Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin %8 Düşerken 500 Milyon Dolar Uzun Pozisyon Tasfiye Edildi

BTC düşüşü kaldıraçlı oyuncuları silmeye devam ediyor.
Bitcoin %8 Düşerken 500 Milyon Dolar Uzun Pozisyon Tasfiye Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasındaki küresel düzeltme, daha fazla tüccarın kâr elde etmeye ve piyasadan çıkmaya karar vermesiyle devam ediyor. Bu durum pozisyonlarını açık bırakmaya karar verenler için büyük tasfiyeler yaşanmasına neden oluyor.

Merkezi borsadaki mevcut 24 saatlik tasfiye hacmi, Bitcoin daha da düşmeye devam ettiğinden beri şimdiden 640 milyon dolara ulaştı. Kripo paranın fiyatı son 24 saatte %8’den fazla düştü.

Total likidasyon oranları
Kaynak: Coinglass

Daha önce, Bitcoin 15 Kasım’da başlayan %8’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Çok sayıda kaldıraçlı pozisyon nedeniyle,  24 saat içinde yaklaşık 500 milyon dolar değerinde uzun tasfiye yaşandı.

Aynı büyük tasfiye hacmi, önceki rallinin hala çok sayıda aşırı kaldıraçlı pozisyon tarafından körüklendiğini gösteriyor. Yüksek kaldıraç, yatırımcıların borsalardan ödünç alınan fonları kullanarak piyasadaki konumlarından daha fazla sonuç almalarını sağlıyor.

BTC 55 bin dolara düşüşü
Kaynak: TradingView

Kaldıraçlı pozisyonlar, genellikle yüksek oynaklık, düşük likidite ve salınım benzeri bir yapı gibi kendine has özelliklere sahiptir. Daha önce, piyasa katılımcıları, Bitcoin’in yerel ATH’sine ulaştığı ve ardından neredeyse %50 oranında geri çekildiği Mayıs ayında kaldıraçlı pozisyonun yüksek hacmini görebiliyordu.

Merkez bankası düzenleyicileri ve komisyon üyeleri, aşırı kaldıraçlı piyasalar nedeniyle tüccarların maruz kaldığı piyasa manipülasyonları nedeniyle kripto paralarla ilgili endişe duyulan açıklamalar yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%