Yatırım yapmaya başla!

Çin Teknolojisi Darbe Alsa da Tencent, Alibaba, Baidu Üçlüsü için Savaş Bitmedi

Çin teknolojisi ağır darbeler alsa da BAT olarak anılan Çin’in dev şirketlerinin bozguna uğratılamaması dikkat çekti.
Çin Teknolojisi Darbe Alsa da Tencent, Alibaba, Baidu Üçlüsü için Savaş Bitmedi

Baidu, Alibaba ve Tencent’in yıl başından bu yana milyar dolarlık kayıplar yaşadığı, kısaca BAT olarak bilinen şirketlerin ticaret savaşı kaynaklı oluşan negatif duyarlılıktan etkilendiği söylendi. 2018’in başında her biri durdurulamaz görünen BAT firmaları, yılın ilk yarısında rekor kıran hisse fiyatlarıyla iyi performans sergilemeye devam etse de işlerin yaz mevsiminden sonra değiştiği gözlemlendi.

Hisseleri düşmeye başlayan üç devin yıl başından bu yana 165 milyar dolarlık değer kaybı yaşadıkları bildirildi. Örneğin; ABD’de listelenen Alibaba ile Baidu’nun ABD – Çin ticaret savaşı nedeniyle Çinli hisselerde oluşan zayıf duyarlılıktan etkilendikleri görüldü.

Tencent’in ise düzenleyicilerle ilgili problemlerden nasibini aldığı, Çin hükümetinin video oyunlarına el atmasıyla şirketin büyük kayıplar yaşadığı kaydedildi.

Tencent Düzenleyicilerden Nasibini Alsa da Bozguna Uğratılamadı Ancak ticaret savaşının kısa dönemli problemlerinin ötesine bakıldığında, BAT’ın pazar liderliğine sahip olmak için yeterli güçlerinin bulunduğu da ifade edildi. Üçlü devin ayrıca FANG olarak bilinen Facebook, Amazon, Netflix ve Google’a karşı güçlü bir mücadele sürdükleri hatırlatıldı. Keza yalnızca işlerinin büyümesi ve büyüklüğüne bakıldığında bile BAT’ın fazlasıyla iddialı olduğu açıkça görülüyordu.

Örneğin; Tencent ikinci yarıda yılık bazda % 30 büyümüş, Alibaba gelirlerini % 61 artırmış, Baidu ise % 32 büyüme kaydetmişti.

BAT Yılın İlk Yarısında Yükseldiİlaveten, 3 şirketin de hızla diğer coğrafyalara ve bölgelere yayıldığı biliniyordu. Tencent Çin’in oyun düzenlemelerindeki yeni atağı ile bir kez daha düşse de firma dev oyun işiyle müşteri çekmeye devam ediyordu. Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat’e de sahip olan Tencent, WeChat içinde çalışan WeChat Pay ile de kullanıcı sayısını artırıyordu.

Alibaba temel ticaret işini büyütmeye devam ederken Baidu da temel arama işini geliştiriyor, ayriyeten yapay zeka ile otonom araçlara odaklanıyordu.

Çinli Teknoloji Devlere İlerlemeye Devam Ediyor Tüm bunların yanında, BAT diğer şirketlere de milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıyordu. Hatta Bernstein analisti Bhavtosh Vajpayee son zamanlarda Tencent’i “Çin’in Softbank’ı” olarak nitelendirmişti. Bu noktada, aşırı yatırımların yatırımcılar tarafından negatif değerlendirilebileceği çünkü kar üzerinde yük oluşturdukları ama aynı zamanda şirketleri büyümeye yönlendirebilecekleri vurgulandı.

İlave olarak, yatırım yapılan şirketler herhangi bir halka arz ya da satın alma durumunda da şirketlere büyük getiriler sağlayabilirdi.

Çinli Baidu Alibaba Tencent Diğer Şirketlere de Yatırım YapıyorBelki de Baidu, Alibaba ve Tencent lehine çalışan en büyük faktör Çin pazarının FANG için girilemez olan doğasıydı. Mesela; Google 2010 yılından beri Çin pazarında bulunmuyordu, Facebook engellenmişti, Netflix kullanılamıyordu, Amazon ise ülkede çok küçük bir paya sahipti.

Gerçi son iddialara göre Google Çin için özel bir arama motoru geliştirmeye çalışıyordu ama bu olsa bile Google’ın Baidu’nun liderliğini alması mümkün değildi. Amazon’un Alibaba ile mücadele etmesi çok zorken Facebook’un WeChat’le boy ölçüşmesi neredeyse imkansızdı.

Kısacası Çin FANG için büyük bir fırsat olsa da ulaşılmaz yapısı Çin şirketlerinin lehine işliyordu. Diğer bir ifadeyle, BAT üçlüsü bu yıl ağır darbeler alsa da bir milyardan fazla insanın yaşadığı yerel piyasası, Çin hükümetinin teknolojiye yaklaşımı ve dijital servislerdeki hızlı büyüme ile kesinlikle bozguna uğramış değiller denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum