Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Piyasa Hakimiyetindeki Düşüş Altcoinlerin Yükselişini Hızlandırdı

BTC'nin piyasa hakimiyeti, altcoinlerdeki artış nedeniyle düşüyor.
Bitcoin Piyasa Hakimiyetindeki Düşüş Altcoinlerin Yükselişini Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasında altcoinlerin yönünü belirlemesinde, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin başrol oynadığı söylenebilir. Bitcoin Dominance endeksinde yaşanan düşüş altcoinlerdeki yükseliş beklentisinin artmasına neden oluyor. Son veriler Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin düştüğünü gösteriyor.

Kripto paranın hakimiyet verisi yüzde 56’nın altına kadar düştü. Bu da altcoinlerin yükselişinin hızlanmasına neden oldu. XRP, Binance Coin ve Ethereum son 24 saatte önemli ölçüde sıçradı. BTC’nin düşen pazar hakimiyeti 2019 Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeyi görmüş durumda.

Piyasa Değeri 2 Trilyon Doları Aştı

Piyasa Değeri 2 Trilyon Doları Aştı
Kaynak: TradingView

Bu düşüş ile dijital para birimlerinin genel piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaşarak en yüksek seviyeye ulaştı. Ethereum, son 7 günde yaklaşık %20 değer kazandı. ETH, perakende ve kurumsal talepte önemli bir artışın ardından 3 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.140 doları kaydetti.

Kripto paranın mevcut piyasa değeri, %12,3’lük bir pazar hakimiyetine sahip olması nedeniyle 240 milyar dolar civarında. Bir araştırmacı, “Bitcoin’in piyasa değeri hakimiyeti azaldıkça XRP fiyatı yükseliyor Geçen pazar döngüsünde, BTC hakimiyeti kabaca %35 kadar küçüldü ve yine bu döngüyü görmek süpriz olmayacaktır” diyerek yorumladı.

Bitcoin piyasa hakimiyeti, Ocak 2018’deki son boğa sezonunda %32,8’e düşmüştü. BTC’nin piyasa hakimiyeti Ocak 2021’de yaklaşık %70’e kadar yükseldi. Kripto para uzun zamandır pazar hakimiyetinde düşüş yaşıyor. Ethereum, XRP, Binance Coin, Polkadot, Uniswap ve Chainlink gibi dijital para birimleri son 13 haftada güçlü kazançlar kaydetti. DeFi patlaması ve NFT’lere artan ilgi, Bitcoin’in son piyasa hakimiyetindeki düşüşte de önemli bir rol oynadı.

BTC şu anda 59.000 dolar civarında işlem görüyor. Dijital para birimi 14 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.200 dolara ulaşmıştı. Bitcoin son 3 ayda yaklaşık %100’lük önemli bir kazancın ardından 2013’ten bu yana en iyi ilk çeyrek performansını yaşadı. JPMorgan geçtiğimiz günlerde bir araştırma notunda Bitcoin fiyat hedefini 130.000 dolar olarak açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu