Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Büyük Bankalar Fırsat Peşinde, J.P. Morgan ve Goldman Sachs Gündemde!

ABD'de büyük bankalar küçük fırsatların peşini bırakmıyor. Bu konuda birçok çalışma yürüten J.P. Morgan ve Goldman Sachs hareketlerine detaylı bakış.
Büyük Bankalar Fırsat Peşinde, J.P. Morgan ve Goldman Sachs Gündemde!
Yorum

Geçtiğimiz yıl JPMorgan & Co.’nun (JPM %3.37) sağlık bankacıları, Celgene Corp.’un 74 milyar dolarlık (CELG %0.68) ve Shire PLC’nin 62 milyar dolarlık satışında gündeme gelmişti. Geçen sonbaharda, tümör tespiti teknolojisine sahip bir California şirketi olan Cianna Medical bir satışta yaklaşık 40 milyon dolar gelir elde etti.

Wall Street’teki yatırım bankacıları daha küçük şirketlere, birkaç yıl önce keşfedilecekleri görevler konusunda danışmanlık yapan işletmeleri kazanmak için kendilerini ve bazen de birbirlerini aştı. Bankalar Dallas ve Atlanta gibi şehirlerdeki bankacıları işe almaya ve farklı şirket yöneticileriyle çalışmaya başladı.

Goldman Sachs Group Inc. (GS %2.47) ortağı, Teksas merkezli bir kimyasal madde şirketi için 162 milyon $’lık hisse senedi alım satım teklifine soğuk davranmıştı. Citigroup Inc. 140 milyon dolarlık teknik bir anlaşma için bir başkan adayı gönderdi. Bank of America Corp. ise son iki yıl içinde bölge ofislerindeki yatırım bankacılarını iki katına çıkardı.

Aşağı Yön Yoktur Olursa Kayıp Vardır

Aşağı Yönlü Eğilim Kayıp ile SonuçlanabilirJPMorgan, Merit Medical Systems Inc.’e 200 milyon dolara satılan Cianna’yı temsil etmek için dört bankayı daha geride bıraktı.

Kriz sonrası anlaşma patlamasının yavaşlama belirtileri göstermesiyle birlikte, manşet alma mega korsanlarının alışkın olduğu şekildeki grafikler Wall Street firmalarının aşağı doğru kayma eğilimlerini öne sürdü.

Her 10 yılda bir, büyük bankalar taşınma fikri alıyor. Ortalama anlaşması 400 milyon dolar olan Chicago merkezli bir şirket olan William Blair & Co. Aşağı doğru bir döngü olur olmaz olursa kayıplar gündeme gelir şeklinde ifadelere yer veriyor.

Değişim Ciddi Rakamlara Tekabül Ediyor

Değişimler Ciddi Fiyatlara Tekabül EdiyorBanka yöneticileri bu kez kararlı olduklarını söylüyor. Brady, kendi yatırımcıları büyüme talep ediyor ve “sadece çok büyük işlemler var” dedi. FactSet’e göre, ABD’de geçen yıl ciddi meblağların üzerinde bir değer vardı.

Orta piyasadaki ücretler daha küçük olmakla birlikte, genellikle daha az banka arasında bölünmeler mevcut. Anlaşmalar ayrıca daha hızlı kapanıyor ve karmaşık bir halde görünümler veriyor.

Özel öz kaynaktaki bir patlama da orta pazara düzen ve gelişmişlik kazandırdı. Uykulu aileye ait firmalar ödünç almaya, anlaşma yapmaya ve halka açılmaya istekli sponsor destekli şirketler tarafından değiştirildi. Milken Enstitüsüne göre, 2010 yılından bu yana (%65 artışla) özel sermaye şirketlerine ait 7.800 şirket var.

Goldman Çalışıyor!

Goldman Sachs Fırsa Çalışmaları2016 yılında Goldman, yaklaşık 8.000 kişilik listeye 1.000 yeni kurumsal müşteri eklemek için daha geniş bir çabanın parçası olan özel sermaye anlaşmalarına odaklanan 30 bankacı ekibi oluşturmuştu. 

Bir sözcü, grubun gelirinin 2017’den 2018’e %25 oranında yükseldiğini söyledi. Goldman Dallas, Seattle, Atlanta ve Toronto’daki bölge ofislerine dört ortak gönderdi ve yüzlerce kişiye “yalnız müşteriler” olarak adlandırdığı şeylere özel bir bankacı atamıştı.

İcra Kurulu Başkanı David Solomon bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, “Goldman Sachs tarafından henüz hiç ele alınmamış 500 milyon dolar ile 3 milyar dolar arasında işletme değeri olan birçok şirket var.” demişti.

Yarışta “JPMorgan”

Yarış İçindeki Diğer İsim JPMorganJPMorgan 2012’de bölgesel anlaşma yapmaya odaklanan yeni bir grup oluşturdu. Yatırım bankacıları hizmetlerini JPMorgan’ın ticari bankasını günlük finansmanlarını yönetmek için kullanan binlerce orta ölçekli şirkete sunmaya başladı.

Bugün grup, Atlanta’da yaşayan John Richert için çalışan yedi ofiste 60 bankacı barındırmakta. JPMorgan, ticari bankacılık müşterilerinden topladığı yatırım bankacılığı ücretlerini 2010 yılında 1,3 milyar dolardan, geçen yıl 2,5 milyar dolara çıkardığını söyledi.

870 milyon dolarlık bir endüstriyel sızdırmazlık maddesi ve yağlayıcı üreticisi CSW Industrials Inc.’in Genel Müdürü Joe Armes, JPMorgan’ın Dallas’taki en önemli adamı Andy Rabin’den her ay duyumlar aldığını söyledi. Armes, 2017 yılında oraya taşınan bir Goldman ortağı olan Aasem Khalil, geçen yıl CSW’nin ofislerini üç kez ziyaret etti diyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu