Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Brexit Anlaşması Rahatlama Yaratsa da İngiliz Piyasasına Zarar Verecek

İngiltere ile AB arasında bir ticaret anlaşması sonunda imzalanırken bir rahatlama yarattı, ancak İngiliz piyasalarının bu izleri taşıması bekleniyor.
Brexit Anlaşması Rahatlama Yaratsa da İngiliz Piyasasına Zarar Verecek

İngiltere ile Avrupa Birliği arasında yaklaşık 4,5 yıl sonra bir ticaret anlaşması imzalandı. Bu anlaşma kısaca İngiltere’nin ticaret düzenlemeleri olmadan bloğun dışına çıkması konusundaki korkuları ortadan kaldırıyor. Ancak İngiltere finans piyasalarının Brexit kaynaklı yaraların izlerini kaybetmesi zaman alacak.

Anlaşmasız Brexit riski, vatandaşların yılda 1 trilyon dolarlık ikili ticarete tekabül eden ülkenin en büyük finansal hizmetler müşterisiyle bağlarını koparmak için oy kullandığı Haziran 2016’dan bu yana Britanya’nın büyüme ve yatırım beklentilerine ağırlık verdi. Dolayısıyla anlaşmasız ayrılığa son 7 gün kala bir anlaşma imzalandı.

Analistler yatırımcılarını, 2016’dan bu yana herhangi bir büyük pazarın en kötü performansını gösteren İngiliz hisselerinin toparlamaya çağırdıklarını söylüyorlar.
FTSE 100 Endeksi 2020 Performansı
Kaynak: MarketWatch

İngiliz piyasalarının göstergesi olan FTSE 100 endeksi, 2020 yılını hem Brexit hem de Covid-19 nedeniyle oldukça kötü geçirdi. Endeks, yılbaşından bu yana %13,79 değer kaybederken, 1 yıllık bazda %14,81 düştü. Endeksin en iyi performansı ise son 3 ayda %11,67 yükselişle görüldü.

Anlaşmanın İngiliz varlıklarının yüksek denizaşırı pazarlara yetişmesine izin vereceğini umanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Anlaşmanın çıplaklığı, İngiltere’yi AB’den 2016’da tahmin edilenden çok daha bağımsız bırakıyor. 2021’de anlaşmayı derinleştirmek için daha fazla müzakerenin yapılması da kaçınılmaz. Tüm bunlar, 2016’dan bu yana Birleşik Krallık varlıklarını zorlayan indirimin yakında ortadan kalkmayacağı anlamına geliyor.

Principal Global Investors Baş Stratejisti Seema Shah, “Brexit, İngiltere’nin parlaklığının bir kısmını muhtemelen kaybedeceği anlamına geliyor. Dünyanın en büyük tek pazar alanından dışlanmak, işlerin, insanların ve sermaye akışlarının, küreselleşmeyi kucaklayan hedefler arayışında Birleşik Krallık’tan akıp gittiğini görecektir,” ifadelerini kullandı.

İngiltere hisseleri, 2016’dan beri düşük performans gösterdi ve Mart ayından beri küresel toparlanmayı geride bırakarak rakip endeksleri rekor seviyelere yükseltti.
FTSE 100 Endeksi Rakiplerine Göre Konumu
Kaynak: Reuters

Düşük performans, büyük ölçüde yabancı yatırımcıların Birleşik Krallık varlıklarını terk etmesinden kaynaklanıyor. Finansal veri sağlayıcısı eVestment, Avrupalı ve ABD’de ikamet eden yatırımcıların, referandum ile 2020 üçüncü çeyreği arasında neredeyse her çeyrekte Birleşik Krallık hisse senetlerine eklediklerinden daha fazla para çektiğini tahmin ediyor.

UBS Global Wealth Management Birleşik Krallık CIO’su Caroline Simmons, pazarın büyüklüğünün küresel endeksin bir yüzdesi olarak referandum öncesi %10’dan %4’e düştüğü için yabancı yatırımcıların artık Birleşik Krallık hisselerine sahip olması gerekmediğini ifade etti.

İngiliz hisseleri, diğer piyasaların pahalı göründüğü bir ortamda iyi performans gösterebilir. Simmons, İngiltere hisselerinin %10’luk tipik bir indirime karşı küresel piyasalara göre %30 indirimle işlem gördüğünü hatırlattı. Brexit kaynaklı düşüşün bir kısmının kaybolduğunu ancak tamamen ortadan kalkması için biraz zaman geçmesi gerektiğini düşünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum