Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El Salvador Bitcoin ile Ödeme Yapanlara Yakıt İndirimi Sunacak

Hükümet, Chivo Bitcoin cüzdanının benimsenmesini desteklemek istiyor.
El Salvador Bitcoin ile Ödeme Yapanlara Yakıt İndirimi Sunacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan El Salvador hükümeti, kullanımı yaygınlaştırmak adına yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, yerel tüketicilerin hükümet destekli Bitcoin cüzdanı Chivo’yu kullanarak ödeme yaptıklarında benzin fiyatlarında galon başına 0,20 dolar indirimden yararlanabileceklerini söyledi.

Devlet şirketi Chivo’nun ülkedeki en büyük benzin istasyonu şirketleriyle görüştüğünü belirten Bukele, istasyonların Chivo cüzdanıyla her galon yakıtı 0,20 dolar daha ucuza satacağını ifade etti.

İndirimde bir sınır olmadığını vurgulayan Bukele, her vatandaşın ya da şirketin bundan yararlanabileceğini vurguladı. Devlet başkanı yapılacak indirimin yakıt fiyatlarındaki artışı engelleyeceğini ve nakliye maliyetlerini de azaltacağını düşünüyor.

Haberin yanı sıra Bukele, sıvılaştırılmış gazın yurt içi fiyatını dengelemeye yönelik bir fona yetki verdiğini açıkladı. Başkan, uluslararası pazarın 25 kiloluk sıvılaştırılmış gaz tüplerinin fiyatında 1,17 dolarlık bir artış planlarken, Salvadorlu yerlilerin maliyette düşüş yaşayacaklarını iddia etti.

Bukele hükümetin artışı yalnızca bir yıl süreyle karşılayacağını ve bu dönemde küresel gaz fiyatlarındaki herhangi bir düşüşün tüketicilere de yansıtılacağını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%