Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası’na Göre Bitcoin’deki Yükseliş Dijital Yuana Yarayabilir

Çin Halk Bankası (PBOC), Çin’in dijital yuan projesine olan ilginin yükselen Bitcoin fiyatından kaynaklanabileceğini açıkladı.
Çin Merkez Bankası’na Göre Bitcoin’deki Yükseliş Dijital Yuana Yarayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in merkez bankası, dijital yuan projesine artan ilginin artında yükselen Bitcoin fiyatının rol oynayabileceğini düşünüyor. Üstelik ülkede kripto paralar yasaklanmış durumda ve buna rağmen dijital yuana ilginin artmasının dikkat çekici olduğu belirtiliyor. Çin Halk Bankası (PBOC) bunu nakitsiz ödemeleri ilerletmenin bir yolu olarak görüyor.

Yeni yuan fiat para biriminin dijital bir sürümü olarak geliştiriliyor. Merkez bankası, 2014′ten beri dijital para birimi üzerinde çalışıyor. PBOC araştırma bürosu direktörü Wang Xin açıklamasında, dijital yuana olan pazar ilgisinin çok güçlü olduğunu ve herkesin yakından ilgilendiğini söyledi.

Bitcoin Artışı Dijital Yuana İlgiyi Artırdı

Bitcoin Artışı Dijital Yuana İlgiyi Artırdı

Wang ayırca pek çok ülkenin merkez bankasının kendi dijital paralarıyla ilgili çalışmalara başladığına dikkat çekti. Japonya, İngiltere, İsveç ve İsviçre dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki bir dizi merkez bankası kendi dijital para birimlerine yönelik araştırmalar yapıyor.

Wang’a göre Bitcoin’de son günlerde yaşanan fiyat artışlarının da dijital para birimlerine olan ilginin artmasında rol oynuyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euro çalışmalarının sürdüğünü ve sürecin 4 yıldan fazla sürebileceğini söylemişti.

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz birkaç ay içerisinde yeni rekorlar kırarken, yalnızca bu yıl, iki kattan fazla artış kaydetti. Çin’in geliştireceği dijital yuan ile Bitcoin arasında önemli farklılıklar bulunuyor. BTC merkezi olmayan bir kripto para yapısına sahip. Yani herhangi bir merkezi yetki tarafından kontrol edilemiyor.

PBOC, dijital yuanın ülke çapında piyasaya sürülmesi için şimdiye kadar bir tarih açıklaması yapmadı. Ancak Çin’in çevresindeki şehirlerde bir dizi pilot uygulama gerçekleştirildiği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu