Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Zarardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Zararda olduğum hisseleri nasıl kâra geçiririm, borsada zarardan kurtulabilir miyim? Bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını sizler için araştırdık!
Borsada Zarardan Kurtulma Yolları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hiçbir yatırımcı gelecekte fiyatını düşmesini beklediği bir enstrümanı satın almaz. Sonuçta her yatırımcının hedefinin kâr elde etmek olduğu, şüphe götürmeyen bir gerçektir. Borsa yatırımı için de durum aynıdır. Piyasa, birikimlerini değerlendirmek ve kazanç elde etmek isteyenlerle doludur.

Fakat bazıları için altın yumurtlayan tavuk olan piyasa, bazıları için çırpınanı dibe çeken bataklık olabilir. Çünkü her yatırım türünde ya da piyasadaki gibi borsada da zarar etme ihtimali her zaman vardır ve bu risk, göz ardı edilemez.

Zaten yatırımın, kârlı olması için her pozisyonun başarılı olması gerekmez ki başarılı yatırımcıların çoğu, işlemlerinin yalnızca yüzde 50 ila yüzde 60’ından kazanç elde eder. Bununla birlikte kazançları, kayıplarından çok daha fazladır. Bir diğer tarafta ise kayıpları, kazançlarını aşanlar vardır. İşte burada borsada zarardan kurtulma yolları devreye girer.

Yani kayıp riski tamamen ortadan kaldırılamasa da zarar olasılığı ya da mevcut zararlar, pekala en aza indirilebilir.

İşte “ekside olduğum hisselerde nasıl artıya geçerim, borsadaki zararımı nasıl kapatırım” benzeri sorular için çözüm önerileri:

Araştırın!

Yatırım yaparken sürü zihniyetini izlemeyin! Hisse senetlerini yalnızca diğer yatırımcılar arasında popüler olduğu için ya da çok konuşulduğu için seçmeyin. Hisse senedine yatırım yapmadan önce araştırın.

Şirketin mali durumunu, temellerini, öngörülen nakit akışlarını, piyasa değerini, hisse senedine ilişkin piyasa duyarlılığını ve beklentileri öğrenin. Şirket büyümeye hazırsa ve temelleri sağlamsa, yüksek ihtimalle sizi zarara uğratmaz.

Yatırım yaparken, olası kayıpları önlemek için ya halihazırda kurulmuş şirketleri ya da araştırdığınız şirketleri seçin.

Tüm Paranızla Yatırım Yapmayın!

Borsada zarardan kurtulmak için sermayenizin ne kadarıyla piyasaya giriş yapacağınıza doğru karar vermelisiniz. Özellikle ilk etapta, kaybetmeyi tolere edebileceğiniz miktarla borsa yatırımı yapmalısınız.

Acemi ya da bilinçsiz yatırımcıların düştüğü “varımı yoğumu borsaya yatırdım battım” tuzağına düşmemek için bütçenizi doğru ayarlayın.

Diyelim ki elinizde yatırım yapabileceğiniz miktar, yüz lira. Bunun yüzde 40’ını borsaya, yüzde 20’sini fiziki altına, yüzde 20’sini kriptoya, yüzde 20’sini fiziki dövize yatırmayı düşünebilirsiniz. Yüzdelik dilimi, risk-getiri profilinize uygun şekilde belirlemek, zarardan kurtulmanızı sağlar.

Küçük Lot ile Çeşitlendirmeyle Pozisyon Oluşturmak

Çeşitlendirme Yapın Borsada, küçük lot ile oluşturulan pozisyonlarda zararı önlemek daha kolaydır. Çünkü düşük hacimli işlemlerde, risk de buna paralel minimum seviyededir. Yani küçük lotlarla işlem açmak, hem zarardan kurtulmak hem de olası zararları önlemek için kullanılabilir.

Sonuçta tüm sermayeyi tek bir yatırım aracına yatırmak ya da büyük alım-satımlar yapmak, özellikle de piyasaya yeni girenler için önde gelen borsa riskleri arasındadır.

Örnekle açıklayalım:

X kişisi portföyünü çeşitlendirmeye dikkat etmeden ve yüklü miktarda alımlarla hazırlamış olsun.

Y kişisi ise portföyünü hem çeşitlendirmeye hem de küçük alımlarla hazırlasın.

Her iki portföyde de aynı varlıklardan olduğunu düşünelim ve söz konusu varlıklar ciddi değer kaybı yaşasın. Böyle bir durumda X’in portfolyosu büyük oranda zarardayken Y’ninki çeşitlendirme ve küçük alımları sayesinde küçük zararda ya da hala kazançtadır.

Dolayısıyla profesyonel yatırımcıların da dikkat ettiği küçük hamle ve çeşitlendirme kuralına dikkat etmelisiniz.

Pozisyonlar Arasında Aralık Bırakmak

Pozisyonlarınızı kontrol edebilmeniz için kesinlikle belli bir borsa tecrübesine sahip olmalısınız. Çünkü biliyorsunuz ki her yatırım aracının değerini etkileyen faktörler farklıdır.

Benzer özellik taşısalar dahi bazıları aracın değerine olumlu olarak bazıları aşağı yönde baskı oluşturur. Yani borsada fiyatlar neye göre belirlenir sorusunun yanıtları arasında dikkate alınması gereken pek çok faktör vardır.

Bu nedenle, gelecekte kâr getirecek enstrümanlar için sürekli takipte olmalısınız. Mantık düşükten al yüksekten sat olduğu için sık sık alım satım yapmak, aleyhinize işler.

Bu yüzden yatırım yapacağınız enstrümanı dikkatle izlemeli, temel ve teknik analiz yöntemlerinden faydalanmalı, alım fırsatlarına göre hareket etmelisiniz.

Pozisyonlarınızı sık sık değil, belirlediğiniz zaman aralıkları ile oluşturmalısınız. Böylece zarar eğiliminde olan işlemlerinizdeki potansiyel riskleri önleyebilir, yüksek miktarda kâr ile ayrılabilirsiniz.

İyi Bir Plana Sahip Olmak

Borsada zarardan kurtulmak için her ihtimali göz önünde bulundurarak, plan oluşturmalısınız. Hangi durumlarda, hangi çıkış stratejisini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bunların hepsini piyasa takipleri ve analizleri sonucunda belirleyebilirsiniz.

Gündemdeki gelişmeleri yorumlayarak enstrümanların eğilimleri düşüşte mi, yoksa yükselişte mi olacak anlayabilirsiniz. Analizler sayesinde de belirlemiş olduğunuz vade aralığında, enstrümanların değeri hangi fiyat seviyelerine kadar geri çekilecek, hangi noktalara kadar yükselecek, belirleyebilirsiniz.

Ters gitmesi beklenen durumlarda da zarardan çıkmak için önceden planladığınız stratejileri uygulayabilirsiniz. Böylelikle ya risk alarak olumsuz durumlardan kârla çıkabilir ya da zararın neresinden dönülürse kârdır, diyebilirsiniz.

İyi Bir Strateji ile Hareket Etmek

Strateji Belirleyin Borsada iyi bir strateji ile hareket ederek, birikimlerinizi yüksek miktara ulaştırabilirsiniz. Bunun için borsa bilgisi edineceğiniz eğitim faaliyetlerinden faydalanmalısınız.

Borsa yatırım stratejileri nasıl oluşturulur tam anlamıyla öğrendikten sonra zarardan kurtulabilir ya da zarar riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Örneğin değer yatırımı yaparak uzun vadeli ufuk için akıllıca adımlar atabilirsiniz. Ya da BIST 30 Endeksi’ndeki hisseler gibi büyük ve sağlam şirketlerin hisselerini kademeli satın alarak hem temettü hem de büyüme yatırımı stratejilerini kullanabilirsiniz.

