Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitfinex’te 2016’da 10 Bin Bitcoin Çalındığı Ortaya Çıktı

Kripto para borsası Bitfinex’te, altı yıl önce hackerlar tarafından Bitcoin sızdırıldığı bildirildi. Detaylar haberde…
Bitfinex’te 2016’da 10 Bin Bitcoin Çalındığı Ortaya Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Zincir üzerindeki büyük hareketleri belirleyen analitik izleme platformu Whale Alert, altı yıl önce gerçekleşmiş büyük bir borsa hacklenmesini ortaya çıkardı. Bildirilen verilere göre Bitfinex borsasından 2016 yılında 10 bin Bitcoin hackerlar tarafından sızdırıldı.

Taşınan BTC’lerin değeri 383 milyon doları aşıyor. Veriler bu denli BTC’nin sızdırılması, bugüne kadar gerçekleşmiş en büyük hack işlemlerinden biri olduğunu gösteriyor. 10 bin BTC, 2016 yılı boyunca Bitfinex borsasından çekilen Bitcoin’lerin %8’ine karşılık geliyor.

Hackerlar çaldıkları BTC’leri en son 2021’in Nisan ayında hareket ettirdi. O dönem Coinbase IPO‘su yaklaşıyordu ve piyasa genelinde güçlü bir ralli mevcuttu. Bu dönemde içerisinde bilinmeyen cüzdanlara hackerlar tarafından 700 milyon dolardan fazla BTC aktarıldı.

Bitfinex, BTC hacklenmesi
Kaynak: Whale Alert

Bitfinex ve diğer merkezi borsalar ise benzer hack olaylarının tekrarlanmaması adına sistemlerini daha güvenli hale getirmeyi sürdürüyor. Zincir üzerinde sızdırılan kripto paraların hareketi, piyasa genelinde düşüş beklentisini az da olsa artıran bir gelişmedir.

Bitcoin ise Şubat ayının ilk gününde güçlü bir görüntü çiziyor. Kripto para birimi 38.000 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ediyor. Kasım ayında 69.000 dolar ile ATH yapan BTC, o dönemden bu yana %50’ye yakın kayıp yaşadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%