Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Yükselişini 14. Güne Taşıyarak 3 Ayın Zirvesine Yerleşti

Ülkemizde salgının giderek azalması piyasalardaki iyimserliği artırırken, BIST 100 Endeksi pandeminin başından bu yana ilk kez 111 bin üstüne çıktı.
Borsa Yükselişini 14. Güne Taşıyarak 3 Ayın Zirvesine Yerleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye koronavirüs salgınını en hızlı şekilde kontrol altına almayı başaran ve normalleşmeye geçen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 170 bin 132 ile vaka sayısında diğer ülkeler arasında 12. sırada yer alsak da genel tabloya bakıldığında artık yatay bir seyre geçirmiş durumda.

Günlük can kaybının 20’li seviyelerde seyretmesi, Haziran ayının başından itibaren iş yerlerinin açılması ve ekonomide alınan önlemlerle birlikte sermaye piyasaları da üzerindeki tedirginliği atmış durumda.

Yatırımcıların artan risk iştahı Borsa İstanbul’da alımların yükselmesini ve endeksin son üç ayın zirvesine çıkmasını sağladı. Endeks son haftalarda gösterdiği performans ile tarihinin en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi.

BIST 100 Endeksi 15 Mayıs’ta başladığı yükselişini 14. güne taşıdı.
Borsa 111 Bin Üzerinde
Kaynak: Tradingview

Haftaya %0,28 değer kazancıyla başlayan Borsa İstanbul öğleden önceki işlemlerde de 111 bin puana kadar yaklaşmıştı. Son üç ayda 226 bin yeni yerli yatırımcı gelen borsa gün içerisinde artan alımlarla birlikte 111.043 puana kadar çıktı. Saat 15:42’de %0,69 artıda 110.770 puandan işlem görüyor.

Koronavirüs ülkemize ilk olarak 10 Mart tarihinde giriş yapmıştı. O tarihten itibaren borsadan çekilen yatırımcılar endeksin 83  bin puana kadar gerilemesine sebep oldu.

Borsa Gün İçi En Yüksek

Mart ayının sonlarına doğru yılın en düşük seviyesini gören borsa, daha sonra vaka sayısındaki düşüş ve normalleşme adımları ile birlikte yavaş yavaş kayıplarını geri almaya başladı. Pazartesi günü ise adeta tırmanışa geçerek salgının başından bu yana en yüksek seviyeye yerleşti.

Endeksteki bu artışta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomiye dair açıklamalarının da katkısı oldu. Bakan Albayrak ihracatı artırarak ekonomiyi desteklemeye devam ettiklerini ve firmalara 10 yıl vadeli 400 milyon TL yatırım desteği sunacaklarını duyurdu.

Şu dakikalarda birkaç tanesi hariç tüm alt sektör endekslerinin artıya geçtiğini görmekteyiz. En fazla kazandıran %5,52 ile spor endeksi olurken onu %4,89 ile turizm ve %2,94 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı izledi.

En fazla yükselenler arasında; %8,19 ile Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. (BIZIM), %6,78 ile Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (SNGYO), %5,18 ile Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK), %2,82 ile Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A. Ş. (METRO), %7,32 ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EKGYO) yer alıyor.

Sabah Gazetesi’nden Oktay Özdabakoğlu’nun haberine göre borsaya son dönemde doğu illerinden daha çok yatırımcı geldi.

Borsa Yatırımcısı ArttıHaberde yer alan bilgiye göre Mart – Nisan ve Mayıs aylarında Borsa İstanbul’a 226 bin 905 yeni yerli yatırımcı geldi. Bu sayı yılın ilk beş ayında 312 bin 681 olarak kaydedildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yüklemeli faiz indirimine başladığı 2019 yılının Temmuz ayından bu yana 351 bin yeni yerli yatırımcının borsaya giriş yaptığı öğrenildi.

İller bazında bakıldığında en fazla artışın doğu ve güneydoğu kentlerinde olduğu görüldü. Örneğin geçen yılın sonunda Şırnak’ta 716 tane borsa yatırımcısı varken bu yılın Mayıs ayı itibarıyla 3 bin 510’a yükseldi. Hakkari’de 2020’nin ilk beş ayındaki borsa yatırımcısı sayısı %85, Muş’ta %78, Siirt’te %76, Şanlıurfa’da %72, Bitlis’te %70 artış gösterdi.

Benzer şekilde Tunceli’de %69, Ağrı’da %67, Ardahan’da ise %66 oranında artış oldu. Söz konusu dönemde İstanbul’daki borsa yatırımcısı sayısı %23’lük artış ile 427 bine yükselirken Ankara’da 163 bin, İzmir’de 122 bin sayısına ulaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu