Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Zarardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Borsa yatırımları sırasında söz konusu olabilecek zararlardan kurtulmak için yapabilecekleriniz vardır. İşte size borsa zararlarını azaltacak tavsiyeler:
Borsada Zarardan Kurtulma Yolları Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Çoğu kişinin korkulu rüyası olan borsalar, başarılı yatırımcıların kazanç kapısıdır. Piyasada evini, arabasını, tüm mal varlığını kaybedenler olduğu için herkes tarafından borsanın riskli olduğu düşünülür. Bu anlamda kaybetme riski her zaman için vardır. Bu riskler, ileri derecede borsa bilgisi ve deneyimi ile minimuma indirilebilir. Bunun için bilinmesi gereken konuları ayrıntılı olarak öğrenmelisiniz. Böylece, kayıpla karşılaşmaktan kurtulmak için yollar geliştirebilirsiniz. Bu yollardan giderek zarardan kurtulabilirsiniz.

Borsada, bilindiği gibi, uzun vadede yüksek miktarlarda kazanç sağlamak mümkündür. Bunun nedeni; yatırım araçlarının değerinin uzun soluklu olarak yükselmesidir. Kısa vadede yaşanan yükselişlerin seviyesi düşüktür ve genellikle yatırımcıların beklentisine cevap vermemektedir. (Konu hakkında bilgiler için tıklayın.) Aynı zamanda, kısa vadeli işlemlerde kaybetme riski de yüksektir. Bu yüzden birikimler ya orta ya da uzun vadede değerlendirilmektedir. Böylece riskler zamana yayılarak, hedeflenen miktarlara daha kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Bunun için kesinlikle iyi bir borsa bilgisi edinmiş olmalısınız. Bunun yanı sıra, belli bir müddet deneme hesaplarında alıştırma yaparak tecrübe kazanmalısınız. Böylece olası ters durumların önüne geçerek, aklınızdaki miktarları kazanabilirsiniz.

Şimdi, borsada zarardan kurtulma yolları nelerdir sorusunu alt başlıklar halinde cevaplandıralım.

Küçük Lot ile Pozisyon Oluşturmak

Küçük Lot ile Pozisyon OluşturmakKüçük lot ile oluşturulan borsa pozisyonlarında zararı önlemek daha kolaydır. Çünkü düşük hacimli işlemlerde risk minimum seviyededir. (Borsa yatırımındaki riskler nedir, nasıl önlenir bu yazıdan öğrenebilirsiniz.) Bu nedenle zarardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bunun için borsa yatırım mantığını öğrenmelisiniz. Bu mantığa göre işleminizi oluşturmalısınız. Özellikle kar ve zarar noktalarınızı belirlemeli, bu noktalara bağlı kalmalısınız. Fiyatların anlık olarak değişmesine göre belirlediğiniz noktalardan vazgeçmemelisiniz. Kararınızı değiştirdikçe, hata yapma payınız çoğalır. Bunun nedeni; fiyatların anlık olarak değişmesinin yatırımcıların üzerinde kurmuş olduğu baskıdır. Kayıpla karşılaşma düşüncesi yatırımcıların yanlış yapmasına, zarar etmesine neden olur. Bu nedenle, tam anlamıyla borsa nedir, ne değildir öğrenmeden, gerçek hesaba geçmemelisiniz. Bilgi ve deneyimlerinizin oranına göre işlem hacminizi kademe kademe artırmalısınız. Böylece beklediğiniz başarıları elde edebilirsiniz.

Pozisyonlar Arasında Zaman Aralıklarının Bulunması

Pozisyonlar Arasında Zaman Aralıklarının BulunmasıPozisyonlarınızı kontrol edebilmeniz için kesinlikle belli bir borsa tecrübesine sahip olmalısınız. Çünkü biliyorsunuz ki her yatırım aracının değerini etkileyen faktörler ayrıdır. Benzer özellik taşısalar dahi, bazıları aracın değerine olumlu olarak yansırken bazıları ise olumsuz etki bırakabilir. Bu nedenle, gelecekte kar getirecek enstrümanlara yönelmeniz gerekir. Çünkü borsada yatırım araçlarının değeri yükseldiği zamanlarda kazanç elde edilir. Bu yüzden yatırım yapacağınız enstrümanı düşük fiyat seviyesinden almanız, değeri yükseldiğinde ise satmanız gerekir. Böylece aradaki farktan getiri sağlayabilirsiniz. Tam anlamıyla pozisyondaki riskleri kontrol altına alabilmek için deneyimlerinizi artırmalısınız. Pozisyonlarınızı sık sık değil, zaman aralıkları ile oluşturmalısınız. Böylece zarar eğiliminde olan işlemlerinizdeki potansiyel riskleri önleyebilir, yüksek miktarda kar ile ayrılabilirsiniz.

Borsada Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır? Bilgi Almak için Tıklayın!

İyi Bir Plana Sahip Olmak

İyi Bir Plana Sahip OlmakBorsada zarardan kurtulmak için her ihtimali göz önünde bulundurarak, plan oluşturmalısınız. Hangi durumlarda, hangi çıkış stratejisini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bunların hepsini piyasa takipleri ve analizleri sonucunda belirleyebilirsiniz. Gündemdeki gelişmeleri yorumlayarak enstrümanların eğilimleri düşüşte mi, yoksa yükselişte mi olacak, anlayabilirsiniz. (Gündemdeki gelişmelerden borsa nasıl etkilenir, öğrenmek için tıklayın.) Analiz sayesinde de belirlemiş olduğunuz vade aralığında, enstrümanların değeri hangi fiyat seviyelerine kadar geri çekilecek, hangi noktalara kadar yükselecek, belirleyebilirsiniz. Buna göre, ters gitmesi beklenen durumlarda zarardan çıkmak için belirlediğiniz stratejileri uygulayabilirsiniz. Böylelikle ya risk alarak olumsuz durumlardan karla çıkabilirsiniz ya da zararın neresinden dönülürse kardır, diyebilirsiniz.

İyi Bir Strateji ile Hareket Etmek

İyi Bir Strateji ile Hareket EtmekBorsada iyi bir strateji ile hareket ederek, birikimlerinizi yüksek miktara ulaştırabilirsiniz. Bunun için borsa bilgisi edineceğiniz eğitim faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Bu anlamda, borsa aracı kurumların eğitim hizmetlerini değerlendirebilirsiniz. Alanında uzmanlaşmış kişilerin bilgilerinden ve deneyimlerinden yararlanarak, strateji üretebilir konuma gelebilirsiniz. Böylece zarardan kurtulmak için hangi yolları denemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Bunun için deneme hesaplarını kullanmalısınız ve bol bol alıştırma yapmalısınız. Deneme yanılma yöntemlerini kullanarak, kar getirecek stratejiler oluşturabilirsiniz. Böylelikle kazanç getirecek araçlara yatırım yapabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, yüksek miktarda getiriler elde edebilirsiniz.

Borsa Yatırım Stratejileri Nasıl Oluşturulur? Bilgi Almak için Tıklayın!

Hakkında Bilgi Sahibi Olduğunuz Enstrümanlara Yönelmek

Hakkında Bilgi Sahibi Olduğunuz Enstrümanlara YönelmekZarardan kurtulmak istiyorsanız, hakkında bilgi sahibi olduğunuz enstrümanlara yönelmelisiniz. Çünkü bilgi sahibi olmadığınız enstrümanlara yatırım yaptığınızda, kaybetme riskiniz yüksek olur. Bu nedenle enstrümanları araştırmalısınız. Fiyat seviyelerinin neden yükseldiğini ve düştüğünü öğrenmelisiniz. Dalgalanmaya neden olan faktörleri öğrenerek, en uygun fiyat seviyelerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Enstrümanların değeri düşeceği dönemde alım yapabilirsiniz. Ama bu düşüşlerin kalıcı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bazı düşüşler kalıcıdır ve yatırımcının zarar etmesine neden olur. Bu yüzden, anlık piyasa takibi ve fiyat analizleri ile işlemlerinizi desteklemelisiniz. Değeri yükselecek araçlara yatırım yapmalısınız. Böylece muhtemel riskli durumları önleyebilirsiniz. Avantajlı pozisyonları değerlendirerek, kazancınızı katlayabilirsiniz.

Tecrübe Kazanarak İşlemleri Yürütmek

Tecrübe Kazanarak İşlemleri YürütmekBorsada başarılı olmak için mutlaka bilgi birikimlerinizin sağlam olması gerektiği kadar, tecrübelerinizin de belirli bir seviyeyi aşmış olması gerekir. (Borsa tecrübesi nasıl kazanılır sorusunun yanıtına buradan ulaşabilirsiniz.) Bu yüzden, tecrübe kazanılması için geliştirilen deneme hesaplarını kullanmalı ya da sanal borsa oyunlarından faydalanmalısınız. Gerek oyunlar gerekse de deneme hesapları, borsa tecrübesi kazanmak için birebirdir. Bu nedenle gerçek hesapları kullanmadan önce bu hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlayabileceğiniz gibi, olası ters giden durumlar için acil çıkış yolu stratejisi uygulayabilirsiniz. Böylelikle zarardan kurtularak, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada zarardan kurtulmak için yukarıda yazılı olan maddeleri önemsemelisiniz. Çünkü bu maddeler sayesinde, zarar etme olasılığınızı minimum seviyeye indirebilirsiniz. Bunun için borsa bilgisi ve deneyiminizin ileri seviyede olması gerektiğini bilmelisiniz. Bu yüzden eğitim faaliyetlerini değerlendirerek, bilgi ve tecrübelerinizi artırmalısınız. Borsada para nasıl kazanılır, öğrenmelisiniz. Piyasanın işleyişini öğrenerek, işlemlerinizi bilinçli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle riskleri minimum seviyelere indirerek, hedeflediğiniz getirilere ulaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu