Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alıcılı Seyreden Borsa Haftalık Kaybını Azaltmaya Yöneldi

Açılışı 1376 puandan yapan BIST 100 endeksi, kazancını genişleterek 1380 seviyesini test etti.
Alıcılı Seyreden Borsa Haftalık Kaybını Azaltmaya Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dalgalı bir hafta geçiren Türkiye pay piyasaları, bugünkü işlemlerde pozitif performans sergiliyor. Borsa İstanbul haftanın son işlem gününe %0,30 değer kazancıyla 1376 puandan başladı. Açılışın ardından kazancını devam ettirerek haftalık kayıplarını azaltmaya yöneldi.

BIST 100 endeksi saat 10.36’da %0,31 artışla 1377 puandan işlem görüyor.
Borsa 1377 Puandan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Açılışta sektör endeksleri arasında en fazla yükselen holding, en fazla azalan menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. An itibarıyla duruma bakıldığında bankacılık endeksi %0,06, iletişim %0,55, orman, kağıt ve basım %0,68, kimya %0,06, spor %0,57, turizm %1,61, ulaştırma %0,71 ekside işlem görüyor.

Alt endekslerde en dikkat çekeni turizm oldu. Dün en çok artanlarda başı çekerken, bugün tam tersi yönünde konumlandı.

Borsada haftalık kayıp %1,30, aylık %4 seviyesinde. Haftalık bazda kaydedilen en düşük seviye 1351 puan, en yüksek 1414 oldu. Aylık süreçte de en düşük seviye aynı olurken en yükseği 1468 olarak kaydedildi.

Borsa dün kapanışı 1373 puan sınırından yaptı. Satış işlemlerinin devam etmesini bekleyen analistler bugün 1340 ve 1363 desteklerinin düşüşü sınırlayabileceğini ifade ediyor. Yükseliş isteğinde ise 1391 ve 1404 dirençleri takip edilecek.

Vakıf Yatırım 1350 puanı zarar-kes seviyesi olarak nitelendirirken, 1394 ve 1400 bandının kritik seviyeler olduğu işaret edildi. Küresel piyasalar Covid-19 pandemisinde delta varyantının baskısını üzerinde hissederken, bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri de yatırımcıların radarında olacak.

Bu arada Borsa İstanbul’da yapılan duyuruya göre üç yeni endeks hesaplanmaya başlanacak. Açıklamada 7 Temmuz 2021 tarihinden itibaren BIST Altın Endeksine ek olarak Spot Altın, Altına Dayalı Kira Sertifikası ve Altın Tahvili olmak üzere üç yeni endeksin geleceği bildirildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, endekslerin altın fiyatlarındaki değişimleri yansıtması ve yatırım fonları gibi fiziki altına yatırım yapan çeşitli finansal araçlarda dayanak varlık veya karşılaştırma ölçütü olarak kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu