Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Opsiyon Piyasasındaki Aktivite ile Yukarı Dönebilir

Opsiyon piyasasındaki artan oynaklık, kısa vadede piyasanın yeşillenebileceğine işaret ediyor.
Bitcoin Opsiyon Piyasasındaki Aktivite ile Yukarı Dönebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin geçtiğimiz gün son bir ayın en düşük seviyesi olan 34.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, kripto para piyasasında kayıpların artmasına neden oldu.

Opsiyon piyasasında yaşanan son değişimler ise piyasadaki düşüşün kısa vadede tersine dönebileceğine işaret ediyor. Araştırma şirketi Skew tarafından sağlanan veriler, Bitcoin’in bir haftalık oynaklığının geçtiğimiz gün yıllık bazda yüzde 75’e yükseldiğini gösteriyor.

BTC zımni oynaklık grafiği
Kaynak: Skew

Kripto finansal hizmetler sağlayıcısı Babel Finance araştırmacısı Robbie Liu, Bitcoin’in kısa vadeli zımni oynaklığının uzun vadeli zımni oynaklığı aşması, piyasanın tersine dönme olasılığını gösterdiğini söyledi.

Analist daha önce geçtiğimiz yıl yaşanan Mayıs düşüşü sonrasında benzer bir tablonun görüldüğünü hatırlattı.

BTC Mayıs 2021 sonrası zımni oynaklık
Kaynak: Skew

Zımni oynaklık, yatırımcıların belirli bir süre boyunca fiyat türbülansı beklentilerini gösteriyor. Metrik ileriye dönük olsa da, yaklaşmakta olan fiyat oynaklığının yönü hakkında net bir fikir veremiyor.

Bir haftalık zımni oynaklık, en son 24 Ocak’ta Bitcoin’in 33.000 doların altında altı ayın en düşük seviyesine düştüğü uzun vadeli göstergeleri aştı. Kripto para birimi sonrasında yükselişe geçti ve 45.000 dolar seviyesini test etti.

BTC Aralık ve Ocak arası zımni oynaklık
Kaynak: Skew

Bitcoin’in son verileri, 2021 Eylül sonu ve Mayıs-Haziran 2021 dip seviyesi ile benzerlikler taşıyor. Kripto para birimi yazım itibariyle yükselişini hızlandırdı ve 39.200 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Dijital varlık geçtiğimiz gün Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile 34.000 dolara kadar gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%