Akıllıca stratejiler ile borsada zarardan kurtulabilir, portföyünüzü bol yeşillenmiş olarak görebilirsiniz.

Zarar Durdur/Kâr Al Emirlerini Kullanın

Borsada zarardan kurtulmak için kâr al/zarar durdur emirlerinden faydalanmalısınız. Bu stratejiyle, belirli hisse senetleri belirli bir fiyat seviyesine ulaştığında satın almak veya satmak için zararı durdur ya da kâr al emri verebilirsiniz.

Örneğin, X şirketinin hisselerini hisse başına 100 liradan satın aldığınızı varsayalım.

Kayıplarınızı kontrol etmek için hisse başına 90 lira karşılığında zarar durdurma emri girersiniz.

Yani fiyatlar 90 liraya düşerse, daha fazla kaybı önlemek için hisseleriniz satılacaktır. Aynı şeyi kâr almak için de yapabilirsiniz. Hisse fiyatı 130 liraya yükseldiğinde pozisyonunuzun bir bölümünü satmak için emir verebilirsiniz.

Böylece zarar durdur emriyle kaybı, kâr al emriyle de kazancı istediğiniz şekilde sınırlayabilirsiniz.

Bilmediğiniz Enstrümanlara Karşı Dikkatli Olmak

Zarardan kurtulmak istiyorsanız, hakkında bilgi sahibi olduğunuz enstrümanlara yönelmelisiniz.  Çünkü bilgi sahibi olmadığınız enstrümanlara yatırım yaptığınızda, kaybetme riskiniz yüksektir.

Diyelim ki vadeli işlem kontratları hakkında fazla bilginiz yok. Ancak etraftan, “vadeli sözleşmeler rekor kıracak, vadeli kontrat alımı için son fırsat” benzeri yorumlar duydunuz.

Yalnızca kulaktan dolma bilgilere dayanarak alım satımı hakkında detayları bilmediğiniz ürüne yönelmemelisiniz. Söz konusu boğa duyumların, neye dayandığını, aslının olup olmadığını, yatırım yapacağınız enstrümanın gerçek değerini yansıtıp yansıtmadığını araştırmalısınız.

Aynı zamanda yatırım aracının; ufkunuza, sermayenize ve portföy çeşitliliğinize uygun olup olmadığını detaylıca düşünmelisiniz.

Yatırım Ufkunuza Karar Verin

Borsada günlük mü uzun vadeli kazanç mı arıyorsunuz? Zarardan kaçınmak için yatırım ufkunuza karar vermelisiniz. Nitekim kısa vadeli yatırım yapmak için uzun vadede kazandıracak araçlara yönelemezsiniz.

Hangi enstrümanın ne kadar sürede istediğiniz seviyeye geleceğini bilmelisiniz. Mesela tahvil ve bono arasındaki farklar neler, hangi hisse senedi için kısa vadeli beklenti yüksek, hangi kıymetli metal ne zaman alınıp satılmalı?

Tüm bu soruların yanıtlarını göz önüne alarak seçim yapmalısınız. Diğer taraftan her iki yatırım ufku için portföy oluşturmayı da düşünebilirsiniz.

Mesela 2022 ve 2023 yılına damga vuran halka arzlar, yatırımcısına kısa vadede epey yüksek getiriler sağladı. Bir yandan uzun vadeli hisse portföyünüzü genişletirken bir yandan halka arzlar gibi kısa vadeli fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Sağlam Bir Psikolojiye Sahip Olun!

“Borsada battım, param eriyor, tüm varlığım gitti” benzeri söylemlerden kaçınmak için sağlam bir psikolojiye sahip olmalısınız.

Hisse senedi yatırımı söz konusu olduğunda duygular değil pratik önemlidir.

Duygularınızın alım satım faaliyetlerinizi yönlendirmesine izin verirseniz, sonunda kayıpla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle soğukkanlı kalmayı bilmelisiniz. Unutmayın, yükselişler de düşüşler de sürekli değildir. Piyasa yükselişteyse bir süre sonra ayı piyasasına girecek, düşüşte ise yükselerek ayı eğilimini başlatacaktır.

Kayıplardan kaçınmak için yatırımlarınız konusunda net olmanız gerekir. Piyasa toparlanıyorsa, tüm servetinizi yatırma duygularınızı dizginleyin ve yavaş ilerleyin.

Benzer şekilde, piyasa düştüğünde veya düşüş aşamasına girdiğinde paniğe kapılıp hisselerinizi hemen satmayın. Sakin olun ve acele etmeyin.

Piyasa yükselirken yavaş ve dikkatli yatırım yapın. Benzer şekilde, piyasa düşerken yatırımlarınızı tasfiye etmek yerine toparlanmayı bekleyin.

Tecrübe Kazanarak İşlemleri Yürütmek

Warren Buffet Yatırım İpuçları

Borsada başarılı olmak için bilgi birikiminiz kadar tecrübeniz de belirli bir seviyeye gelmiş olmalıdır. Bu yüzden, tecrübe kazanılması için geliştirilen deneme hesaplarını kullanmalı ya da sanal borsa oyunlarından faydalanmalısınız.

Gerek oyunlar gerekse de deneme hesapları, borsa tecrübesi kazanmak için birebirdir. Bu nedenle gerçek hesapları kullanmadan önce bu hesaplarda işlem yapmak, sizi oyunda 1-0 öne geçirecektir.

Deneyimleriniz sayesinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlarken muhtemel olumsuzluklar için de acil çıkış stratejileri üretir hale gelirsiniz.

Böylelikle borsada zarardan kurtularak, yatırım yolculuğunuza kazançla devam edebilirsiniz.

Kayıptan Kaçınma

Kayıptan kaçınma, gerçek veya potansiyel bir kaybın bireyler tarafından psikolojik veya duygusal olarak eşdeğer bir kazançtan daha şiddetli olarak algılandığı olgudur.

Örneğin, 1000 lira kaybetmenin acısı çoğu zaman aynı miktarı kazanmanın verdiği mutluluktan çok daha fazladır.

Bir kayıp yaşamanın veya hatta bir kayıp olasılığıyla yüzleşmenin psikolojik etkileri, risk alma davranışını bile tetikleyebilir ve bu da gerçekleşen kayıpların daha olası veya daha şiddetli olmasına neden olabilir.

Yatırımcılar, stratejik bir varlık tahsisi stratejisi benimseyerek, rasyonel düşünerek ve duygulara yenilmeyerek bu psikolojik tuzaktan kaçınmalıdır.

Yatırımlarınızı Periyodik Olarak Gözden Geçirin

İhmal, yatırımcıların zarara uğramasının bir başka nedenidir. Borsa yatırımı özellikle hisse senedi alım satımı, dinamik faaliyetlerdendir. Yatırım yapıp unutacağınız sabit bir mevduat planı değildir.

Maksimum getiri elde etmek için yatırımlarınızda proaktif olmanız gerekir. Piyasa hareketlerinden haberdar olmalı ve değişen piyasa duyarlılığına göre hareket etmelisiniz.

Maksimum kâr elde etmek için fiyatlar düşük olduğunda yatırım yapmalı ve fiyatlar yükseldiğinde satmalısınız.

Hangi hisse senetlerinin size iyi getiri sağladığını ve zararlarınızı azaltmak için hangilerinin satılabileceğini kontrol edin. Yatırımlarınızı pazarın değişen dinamiklerine uygun olacak şekilde düzenli olarak takip edin.

Sonuç olarak, borsada zarardan kurtulmak için yukarıda yazılı olan maddeleri dikkate almalısınız. Böylece zarar etme olasılığınızı minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın