Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Toparlanma Sinyali: Eski Arz Yeni Zirvelere Ulaşıyor

Zincir üzerinde kaydedilen veriler, 12 aydan eski Bitcoin arzının yeni zirvelere yaklaştığını gösteriyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin’de Toparlanma Sinyali: Eski Arz Yeni Zirvelere Ulaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin fiyat olarak son haftalardaki yükselişini sürdürürken, ağ verileri de iyileşmeye devam ediyor. Kripto para birimi bu yıl içerisinde ilk kez 48.000 dolar seviyesine ulaştı. Buradaki toparlanmaya paralel olarak arz metrikleri de yükseliş kaydetti.

Uzun vadeli sahiplerin ve Bitcoin balinalarının eğilimini gösteren bir gösterge olan eski Bitcoin arz yüzdesi, Ağustos 2021’den bu yana önemli ölçüde artış yaşadı.

Glassnode, en son 12 ay önce aktif olan Bitcoin arzının toplam yüzdesi, yüzde 63 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yaklaştığını bildirdi. Bu veri daha önce yüzde 63,3 ile tarihi rekorunu kaydetmişti.

BTC eski madeni para arzı
Kaynak: Glassnode

Yılın ilk çeyreğinin sonuna yaklaşırken, son 8 ayda dolaşımdaki arzın yüzde 9,4’ü artan 1 yaş üstü madeni paraların oranında büyük artış yaşandığını gösteriyor. Bu madeni paralar büyük ölçüde geçen yıl ilk çeyrekteki boğa piyasası aşamasında biriken BTC hacimlerini yansıtıyor.

Yatırımcılar geçen zaman içerisindeki sert dalgalanmalara rağmen Bitcoin’lerini elinde tuttu. Glassnode son haftalık raporunda, “Bu toparlanma, ölçek ve süre olarak 2018-19 toparlanmasına oldukça benzer” notunu düştü.

Bitcoin son günlerdeki yükselişini 48.000 dolara kadar taşıdı. Kripto para birimi an itibariyla 900 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip ve 47.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%