Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul’un Yeni Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan Oldu

Borsa İstanbul'un yaklaşık 2 buçuk yıl başkanlığını yapan Himmet Karadağ'ın ardından yeni başkan Profesör Doktor Erişah Arıcan oldu. İşte yeni borsa başkanı ile ilgili detaylar;
Borsa İstanbul’un Yeni Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan Oldu

Borsa İstanbul Eski Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı olan Himmet Karadağ, 15 Ağustos 2018 tarihinde görevinden ayrıldığını duyurmuştu. Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevine başlaması nedeniyle görevi bıraktığını ifade etmişti. Yerine o tarihten beri Yunus Arıncı bakıyordu. Arıncı, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi unvanlarına sahipti.

Bugün ise Borsa İstanbul’un yeni başkanının Prof. Dr. Erişah Arıcan olarak açıklandı.

Borsa Başkanı Erişah Arıcan

Borsa İstanbul’un Genel Müdürü ise Murat Çetinkaya tarafından sürdürülecek. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul’da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak varlığını sürdürürken, bugün başkan olarak anılmaya başladı. Akademik kariyerine 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsü’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Erişah, 1990 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne geçiş yapmıştır.

Erişah, 1991 yılında ise “Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Denetimi” konulu doktora tezi ile doktor unvanına kavuşmuştur.

Borsa Başkanı Erişah Arıcan Akademik Kariyer

1999 yılında ise İktisad Politikası Bilim dalında Doçent, 2005 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümü’nde Profesör unvanını almıştır. 1998 – 2006 yılları arasında ise M. Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yapan Erişah Arıcan, 2006 – 2015 yılları arasında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yapmıştır. 2015 yılında enstitünün müdürlüğüne atanmıştır ve hala bu görevi sürdürmektedir.

Arıcan, 2002 yılından beri M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır.

M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu

2015 yılının Eylül ayı itibariyle M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Erişah Arıcan; Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para – Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Kurumlar üzerine birçok akademik çalışması ve kitabı bulunmaktadır.

1 Nisan 2016 tarihinden beri Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır. Evli ve iki çocuk annesi olan Erişah Arıcan, 27 Eylül 2018 itibariyle Borsa İstanbul başkanı seçilmiştir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum