Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Geneli Finansal İşlemlerde Kısa Pozisyona Yönelim ve Risk Çanları

Kısa pozisyonların tercihindeki artış piyasaların genel hareketi haline dönüşme ihtimalini artırırken, ters orantılı fiyatlar işlemlerin kapatılmasını zorlayabilecek nitelikte.
Dünya Geneli Finansal İşlemlerde Kısa Pozisyona Yönelim ve Risk Çanları
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar getiri artırma teklifinde opsiyon satışı yönünde pozisyonlanıyor. Bu işlemler piyasadaki oynaklığı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak potansiyel olarak daha sonra türbülans yol da açabilir. Morningstar Inc.’nin kıdemli analisti Tayfun İçten tarafından derlenen verilere göre, sistematik olarak satış seçeneklerine odaklanan karşılıklı ve borsada işlem gören fonlardaki varlıklar, son beş yılda yaklaşık %50 oranında artış göstererek 2018’de 15.7 milyar dolara ulaşmış.

Bu bireysel yatırımcılar, riskten korunma ve emeklilik fonları tarafından korunan muhafazakar tarafın riskli seçenek alım satımlarını gerektiren stratejinin sadece bir kısmı olarak görülüyor.. Seçenekler satış stratejileri, belirli bir tarihe kadar belirli bir fiyata hisse satın alma veya satma sözü karşılığında alıcıdan küçük bir primin toplanmasına odaklı. Stratejinin popülerliği, yatırımcıların küçük kazançlar elde etmek için risk alma istekliliğini, bazı analistlerin ABD hisse senedindeki yaklaşık on yıllık boğa piyasasının sağlığıyla ilgili endişelerini vurguladığını belirten bir verime ulaşma davranışı olduğunu vurgulamakta.

Opsiyon alım satım işlemlerinin büyümesinin, yapılandırılmış ürünler denilen türevler ile paketlenmiş yatırımlar tarafından da desteklenmekte. Société Générale SA’ya göre, Euro Stoxx 50, S&P 500 ve Hong Kong’daki Hang Seng endekslerinin bu duruma maruz kalması, yapılandırılmış ürün ihracına bağlı olarak geçen yıl reaksiyon buldu.

1931’den Sonraki En Kötü Aralık ve Kısa Vadeli Satım Pozisyonları

Aralık'ların En Kötülerinden BiriPozisyon aktarmada bir başka çaba içinde olan yatırımcılar, Aralık ayının başından bu yana en yüksek seviyeye yönetim altında varlık gönderen ProShares (Kısa) VIX Kısa Vadeli Vadeli İşlemleri olan, borsada işlem gören bir ürüne geri dönmeye başladı. Cuma günkü gösteri, ekonomik büyümeyle ilgili endişelerden önce, 1931’den bu yana en kötü Aralık ayında hisse senetlerini çekmişti.

Getiri amaçlı alım satım işlemleri popüler hale geldiğinde, bazı yatırımcıların dikkatlerini çekiyor. Geçtiğimiz yıl, yılların durgunluğundan sonra piyasa türbülansının ani bir şekilde yeniden canlanması, kısa bir volatilite ürünü olan VelocityShares Daily Inverse VIX Kısa Vadeli’sinin borsada işlem gören notunun çöküşünü tetikledi.

Piyasalarda gözlenen genel bir çıkarım vardır. Alana yakın ya da ilgisi olan herkes denilecek kadar fazla bir oran da bu stratejide ilerler. Herkesin aynı yönde gitmeye başladığı anda ters orantıda konuşlanmak muhtemelen gidilecek en trafiksiz ve sonuçları en zararsız hareketlerden biridir… Bu bağlamda kısa pozisyonların sıklaşması gözlenebilir.

Düşükten Alan Yüksekten Satan, Genel Algıya Göre Aldığından Fazlasını Satan…

Düşük Maliyet Yüksek Satış ile Genele Ters Yönlü Hamle65 yaşındaki Constantine Karahalios emekli ve evinden opsiyon alım satımı yapmaktadır. Bay Karahalios, portföyündeki riski yönetmeye yardım etmek için seçenekler kullanırken, genelin gittiği yönden satın aldığını ancak stratejisi gereği daha fazlasını sattığını söyledi. Bu işlemlerle yıllardır karlı sonuçlar elde ettiğini de vurguladı. Yüksek volatilitenin daha yüksek opsiyon fiyatlarına yol açtığını ve satışların daha karlı hale geldiği biliniyor. Bay Karahalios “Herkes düşük almayı ve satış yapmayı konuşuyor. Ben yüksek satan ve düşük satın alan adamım.” dedi.

Bazı önlemlerle, ticaret son yıllarda iyi yönde çalıştı. Daha muhafazakar seçeneklerin satışını izleyen iki gösterge olan CBOE S&P 500 PutWrite Index ve CBOE S&P 500 BuyWrite Index, hisse senedinin üç yıldaki ilk yıllık zararına maruz kalması nedeniyle 2018’de S&P 500’ü dar aralıklara çekmişti.

2019’da, ABD Merkez Bankası FED daha yavaş bir faiz oranı artışına işaret ettiğini belirtti. Piyasa reaksiyonlarına göre gelişme, çok sayıda seçenek içeriyor ve satıcıların oynaklığı baskılayan ilave bir faktör olabileceğini gösterebilir. ABD’li Société Générale’de hisse senedi türevleri başkanı James Masserio, “Sistematik satıştan pazardaki bu tedarikin sakinleştirici bir etkisi var.” diyor.

Kısa Pozisyonlar ve Düşen VIX Endeksi

Pozisyonların Kısa Tarafta Ağırlaşması ve Düşen VIX Endeksi Ticaretin diğer tarafındaki opsiyonları alan bankalarda veya piyasa yapıcı firmalarda bulunan bayiler sık ​​sık borsada kendilerini güvenceye almakta. Analistler, opsiyon fiyatlarının dalgalanmasıyla birlikte tarafsız bir harekete düşen pazarlara alış ve yükselen pazarlara satış yapmaya çalışıyor.

Bu dinamiğin son zamanlarda sakin pazarlara yardımcı olduğu görülmekte. CBOE Volatility Index VIX’in (Korku Endeksi) altı seans için dördüncü ayın en düşük seviyesine düştüğü dikkat çekiyor. Bu gelişme anlık ticarete ters bir reaksiyon gösterebilir ve oynaklığı şiddetlendirebilecek sözde kısa bir dar bantlılığa yol açabilir.

Opsiyon stratejilerini yöneten varlık yöneticisi Cboe Vest Financial’da araştırma ve strateji danışmanı olan Joanne Hill, opsiyonların satış riskinin bir düşüş sözleşmesinin satılmasının hisse senetlerinde derin bir düşüşle çakışma haline gelebileceğini söylemişti. Bu bağlamda  güncel fiyatlardaki düşüş, opsiyon satıcısının hisse senetlerini satın almaya zorlayarak opsiyonlarını değiştirmesine yol açabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu