Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrol %20 Sıçrasa da Yeniden Düşüş Beklentisi Hakim

Petrol fiyatları Çarşamba günkü işlemlerde kayıplarının bir kısmını geri alsa da, emtia uzmanları arz bolluğu ve talep düşüklüğü nedeniyle tehlikenin geçmediğinin altını çiziyor.
Brent Petrol %20 Sıçrasa da Yeniden Düşüş Beklentisi Hakim

Mayıs vadeli WTI ham petrolünün Pazartesi günü eksi seviyeye gerilemesinin ardından piyasada sert çöküş başladı. Salı günü akşam ham petrolün varil fiyatı 6,50 dolara kadar geriledi. Brent petrol küresel piyasalarda 15,98 dolar ile son 20 yılın en düşük seviyesine indi.

Gün içerisinde petrol fiyatlarında %20’ye yakın bir artış olurken analistler, fiyatların halen çok düşük seviyede olduğunu ve yeniden yön değiştireceğine dikkat çekiyor. İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Press TV’ye verdiği demeçte üretici ülkelerin piyasa istikrarı için işbirliği içinde olması gerektiğini söyledi.

Fiyatlarda daha önce görülmemiş şekilde meydana gelen düşüşün ABD petrol endüstrisi için tehlike teşkil ettiğini belirtti. Koronavirüs salgını nedeniyle talebin giderek azaldığını söyleyen  Zengene, geçen ay bazı üretici ülkelerin üretimi artırmasının da fiyatlardaki çöküşte payı olduğunu ifade etti.

Çarşamba günü 15,99 dolar ile dip noktayı gören Brent petrol, öğleden sonraki işlemlerde %20 sıçradı.
Brent Petrol %20 Yükseldi
Kaynak: İnvesting

Saat 18:11’de %4,66 artıda 20,28 dolardan işlem gören Brent petrolün varil fiyatı, gün içinde 15,99 – 22,44 dolar arasında hareket etti. Fiyatlar her ne kadar kayıplarının bir kısmını geri alsa da yıllık bazda %73’ü aşan düşüş göz önünde bulundurulduğunda halen çok düşük seviyede olduğunu söylemek mümkün.

Rystad Energy’nin kıdemli ortağı ve analiz başkanı Magnus Nysveen, piyasanın daha da kötü günler yaşayacağını dile getirdi. Dünyada artık petrolü depolayacak yer kalmadığını ifade eden Nysveen, “Arz ve talep dengesi pozitif veya negatif olduğunda, depolama yapabilir veya depodan çekebilirsiniz. Ancak depolama alanı dolduğunda, gördüğümüz bu çok güçlü dengesizlik için tampon yoktur.” dedi.

ABD tipi ham petrolün varil fiyatı gün içinde 10,28 – 16,20 dolar arasında hareket etti.
Ham Petrol Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Fiyatlar TSİ 18:30’da %24,98 artıda 14,47 dolardan işlem görüyor. Salı günü 6,5 dolara kadar inen fiyatlar, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %79,32 oranında kayıp verdi. Özellikle ABD tarafında devam eden üretim bolluğu en büyük depolama alanlarının dolmasına sebep oldu.

Cushing, Oklahoma’daki ana teslimat noktasındaki depolama tesislerinin de haftalar içinde dolması beklenirken, fazla miktarın gemilerde muhafaza edilmesi değerlendiriliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü meydana gelen eksi fiyatlamadan sonra 75 milyon varil ham petrol alabileceğini söylemişti.

Fakat henüz Kongre’den bunun için finansman onayı gelmedi. PVM Oil Associates’in kıdemli analisti Tamas Varga, benzeri görülmemiş bir fiyat krizi yaşandığını ve Haziran vadelilerinin de etkilenebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum