Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Borsa TCMB Başkanı Ağbal’ın Açıklamasının Ardından 1544 Puana Yükseldi

TCMB Başkanı Ağbal’ın “Kalıcı Fiyat İstikrarı için Kararlı ve Öngörülebilir Para Politikasının Önemi” başlıklı yazısının ardından TL varlıklarında alımlar arttı.
Borsa TCMB Başkanı Ağbal’ın Açıklamasının Ardından 1544 Puana Yükseldi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın kalıcı fiyat istikrarı mesajıyla yükselişe geçti.

Ağbal Merkez Bankası’nın blog sayfasında yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde de güven odaklı para politikası aracılığıyla fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımlar atmaya devam edeceğiz.” ifadesine verdi.

Borsa İstanbul saat 14.35’te %0,39 yükselişle, 1544 puandan işlem görüyor.
Borsa İstanbul Yükseldi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 1538 puandan kapanan BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününe 1534’ten başladı. Gün içerisinde dalgalı bir performans sergileyen endeks, saat 11.25 sularında 1528 puanla en düşük seviyeyi kaydetti. Devam eden dakikalarda da kazanç-kayıp arasında seyretti.

Ağbal’ın sıkı duruş açıklamalarının ardından yönünü yukarı çeviren BIST 100 endeksi 1544 puana kadar çıktı. Şu dakikalarda sektör endeksleri arasında en fazla yükselen %1,90 ile turizm oldu.

Bankacılık endeksi %0,02, gıda %0,52, gayrimenkul yatırım ortaklığı %0,16, orman, kağıt ve basım %1,48, metal ana sanayi %0,33, sigorta %0,80 ekside hareket ediyor.

Kazanç tarafında bulunanlardan finansal kiralama ve faktoring %1,28, holding %0,69, iletişim %0,37, inşaat %1,72 ve ticaret %1,59 artış gösterdi.

Başkan Ağbal, Merkez Bankası’nın amacına ulaşmak için atması gereken ilk adımın, ekonomik aktörlerin para politikasına güvenmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
Naci Ağbal Açıklaması
Kaynak: Merkezin Güncesi

Göreve geldiğinden beri şeffaflık, iletişimde güçlenme, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkelerini taahhüt ettiklerini söyledi. Kasım ve aralık aylarında enflasyon nedeniyle parasal sıkılaşma yaptıklarını hatırlattı. Ocak ayında bu duruşu korurken, bir süre daha aynı şekilde devam edeceğini belirtti.

2021 yılı sonunda enflasyonun %9,4 seviyesine düşmesini beklediklerini söyledi. Fakat mevcut durumdaki risklerin farkında olduklarını aktardı. Bu nedenle de sıkı para politikasını devam ettirirken, paydaşlarla etkin bir yaklaşım içinde olacaklarının altını çizdi.

Banka olarak toplumun her kesiminin desteğine ihtiyaç duyduklarını, hukuk ve ekonomi alanındaki yapısal reformların da beklentiler yoluyla dezenflasyona destek vereceğini sözlerine ekledi.

Para politikasındaki sıkı duruşu %5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar sürdüreceklerini bir kez daha yineleyen Ağbal, “Hedefe ulaşmakla da yetinmeyecek, enflasyonda bu seviyenin kalıcılığını sağlamak için gerekeni yapacağız. Özetle, bu stratejimizin geçici değil, orta vadeli bir strateji olduğunu ve hedeflerimize ulaşana kadar kararlılıkla uygulanacağının altını çizmek isteriz.” dediSponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum