Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Blokchain Boyutlandırmasında Orta Yolun Bulunmasıyla Yükseldi

Bitcoin blok zincirinde 1 MB boyutunun aşılması ile yapılacak boyutlandırma işleminde orta yol bulundu. Fiyatların yükselişini destekleyen çözümün detayları haberimizde;
Bitcoin Blokchain Boyutlandırmasında Orta Yolun Bulunmasıyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin blok zincirinde 1 Ağustos tarihinde boyutlandırmaya gidilecek. Ama bu konuda ikiye bölünmüş olan geliştiriciler, fiyatları olumsuz etkilemeye başlamıştı. Ya SegWit2x ile boyut arttırılacaktı ya da unlimited ile sınırsız üretime geçilecekti. Hangi uygulamanın bitcoin için daha iyi olacağı tartışılırken, orta yol bulunmuşa benziyor.

Blok kapasitelerinin toplamda 120 GB olmasıyla birlikte bitcoinde boyutlandırma işlemi yapılmaya karar verildi. Soft ve hard fork olarak iki öneri sunuldu.

Bitcoin Boyutlandırma Tartışmaları

SegWit olarak adlandırılan soft fork işleminin bitcoin için daha iyi olacağı konuşulurken, bazı geliştiriciler limitsiz blok boyutunu önerdiler. Durum böyle olunca tartışmalar başladı.

SegWit ve Unlimited Tartışmaları

Bitcoin fiyatlarında düşüşe neden olan bu tartışmalarda orta yol bulunmuşa benziyor. Dün 1836 dolara kadar gerileyen BTC, yeniden 2200 doların üzerine çıktı.

Bitcoin 2200 Doların Üstüne Çıktı

Hafta sonu 1758 doları gören BTC, dün Tokyo saati ile 03.55 sularında 2,248 dolara kadar yükseldi. Yaklaşık 2 yıldır devam eden tartışmalar nedeniyle bitcoinin büyümesi de engellenmişti.

Tartışmalar Bitcoin Büyümesini Engellemişti

İki tarafın uzlaştığı SegWit2x, hafta sonu Antpool, BTCC ve Bixin gibi büyük madenciler tarafından yayınlanmaya başladı. Son 24 saatte çıkarılan blokların yaklaşık olarak % 55’i SegWit2x aktif halde üretildi.

SegWit2x için desteğin ise % 80’i geçtiği biliniyor. Belirlenen eşiğin 2 gün içinde görülmesiyle birlikte bitcoindeki boyutlandırma sorunu da ortadan kalkmış olacak.

SegWit2x Başarılı Olursa Devam Edecek

Yeni endişeler ise ortaya çıkması muhtemel görülen hatalarla ilgili. Birçok geliştirici, bu hataların iyi bir şekilde denetlenmediğini söylüyor ve SegWit2x’e karşı çıkıyor. Kısa bir süreliğine de olsa orta yolun bulunmasıyla yükselen bitcoin için uzmanlar, bir rallinin görüleceğini ve birçok nedene bağlı olarak kısa vadeli düşüşlerin yaşanacağını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu