Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Günlük mü, Uzun Vadeli mi Kazanç Sağlanır?

Borsada günlük işlemlerle para kazanılır mı? Yoksa güzel getiri, yalnızca uzun vadeli işlemlerle mi elde edilebilir? İşte merak edilen soruların yanıtları:
Borsada Günlük mü, Uzun Vadeli mi Kazanç Sağlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsa, birikimlerini güvenli bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin tercih ettiği başlıca piyasalardandır. Pazara ilişkin en çok merak edilen sorulardan biri ise borsada günlük mü yoksa uzun vadede mi kazanç sağlandığıdır.

Yatırımcıya ve kullanılan yöntemlere göre değişkenlik gösteren yanıt, seçeneklerin avantajlarıyla dezavantajlarını içerir. Çünkü kısa vadeli yatırımlar ve uzun vadeli yatırımlar doğası gereği farklıdır. Dolayısıyla farklı beklentiler barındırırlar.

Bir birey uzun yıllar saklayacağı bir şeye yatırım yaptığında, yatırımın değerinin artmasını bekler. Öte yandan kısa vadeli yatırımda, hem beklenti hem de yatırım enstrümanı açısından süreç farklı işler.

Aynı zamanda iki farklı yöntem, hayatın farklı dönemlerinde farklı ihtiyaçları karşılarlar. Bununla birlikte kariyerlerine yeni başlayanlar, hem günlük hem uzun vadeli kazancı hedefleyebilir.

Şimdi borsa günlük mü, yoksa uzun vadeli mi kazandırır, süreçte nelere dikkat edilmelidir, gelin hep birlikte bakalım:

Borsadan Günlük Kazanç Sağlanır mı?

Günlük alım satım ya da day trading, menkul kıymetlerde bir tüccarın aynı işlem günü içinde bir finansal araç alıp sattığı, böylece yönetilemeyen risklerden ve bir gün arasındaki negatif fiyat boşluklarından kaçınmak için tüm pozisyonların işlem günü için piyasa kapanmadan önce kapatıldığı bir spekülasyon şeklidir.

Borsada kendi teknikleriniz ile sistematik bir şekilde ilerlerseniz günlük kazanç elde edebilirsiniz. Ama günlük kazancın çok kolay olmadığını bilmelisiniz. Çünkü uzun vadeli yatırıma kıyasla hem getiri daha düşük hem de risk daha yüksektir.

Ayrıca fiyatların anlık olarak değişmesi de olası zararlardan kaçınmak kapsamında iyi bir bilgi birikimi ve deneyim gerektirir.

Bu nedenle öncelikle borsa nedir tüm detaylarıyla öğrenmeli, belli bir seviyeye ulaşmalı, yeterli pratiği yapmalı, nihayet hazır olduğunuzda günlük alım – satıma başlamalısınız.

Günlük alım – satım yaparak borsada para kazanmak için sanal borsa oyunlarından, demo hesaplardan faydalanabilirsiniz. Böylece gerçek hesapta paranızı riske atmadan, sanal borsa deneyimi yaşayarak tecrübe kazanırsınız.

Söz konusu uygulamalar aracılığıyla piyasa hareketleri nasıl yorumlanır, analizler nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Böylece fiyat dalgalanmalarına karşı bakış açıları geliştirebilirsiniz.

Anlık fiyat hareketlerini doğru yorumlamayı, öngörüleri doğru yapmayı öğrendiğinizde borsada günlük kazanç sağlamanız mümkün. Bunun için özellikle teknik analiz nedir nasıl yapılır konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Kısa vadeli yatırımda öne çıkan teknik analizler ile hareket ederseniz, kayıp riskinizi azaltır, beklediğiniz maksimum getiriyi elde edebilirsiniz. Yine de borsanın günlükten ziyade uzun vadeli yatırımlarda daha fazla tercih edildiğini unutmamalısınız.

Evet, borsadan günlük kâr elde etmek mümkündür. Ancak zorlu ve riskli olabilir. Hisse senedi piyasası değişken ve öngörülemez bir yapıya sahiptir. Günlük fiyat dalgalanmaları ekonomik haberler, şirket duyuruları ve jeopolitik olaylar gibi çok çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

Günlük ticaret (day trading), kısa vadeli fiyat hareketlerinden yararlanmak için aynı işlem günü içinde hisse senedi gibi enstrümanları alıp satmayı içeren popüler bir stratejidir. Ancak günlük ticaret yüksek düzeyde beceri, deneyim ve disiplin gerektirir.

Başarılı günlük yatırımcılar genellikle piyasa hakkında derin bir anlayışa, gelişmiş teknik analiz becerilerine ve riski etkili bir şekilde yönetme becerisine sahiptir.

Yatırım dehası Warren Buffett’ın da dediği gibi:

“Başarılı yatırım zaman, disiplin ve sabır gerektirir. Ne kadar yetenekli olursanız olun, ne kadar çaba harcarsanız harcayın, bazı şeyler zaman alır. Dokuz kadını hamile bırakarak 1 ayda bir bebek sahibi olamazsınız.”

Borsada Günlük Kazanç Sağlamak için Ne Yapmalı?

Borsada Günlük Kazanç Sağlamak için Ne Yapmalı?Günlük alım – satım, bir finansal enstrümanın aynı gün içinde, hatta gün içinde birden çok kez alınıp satılması eylemidir. Küçük fiyat hareketlerinden yararlanmak, doğru oynandığı takdirde kazançlı bir oyun olabilir. Ancak yeni başlayanlar ve iyi bir stratejisi olmayanlar için tehlikeli olabilir.

Tüm brokerlar, günlük ticaretin yarattığı yüksek işlem hacmine uygun değildir. Öte yandan, bazıları day trading için biçilmiş kaftandır.

Borsada günlük yatırım yapmak istiyorsanız çok fazla pozisyon üzerinde durmak yerine birkaç pozisyona odaklanmalısınız. Çünkü her pozisyon için ayrı faktörleri dikkate almanız gerekir.

Günlük yatırım yapanlar, hangi hisse senetlerini satın alacaklarına karar verirken sıklıkla likiditeye, volatiliteye ve hacme bakarlar.

Satın alma noktalarını belirlemek için kullandıkları bazı araçlar arasında teknik analizin kilit noktalarından mum grafiği desenleri, trend çizgileri, üçgenler ve hacim yer alır. Borsada kısa vadeli yatırım nedir nasıl yapılır bilenler, söz konusu terimlerin anlamlarını ve ne kadar önemli olduklarını bilirler.

Eğer çevik ve yetkin bir trader iseniz muhtemelen borsada hızlı para kazanmanın en kolay yolu günlük trader olmaktır. Piyasa eğilimlerini iyi anlayan ve belirli şirketlerin mali sonuçlarını tahmin etme veya çözme becerisine sahip yatırımcılar için day trading kârlı olabilir.

Ancak ortalama yatırımcılar, genellikle para kaybeder. Şimdi profesyoneller için daha uygun olan bu yöntemin nasıl yapılması gerektiğine bakalım:

Bilgiye Aç Olun!

Günlük al-sat prosedürlerine ek olarak son dakika borsa haberlerini ve hisse senetlerini etkileyen gelişmeleri takip etmek gerekir. Bunlar makroekonomik veriler, Kamuyu Aydınlatma Platformu bildirimleri, borsa gelişmeleri, faiz kararlar gibi olayları içerir.

Günlük al-sat yapmak istiyorsanız, hedeflediğiniz hisselerden oluşan bir liste hazırlayın. Seçilen şirketler, hisse senetleri ve genel piyasa hakkında kendinizi bilgilendirin. İş dünyası haberlerini tarayın ve güvenilir haber kaynakları için bildirimlerinizi açın.

Sermayenizi Akıllıca Belirleyin!

Günlük işlemlere ne kadar para ayıracağınızı, bunun ne kadarını riske edebileceğinizi düşünerek ilerleyin.

Başarılı günlük traderların çoğu, işlem başına hesaplarının yüzde 1 ila yüzde 2’sinden daha azını riske atar. Bu sizin için daha yüksek bir pay da olabilir. Ancak ayıracağınız fonun tamamını kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak karar verin.

Küçük Başlayın!

Yeni başlayan biri olarak, bir seans sırasında en fazla bir ila iki hisse senedine odaklanın. Sadece birkaç hisse senediyle fırsatları takip etmek ve bulmak çok daha kolaydır.

Öte yandan birçok hisseye ya da enstrümana aynı anda odaklanmak, özellikle profesyonel olmayanlar için çok daha risklidir.

Zaman Ayırabilecekseniz İşlem Yapın!

Day trading, uzun vadeli yatırıma kıyasla çok daha fazla dikkat gerektirir. Burada al ve unut mantığının asla olmadığını bilerek zaman ayırabileceğinizden emin olun.

Hatta gününüzün büyük bölümünü, işlemleri takip ederek geçirmeniz gerekeceğini unutmayın. Yani kısıtlı vaktiniz varsa günlük yatırım yapmayı düşünmeyin.

Küçük Hisselerden Kaçının

Muhtemelen fırsatlar ve düşük fiyatlı hisseler arıyorsunuz. Ancak bunlardan uzak durmak işinize yarayacaktır. Çünkü küçük hisselerin likiditesi küçüktür ve bunlarla büyük getiri elde etme şansı genellikle azdır.

Gerçek bir fırsat görmediğiniz ve araştırmanızı yapmadığınız sürece küçük hisseler yerine gün içi hareketlilik olabilecek büyük hisselere yönelin.

İşlem Saatlerine Dikkat!

Borsada günlük kazanç elde etmek istiyorsanız, piyasanın açılış-kapanış saatleri, seanslarda hangi işlemlerin gerçekleştiği gibi noktalara dikkat etmelisiniz.

Çünkü Borsa İstanbul işlem saatleri her piyasaya göre farklılık gösterebilir. Mesela pay piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, VİOP, Kıymetli Madenler Piyasası gibi farklı pazarlarda seans saatleri değişir.

Aynı zamanda seans türlerine göre kullanılabilecek emir tipleri de farklılık gösterir.

İşlemlere girmek ve çıkmak için ne tür emirler kullanacağınıza karar verin. Piyasa emirlerini mi yoksa limit emirlerini mi kullanacaksınız? Piyasa emri, herhangi bir fiyat garantisi olmaksızın, o anda mevcut olan en iyi fiyattan gerçekleştirilir. Sadece pazara girmek veya çıkmak istediğinizde ve belirli bir fiyat beklemediğinizde kullanışlıdır.

Limit emirleri ise emrinizin gerçekleştirileceği fiyatı siz belirlediğiniz için daha hassas ve güvenli bir şekilde işlem yapmanıza yardımcı olabilir. Bir limit emri, iptallerdeki kaybınızı azaltabilir. Ancak piyasa fiyatınıza ulaşmazsa emriniz gerçekleşmez ve konumunuzu korursunuz.

Tüm bu konular hakkında bilgi edinmeli ve daha çok profesyonel yatırımcılar tarafından kullanılan yöntemlerden kaçınmalısınız.

Psikolojinizi Hazırlayın!

Kazanç elde etmede doğru yatırımcı psikolojisi hem uzun hem kısa vadeli yatırımda gerekli olsa da günlük alım-satımda çok daha önemlidir. Çünkü anlık fiyat dalgalanmalarından yararlanmak asıl hedeftir ve istediğiniz olmadığında panikle yanlış hamlede bulunabilirsiniz.

Günlük yatırımcı olarak açgözlülüğü, umudu ve korkuyu uzak tutmayı öğrenmeniz gerekir. Kararlarınızı verirken soğukkanlı davranmanız kritiktir.

Planlı İlerleyin ve Gerçekçi Olun!

Bir stratejinin kârlı olması için her zaman başarılı olması gerekmez. Başarılı yatırımcıların çoğu, işlemlerinin yalnızca yüzde 50 ila yüzde 60’ından kâr elde edebilir.

Ancak kaybettiklerine kıyasla çok daha fazlasını kazanırlar. Siz de onlardan biri olmak istiyorsanız, her işlemdeki finansal riski hesabınızın belirli bir yüzdesi ile sınırlı tutmalısınız.

Her işlemdeki finansal riskin hesabınızın belirli bir yüzdesi ile sınırlı olduğundan ve giriş ve çıkış yöntemlerinin açıkça tanımlandığından emin olun. Başarılı yatırımcıların hızlı hareket etmesi gerekir ancak hızlı düşünmeleri gerekmez. Neden? Çünkü önceden belirledikleri bir stratejileri vardır.

Kâr peşinde koşmak yerine planınıza sadık kalın. Duygularınızın sizi ele geçirmesine ve stratejinizden vazgeçmenize yol açmasına izin vermeyin.

Borsada Uzun Vadeli Kazanç Sağlanır mı?

Borsada Uzun Vadeli Kazanç Sağlanır mı?Gelelim, borsada uzun vadeli kazanç konusuna! Bilmeyenler için borsanın uzun vadeli yatırım için çok daha avantajlı bir pazar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çünkü uzun vadede, doğru portfolyo ile hem risk en aza indirgenir hem de olası getiri miktarı çok daha yüksek seviyelere ulaşır. Başarılı yatırımcılar için yatırım bir kısa mesafe koşusu değil, bir maratondur.

Uzun vadeli yatırımlar maliyetleri azaltırken temettü gibi getirilerden faydalanmanızı sağlar. Kısa süreli alım satım yapmak cazip gelse de uzun vadeli bir yaklaşım benimsemek birçok yatırımcının faydalanabileceği, iyi test edilmiş bir stratejidir.

Peki, borsada uzun vadeli yatırım nedir, ne kadar süre gereklidir? Yanıt; menkul kıymetin türüne bağlı olarak, bir yıl kadar kısa bir süre veya 30 yıl veya daha uzun bir süre olabilir.

Zaman ufkunuz buna izin veriyorsa, uzun vadeli yatırımlarla geleceğe odaklanmak neredeyse her yatırımcı için kârı en üst düzeye çıkarabilecek yoldur. Yani evet! Borsada uzun vadede kesinlikle kazanç sağlanabilir.

Bunu daha net görmek adına, borsada işlem gören şirketlerin hisselerini inceleyin. En az 1 yıl olmak üzere istediğiniz uzunlukta dönemlere bakarak, olası kazancınızı hesaplayabilirsiniz.

Yalnızca bir yılda bile yüzde 500, 600 kadar yüksek getiri sunan ne kadar çok hisse olduğunu görürsünüz.

Borsada Uzun Vadeli Kazanç Sağlamak için Ne Yapmalı?

Borsada paranızı ciddi boyutlara ulaştırmak istiyorsanız sağlam hisse senetlerini portfyönüze ekleyerek uzun vadede beklemede kalmalısınız. Uzun vadeli yatırımlar genellikle bir sabır oyunudur çünkü ödüllerinizi görmek için daha uzun bir süre beklersiniz.

Varlıkları seçerken girdiğiniz piyasayı göz önünde bulundurmak önemlidir. Piyasanın mevcut oynaklığı, işlerin beklenmedik şekilde nasıl değişebileceğine ve nasıl
hazırlıklı olmanız gerektiğine dair iyi bir örnektir.

Mevcut ekonomik ortamda uzun vadeli yatırım, finansal geleceğiniz için güvenli bir yol olarak görülebilir. Bununla birlikte uzun vadeli yatırımdan kazanç elde etmek için al ve unut yaklaşımını benimsemelisiniz.

Kısa vade ya da günlük alım-satımın aksine uzun vadede deyim yerindeyse satın aldığınız enstrümanı unutmak en iyisidir. Belirli periyodlarla portföyünüzü kontrol etmek dışında çok fazla işlem yapmamalısınız.

Elbette portföy oluştururken yatırım yapmak için ne kadar paranız olduğunu ve yaşam standardınızı etkilemeden potansiyel olarak ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğinizi da bilmelisiniz.

Kendiniz ve finansal ihtiyaçlarınız için en iyi stratejiyi seçip sakin olmalısınız. Piyasada volatilite olabileceğini, yatırım yaptığınız varlıkların dönem dönem değer kaybedebileceğini bilerek hareket etmelisiniz.

Yani portföyünüz eksiye geçti diye panik satışı yapmamalısınız.

Uzun solukta yatırım yapıyorsanız belirlediğiniz vadeyi düşünerek hangi sektörün daha popüler olacağını belirlemelisiniz. Ardından o sektörde yer alan şirketlerin kârlılık oranlarını inceleyerek hangisinin daha yüksek verim getireceğine karar vermelisiniz. Buna göre güvendiğiniz senetleri portföyünüze ekleyerek çeşitlendirme yapmalısınız.

Aynı zamanda tek fiyattan alım – satım yapmak yerine işlemlerinizi kademeli olarak yapmalısınız. Böylece aynı parayla daha yüksek işlem hacmi oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde satış işlemlerinde de aynı politikayı uygulayarak getirinizi artırabilirsiniz.

Çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturduğunuzdan ve doğru şekilde alım yaptığınızdan eminseniz, plana sadık kalmalısınız. Aynı zamanda yatırım maliyetlerini yönetmelisiniz. Yönetim ve danışman ücretleri gibi ödemeniz gereken maliyetleri hesaba katmalısınız.

Sonuç olarak, borsada günlük de uzun vadede de kazanç sağlanmaktadır. Fakat her ikisinde de doğru bir yol haritası izlemeniz gerekir. Özellikle birikimlerinizi değerlendirmek için kısa vadeyi seçmişseniz bilgi ve tecrübe konusunda kendinizden emin olmalısınız.

Çünkü borsada fiyat seviyelerinin anlık olarak değişmesi, bilhassa acemi yatırımcıların paralarını kaybetmelerine yol açar. Bu nedenle uzun vadeli yatırımlar, borsa için mantıklı olandır. Risklerin önlenmesi kolaylaşırken, yatırımın değer kazanma oranı artmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın