Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit ile Düşen Avrupa Borsaları, Üçüncü Çeyrek Kazançlarına Odaklandı

Avrupa borsaları, Brexit'te gelinen son nokta ile düşüş yaşarken, üçüncü çeyrek kazançlarına odaklanmaya başladı.
Brexit ile Düşen Avrupa Borsaları, Üçüncü Çeyrek Kazançlarına Odaklandı
Yorum

İngiltere’deki milletvekilleri Başbakan Boris Johnson’ın AB Geri Çekilme Anlaşması Yasası’nı tartışmaya hazırlanırken, Avrupa piyasaları bu sabahki işlemlerde düşüş kaydetti. Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi sabah işlemlerinin ortasına göre yüzde 0,2 oranında düşüş kaydetti. Teknoloji hisseleri yüzde 0,5 artarken, ev eşyası yüzde 0,9 yükseldi.

Avrupa hisse senetleri, Johnson’ın Brexit anlaşmasının bu hafta İngiltere parlamentosundan onay alacağı yönündeki iyimserlik nedeniyle üç günlük düşüş yaşadı.

Avam Kamarası Konuşmacısı John Bercow, Cumartesi günü oylanmayan yeni taslak anlaşmanın, Pazartesi günü yeniden oylamaya açılmasını reddetti. Salı günü parlamento üyeleri, Johnson’ın çıkış planının muhaliflerinin gümrük değişiklikleri, muhtemel ikinci bir onaylayıcı referandum ve anlaşma yapılmayan bir girişimin önlenmesi konusunda çaba göstereceği üç günlük bir tartışma başlattı.

Asya Pasifik piyasaları bugün, Wall Street’te dün gerçekleşen artışların ardından yükselişe geçti. Muhtemelen ABD Başkanı Donald Trump’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow’un Fox Business’e yaptığı açıklamada, ticaret görüşmelerinin ilerletilmesi durumunda Aralık ayında Çin mallarındaki tarifelere yönelik artışın durdurulmasının olası olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng’in bugün yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ve karşılıklı saygı görülmesi halinde ticaret anlaşmazlığına yönelik kararların bulunabileceğini eklediğini belirtti.

Üçüncü Çeyrek Kazançlarına Odaklanıldı

Üçüncü Çeyrek Kazançlarına OdaklanıldıSalı günü İsviçre bankacılık devi UBS, bankanın zorlu bir ortam konusunda uyarılmasıyla üçüncü çeyrek kârında yıllık bazda yüzde 16 oranında düşüş bildirdi. Borç verenin hisseleri yüzde 1,7 oranında artış kaydetti.

Novartis ise borsa açılışı öncesinde kazanç raporlarını açıklarken, üçüncü çeyrek kârını ve satış beklentilerini aştıktan sonra 2019 hedefini artırdı. Şirketin hisse senetleri yüzde 0,8 oranında değer kaybetti.

Stoxx 600’ün zirvesinde Just Eat hisseleri, Nasper’in uluslararası internet varlıkları bölümü Prosus’un gıda dağıtım hizmeti için 4,9 milyar sterlinlik bir teklif sunduğunu ve Hollandalı akranı Takeaway.com’dan mevcut bir teklifi aştığını bildirdikten sonra yüzde 23,9 arttı. Takeaway hisseleri de borsada yüzde 5,5 tırmandı.

Saab hisseleri, İsveçli otomobil üreticisinin üçüncü çeyrek kazanç tahminlerini geçmesi ve sipariş alımını iki katına çıkarmasından sonra yüzde 6 artış gösterdi.

Avupa blue chip endeksinin alt kısmında Tui, yüzde 5,4 düşüş kaydederken, Reckitt Benckiser zayıf üçüncü çeyrek performansının ardından 2019 rehberliğini keserek yüzde 4,8 oranında değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu