Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Ripple ve Ethereum Haziran için Kazanca İşaret Ediyor

Mayıs ayında çöken kripto para piyasalarının ardından Bitcoin, Ethereum ve Ripple'ın Haziran için yatırım fırsatı sunduğu söyleniyor.
Bitcoin, Ripple ve Ethereum Haziran için Kazanca İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası, Bitcoin’in yarılanma işleminden birkaç hafta sonra bir çöküş yaşadı. 10 Mayıs’ta gerçekleşen çöküşün ardından kripto para fiyatları beklenen seviyeden daha düşük seviyelerden işlem görüyor. Ancak Haziran ayı için yatırım fırsatı sunan birkaç coin uzmanların dilinden düşmüyor.

Piyasanın toparlanma süresinin uzun zaman alması beklenmezken, kripto para portföylerinin güncellenmesi gerektiği düşünülüyor. Bu kapsamda Haziran ayı için kazanç sunabilecek coinler sıralanıyor.

Bitcoin’de Hala Bir Ralli Beklentisi Var

Bitcoin'de Hala Bir Ralli Beklentisi Var
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Bitcoin’de yarılanma işlemi sonrasında bir yükseliş beklentisi söz konusuydu. Ancak henüz bu seviyelerin gerçekleşmediği görülüyor. Yine de 8 Mayıs’ta 10.000 dolarlık tarihi direnç seviyesi test edildi ve kısa bir süre sonra 8600 dolara geriledi. Piyasa değeri ise 174,03 milyar dolar düzeyinde.

Piyasanın en büyüğü düşük seviyelerin ardından 9400 dolara kadar yavaş bir yükseliş gerçekleştirdi. Şu anda ise %0,03 oranında negatif bölgede bulunan Bitcoin, 9448,96 dolardan işlem görüyor. 14 Mart’ta 3867,09 dolara kadar gerileyen Bitcoin’in fiyat grafiği incelendiği zaman bu seviyeden beri yükseliş kaydettiği dikkat çekiyor.

Bitcoin fiyatı 10.000 dolar seviyelerini kaydetmeye başladıktan sonra piyasanın büyük oyuncuları kâr satışına geçtiler. Mart ayının ortasında gerçekleşen bu satış sonrasında piyasa yeniden toparlanmaya başladı. Şimdi ise kısa vadeli toparlanmaya rağmen, orta vadeli görünüm oldukça olumlu bir ortama işaret ediyor.

Koronavirüs krizi ve parasal genişleme, daha fazla yatırımcıyı hisse senetleri ile tahvillerden uzaklaştırdı. Altından farklı olarak Bitcoin’in nispeten ucuz olması ise onu cazip bir enstrüman haline getiriyor.

İki Andreessen Horowitz ortağına göre; savaşçı kripto döngüsü başlıyor. Fiyattaki keskin bir artışın ilk aşamalarında olabileceğini düşünüyorlar. Yine de kısa değil orta vadeli düşünmek gerektiğini belirtiyorlar.

Ethereum Ayın Sürprizi Olabilir

Ethereum Ayın Sürprizi Olabilir
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, belki de Bitcoin yarılanmasından daha büyük bir olay olabilir. Gerçekten lanse edilir ve beklendiği gibi çalışırsa Ether bu sezon Bitcoin’den daha iyi performans gösterebilir.

Önemli Ethereum geliştiricilerinden birisi, ekiplerin Haziran ayını dikkatli bir şekilde hedeflediklerini söyledi. Zaten daha önce birkaç kere ertelendiği düşünülürken, bugün-yarın gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Tüm bunlara karşın Ethereum’un arkasındaki beyinlerin yaptığı hataları düzeltmesi ve projenin ilerlemesini sağlaması bekleniyor. Bu nedenlere bağlı olarak Ethereum için bir ralli beklentisi var. Yakın tarihli bir rapora göre dış cüzdanlarda tutulan Ether’in neredeyse %78’i altı aydır hareket etmedi.

Ethereum ile ilgili başka bir ilginç veri ise büyüyen madencilerin dengesidir. Madenciler ETH’leri tutmayı tercih ediyorlar. Çünkü iyi bir fiyat artışı bekliyorlar. Tanınmış bir Cryptotwitter analisti olan IamCryptoWolf, her ikisinde de fiyatının 6 ay içinde 790 dolara ulaşacağını söyleyecek kadar ileri gidiyor.

Genel olarak Ethereum fiyatı zaten %60 oranında artmış durumda olsa bile hala iyi bir büyüme potansiyeli gösteriyor. Kazançların, Ethereum 2.0’ın başlatılmasıyla en üst düzeye çıkacağı düşünülüyor.

Ethereum fiyatı incelendiği zaman, BTC grafiğini incelediğinizi sanabilirsiniz. Çünkü benzer düşüş ve çıkış eğrileri çiziyorlar. Şu anda ETH fiyatı %0,64 oranında ekside 235,89 dolarda seyrediyor. BTC’nin büyük düşüş kaydettiği 14 Mart’ta ETH, 89,12 dolara kadar geriledi.

Ripple Hem Kısa Hem Orta Vadede Avantajlı

Ripple Hem Kısa Hem Orta Vadede Avantajlı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Ripple 10 Mayıs’ta tüm büyük paraların türev borsalardaki kısa BTC pozisyonlarının kademeli bir şekilde satışıyla gerçekleşen düşüşten kurtulmaya başlıyor. Ayrıca panik yapmanın bir nedeni olmadığı söyleniyor ve BTC büyüdükçe XRP’nin de büyüyeceğine dikkat çekiliyor.

Kısa bir süre önce Ripple, İsteğe Bağlı Likidite’yi (On-Demand Liquidity) başlattı. Bu, traderların çeşitli para birimlerinde rezerv tutmamasına, bunun yerine anında likidite sağlamasına izin veren bir sistemdir.

Ayrıca bu sistem yeni bulut ödeme platformuyla birlikte açıklandı. Bu platform ise işletme ile finans kurumları için anında ve ucuz sınır ötesi ödemelere yönelik bir başka adımdır. Her iki ürün de orta vadede XRP fiyatına ek destek sağlayabilir.

XRP fiyatı incelendiği zaman, bir düşüş yükseliş hareketinden ziyade kademeli bir düşüş eğrisi görüyoruz. 14 Mart’ta Ripple fiyatı 0,1098 dolara kadar geriledi. Bu noktadan küçük bir toparlanma kaydeden coin, şu anda %1,60 oranında ekside 0,1912 dolarda seyrediyor.

Uzun vadeli beklentileri ise pek de parlak görünmüyor. Yeni veriler, ilk 10 kripto para biriminden Ripple’ın en yüksek 12 aylık enflasyon oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin arzı yarıya indirildikten sonra beş kat daha yavaş büyüdü. Ancak maksimum arzın yüzde 70’inin dağılmaya devam edeceği düşünülürse XRP’nin enflasyonunun yavaşlaması için hiçbir yok demektir.

Ripple yöneticileri düzenli coin satışlarının fiyatı etkilemeyeceğini düşünüyorlar. Ancak piyasa enflasyon sorununun farkına varınca XRP düşük performans göstermeye başlayabilir. Bu nedenle Ripple’ın uzun vadeli “Al ve Tut” olarak değil, orta vadeli bir yatırım ürünü olduğu söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%