulunmayan bir toplum yaratılmak isteniyor. Okuyup bir şeyler öğrenen insanların var olan düzene karşı çıkma tehdidine karşı, insanların okuma özgürlüğü ellerinden alınıyor. Yaşadığımız toplumla benzer yönlerini keşfedeceğiniz romanı lütfen ama lütfen okuyalım. Okuyalım ki okuma özgürlüğümüzün değerini daha iyi anlayalım.

Marslı – Andy Weir

Marslı - Andy WeirAndy Weir tarafından yazılan Marslı kitabında, bir bilim kurgu kitabından çok daha fazlasını yaşıyorsunuz. Size macera ve aksiyon dolu dakikalar yaşatacak olan kitap, Goodreads okurlara tarafından, 2014 yılının en iyi bilim kurgu kitabı seçildi. Eğlenceli bir anlatımı olan Weir, bu kitabında okuyucuya fazlasıyla teknik detay veriyor. Kitabı okurken öyle bir heyecan seline kapılıyorsunuz ki anlatılan olayı birebir yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Marslı Kitabının Özeti

Romanın baş kahramanı Mark Watney adında bir astronottur. Bir kaza sonucu Mars’ta kalır ve birileri onu kurtarana kadar hayatta kalmak zorundadır. Bir kum fırtınası sebebiyle Mars’ta mahsur kalan Mark, olayları esprili bir dille anlatıyor. Okuyucunun merak ederken eğlenmesini sağlayan bu anlatımı, bilim kurgu kitaplarında pek rastlanmayan bir durum olsa da birçok kişi tarafından tam not aldı. Çok fazla teknik terimin ve bilginin olduğu romanda, Mark Mars’tan bir an öce kurtulmak için Dünya ile yazışıyor. Tam bir hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı kitabın, filmini de izlemenizi öneririm.

Labirent: Ölümcül Kaçış – James Dashner

Labirent: Ölümcül Kaçış - James DashnerLabirent serisinin birinci kitabı olan Ölümcül Kaçış, 408 sayfadan oluşuyor. James Dashner tarafından 2009 yılında kaleme alınan kitap gençlik ve çocuk edebiyatı kategorisinde yer alıyor. Kitap kalın olmasına rağmen bir iki günde okuyup bitirmenizi sağlayacak bir akıcılığa sahip. Gizem yönü oldukça fazla olan kitabın, sinemaya uyarlanmış hali de çok ilgi gördü. Aksiyon ve maceranın yoğun olduğu romanda, az da olsa romantizm ve dramatik satırlara rastlıyorsunuz.

Labirent: Ölümcül Kaçış Kitabının Özeti

Romanın ana karakteri Thomas gözlerini açtığında, kendini bir asansörde bulur. Ancak isminden başka hiçbir şey hatırlamamaktadır. Asansöre ne zaman bindi, daha öncesinde ne iş yapıyordu, kimdi gibi soruların cevapları yoktur hafızasında. Kapalı kaldığı asansör onu korkunç bir yere çıkarır. Kocaman bir labirent olan bu yere her ay bir çocuk gönderilmektedir. Kitapta ise Thomas’ın burada olan yaratıklara yem olmama ve kendini sürekli yenileyen labirentin duvarlarından kaçma hikayesini okuyoruz.

Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le GuinBilim kurgu ve fantezi roman türünün en önemli temsilcilerinden olan Ursula K. Le Guin’in bir kitabına daha yer veriyoruz listemizde. Akıcı ve sade bir dili olan yazar bu kitabında da tıpkı Mülksüzlerde olduğu gibi, kıyaslama yöntemini tercih etmiş. Ancak bu kitabında çok farklı bir konuyla karşımıza çıkıyor. Cinsiyet kavramını ele alan yazar, günümüzün tabularını da düşünmemizi ve cinsiyetçilik kavramının olmadığı bir dünya hayal etmemizi sağlıyor.

Karanlığın Sol Eli Kitabının Özeti

Kitabın konusu Kış adlı bir gezegende geçiyor. Öyle bir gezegen ki her tarafı buzla kaplı, soğuk, çoğunlukla eksilerde ve hatta en sıcak yaz aylarında bile yarı kutup ikliminin yaşandığı bir yer. Bu gezegenin ilginç olan diğer bir özelliği ise, cinsel kimlik bir güç göstergesi olarak kullanılmıyor. Çünkü burada yaşayan insanlar çift cinsiyet taşıyor. Yaşadıkları ruh haline göre bazen kadın bazen erkek olabiliyorlar. Farklı bir kurgusu olan kitap, okurken sizi kendine bağlayacak kadar etkili sayfalardan oluşuyor.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules VerneSırada yine çocuk edebiyatı kategorisinde yer alan, ama yetişkinlerin de okuduğu ve dünyada en çok okunan kitaplardan biri var. Jules Verne’nin 1870 yılında yayınlanan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabı iki ciltten oluşuyor. Beyaz perdeye de uyarlanan kitabı eminim birçok kişi okumuştur. Genelde orta okul yıllarında kitap okumayı ve bilim kurguyu sevdiren en başarılı kitaplardan biri olarak bilinir. Suların altında geçen bir maceralarla dolu bir dünya turu yaşatan kitap, denizler hakkında da bilgi edinmemizi sağlıyor.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah Kitabının Özeti

Kitapta Akdeniz, Kızıldeniz ve Güney Kutbu’nda geçen seyahatlerden oluşan, maceralar anlatılıyor. Romanının kahramanları ise Kaptan Nemo ve Pierre Aronnax adındaki bilim adamıdır. Fransız bilim adamı Aronnax, bir araştırma için yardımcılarıyla birlikte bilim gemisine biner. Ancak daha sonra bir kaza sonucu denize düşerler. Denizde kocaman bir şey gören Aronnax ve ekibi bunu önce bir yaratık sanır. Ancak daha sonra bunun bir denizaltı olduğunu anlarlar. Denizaltının içinde yaşayan Kaptan Nemo ve mürettebatı yaşamaktadır. Bambaşka bir dünyayı tanımamızı sağlayan kitapta, kahramanlar denizaltındaki volkan patlamalarına, akıntılara, köpekbalıklarına denk gelirler. Denizaltındaki yolculukları ise Güney Kutbu’na kadar devam eder.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Pahalı 10 Denizaltısı

Frankenstein – Mary Shelley

Frankenstein - Mary ShelleyBirçok sinema ve tiyatroya uyarlanan Frankenstein, Mary Shelley tarafından yazıldı. Bilim kurgu kategorisinde olan kitap daha çok korku romanı olarak bilinmektedir. Sıra dışı bir öykü kurgulayan yazar, bu kitapta tüm yaratıcılığını gösteriyor. Akıcı ve anlaşılır bir dili olan kitap ilk olarak 1818 yılında basıldı. Victor Frankenstein, Henry Clerval, Frankenstein’in canavarı, Elizabeth Lavenza gibi daha birçok karakterin bulunduğu kitabın özetine geçmeden önce, yanlış bilinen genel bir algıya açıklık getirelim. Sanılanın aksine Frankenstein canavarın değil, canavarı yaratan kişinin adıdır.

Frankenstein Kitabının Özeti

Victor Frankenstein hastalıklara son vermek amacıyla çalışmalar yapan bir tıp öğrencisidir. Ölümsüzlüğü bulmak adına sayısız deney yapar. İlerleyen zamanlarda deneylerinde ulaştığı sonuçları kullanarak, bir insan yaratmaya karar verir. Bu insanı oluşturmak için gerekli parçaları da mezarlardan bulduğu cesetlerden tamamlar. Sonuçta öyle bir yaratık ortaya çıkar ki yaratıcısı bile ondan korkup kaçar. Bu yaratığın veya canavarın aslında bir adı yok. Fakat kitabı okuyanlar veya kulaktan dolma bilgiye sahip olanlar, yaratığı Frankenstein olarak tanımlamaktadır. Oluşan bu büyük canavar, onu yaratan kişi kendinden tiksinip kaçtığı için laboratuvardan çıkar ve sokaklarda gezmeye başlar. Yazar, Frankenstein canavarının yaşadığı maceraları soluksuz okuyacağınız, 256 sayfadan oluşan bir romanla bilim kurgu sevenlere sunuyor.

Zaman Makinesi – H. G. Wells

Zaman Makinesi - H. G. WellsH. G. Wells tarafından 1895 yılında yazılan Zaman Makinesi kitabının 1960 ve 2002 yıllarında yapılmış iki adet filmi bulunuyor. 128 sayfadan oluşan, incecik bir kitap olmasına rağmen, yazıldığı dönemde bilim kurgu tarzında yazılmış kitaplar arasında önemli bir yere sahip oldu. Yazar, okul gazetesinde yayınladığı bir öyküden yola çıkaran bu kısa romanı yazdığını belirtmektedir.

Zaman Makinesi Kitabının Özeti

Kitabın adı, konusu hakkında bir fikir yürütmenizi sağlayabilir. Zamanda yolculuk yapacağınız bu eserde hiç bilmediğiniz bir dünyayı tanıyacaksınız. 800 bin yıl ötesine gidiyoruz kitapta. İnsan ırklarının evrimleşmesini izliyoruz. İnsanlık öyle değişime uğruyor ki sadece iki ırk kalıyor geride. Yerin üzerinde yaşayan basit canlılar ile yerin altında yaşayan yaratıklar… Hayal gücünü zorlayan, okurken düşündüren ve merak etmenizi sağlayan bu bilim kurgu romanını, okunacaklar listenize eklemenizi öneririm.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams5 kitaplık bir seriden oluşan Otostopçunun Galaksi Rehberi, adını ilk kez 1978 yılında duyurdu. Bir radyo programı olarak yayınlanmaya başladı ve ardından kitap, dizi ve sinema serilerine uyarlandı. Douglas Adams’ın her şeyle bizzat kendi ilgilendiği bu çalışmalar arasında havlu serileri bile yer alıyor. Kitap konusu ve yazarın dili gereği her yaştan kitlenin rahatlıkla okuyabileceği bir roman. Yine her takım kitaplarda olduğu gibi, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin de tadını tam anlamıyla alabilmek için, serinin tamamını okumanızı öneririm.

Otostopçunun Galaksi Rehberi Kitabının Özeti

Bilim kurgu kitaplar arasında yer alan kült eserlerden biri olan Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde, Arthur Dent adındaki bir İngiliz, uzaya kestirme yol yapılması için çalışmalar yapmaktadır. Ancak bunun için dünyanın patlatılması gerekmektedir. Arthur patlamadan hemen önce otostop çekerek, dünyadan kaçmayı başarır. Bir süre sonra fark edilince gemiden atılır. Mizah değeri çok yükse olan kitabın birçok yeri, size eğlenceli anlar yaşatıyor. Arthur’un maceralarına ortak olacağınız bu beşi bir yerde seri, yazarın esprili dili sayesinde, sizde evrende yolculuk yapma isteği uyandıracaktır.

Birbirinden güzel, etkileyici, macera ve aksiyon dolu 15 bilim kurgu kitabını tanıttık. Aslında kitaplar hakkında spoiler vermek birçok okuyucunun hoşuna gitmez. Ama biz, sizden gelen talepler doğrultusunda, kitaplar hakkında küçük bir özet vermeyi uygun gördük. Eğer benim tarzım bilim kurgu diyorsanız, oluşturduğumuz bu listedeki kitapları tek tek okumalısınız. En çok okunanlar arasından seçtiğimiz kitaplar aynı zamanda bilim kurgu dalında yazılmış en başarılı eserler. Siz de daha önce okuduğunuz ve en iyi bilim kurgu kitabı dediğiniz romanları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu sayede listemiz genişleyerek, kitapseverlerin rehberi olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.