Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow, FED Politikası için İpuçları Ararken Üçüncü Günde de Düşüşe Yöneldi

Dow Jones, politika yapıcıların FED politikası ile ilgili ipuçlarını beklerken, düşüşünü üçüncü güne taşıdı.
Dow, FED Politikası için İpuçları Ararken Üçüncü Günde de Düşüşe Yöneldi
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın bir sonraki para politikası adımı her geçen gün biraz daha merak ediliyor. ABD’de Haziran ayına ait tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden fazla artış göstermesiyle birlikte artan faiz indirimi beklentileri, zayıfladı. Bu durum ise en çok Dow Jones ve diğer önemli göstergelere yansıdı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, açılışta 118 puanlık bir düşüş kaydederken, üçüncü günü de düşüşle geçirmeye yöneldi.

Dow Jones 118 Puanlık DüşüşS&P 500 endeksi yüzde 0,3 değer kaybederken, Nasdaq Kompoziti yüzde 0,4 oranında düşüş kaydetti. 3M hisseleri ise Dow Jones’a baskı uyguladı. Hisseler, RBC Capital Markets analistsinin makro ekonomik ortamdaki endişeler nedeniyle daha düşük performans göstermesi nedeniyle üstün performans derecesinden sektör derecesine indirmesiyle geriledi.

FED Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü, ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi’nde ifade vermesi bekleniyor. Bu, beklenenden daha güçlü bir iş raporunun, merkez bankasının faiz politikası hakkındaki soruları ortaya koymasından hemen sonra geliyor.

CME Group’un FedWatch aracına göre; yatırımcılar, Temmuz ayında yüzde 100 oranında bir FED indirimi olasılığına sahiplerdi.
CME Group'un FedWatch Aracı
Kaynak: CME Group

Ancak geçen hafta Cuma günü, Haziran ayına ilişkin istihdam verileri açıklandı. 160 binlik bir artış beklenirken, verinin beklentileri karşılamaması durumunda indirim olasılığının yüzde 100 olduğu düşünülüyordu. Ama veri 224 bin artışa işaret etti ve beklentileri fazlasıyla karşıladı. Bu ise faiz indirimine yönelik beklentileri zayıflattı.

Yarın gerçekleşecek konuşmasında da Powell’ın ifadeleri dikkatli dinlenecek ve bir indirim ihtimali olup olmadığı anlaşılacak. Yatırımcılar, FED’in bu ayın sonunda beklendiği gibi faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceği veya ekonominin mevcut politikasını sürdürecek kadar güçlü olduğunu düşüyor olması durumunda ipuçları arayacaklar.

Bleakley Advisory Group’taki yatırım sorunlusu Peter Boockvar, “Powell yarın haklı olarak büyük bir odak noktası olsa da tahvil piyasasının birkaç haftada yüzde 100’luk bir indirim olasılığıyla fiyatlandırıldığını biliuoruz,” dedi.

Peter Boockvar Faiz İndirimi Yorumu“Öyleyse ya zaten fiyatının ne olduğunu onayladı ya da geri çekerek insanları gerçekten hayal kırıklığına uğrattı,” diyen Boockvar, alınacak kararın Powell’ın gerçekten ekonomik verilere bağımlı olup olmadığını göstereceğini de belirtti. Yani Powell’ın Temmuz toplantısından sonra hiçbir şey için taahhütte bulunmamasının akıllıca olacağını ifade etti.

Düşük oranlara ilişkin beklentiler, hisse senetlerini geçen hafta rekor seviyeye yükseltti. Aynı zamanda Haziran ayında yükselen ana endeksleri de aşağı çektiler. S&P 500 endeksi, Haziran ayında yüzde 6,9 yükselirken, Dow ve Nasdaq endeksleri yüzde 7 civarında değer kazandılar. Dow Jones Sanayi Ortalaması dünkü işlemlerde teknoloji hisseleri öncülüğünde düşüş kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu