Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti %48’e Kadar Düştü

Dominance 2018’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.
Bitcoin Piyasa Hakimiyeti %48’e Kadar Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin 1 trilyon doları aşkın piyasa değeri ile piyasa hakimiyeti en yüksek kripto para olarak biliniyor. Kripto para son haftalarda piyasa hakimiyeti olarak düşüş yaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda %60 seviyesinde olan dominance endeksi, an itibariyle %48’e kadar geriledi. Bu düşüş sermayenin Bitcoin’den altcoinlere aktığını gösteriyor.

Ayrıca Bitcoin piyasa hakimiyetindeki düşüş altcoinlerin yükselişine zemin hazırlayan etkenler arasında görülüyor. Coinmarketcap tarafından yayınlanan en son verilere göre, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 1 Ocak 2021’de %70’ten 30 Nisan 2021’de %47.9’a düştü. BTC’nin piyasa hakimiyetindeki son düşüş, altcoinlerdeki önemli artıştan kaynaklanıyor.

BTC Dominance grafiği
Kaynak: TradingView

Son dönemde özellikle Ethereum, Binance Coin, Dogecoin ve Ripple güçlü kazançları ile yatırımcısını sevindirdi. Geçtiğimiz gün Ethereum 2.800 dolar ile tüm zamanların en yükseğini gördü. ETC son verilere göre 320 milyar dolardan fazla piyasa değerine ulaştı.

Kripto paranın piyasa hakimiyeti ise Bitcoin’in aksine artmaya devam ediyor. ETH’nin dominance değeri %15 seviyelerine kadar yükseldi. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti Nisan ayında yaklaşık %10 düşüş yaşadı. Nisan’ın ikinci haftasında, BTC’nin toplam piyasa hakimiyeti Nisan 2019’dan bu yana en düşük seviye olan %54’e ulaştı.

Diğer yandan son dönemde DeFi ve NFT projelerine olan ilgi de Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin azalmasında önemli rol oynadı. Dogecoin ise 2021’in başından bu yana %7000 değer kazanarak en değerli 7. kripto para birimi haline geldi. Cardano, Polkadot, Chainlink ve UniSwap gibi projeler de bu süreçte önemli artışlar yaşadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu