Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Mart Sonunda ABD Tahvil Alımları ile Yükselebilir

Wall Street’de mart ayı sonundaki tahvil alımları Bitcoin fiyatına olumlu yansıyabilir.
Bitcoin Mart Sonunda ABD Tahvil Alımları ile Yükselebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli varlık yönetimi firmaları portföylerini yeniden dengeledikçe, mart ayı sonunda hisse senetlerinden tahvillere milyarlarca dolarlık bir göç gerçekleşecek. Analistlere göre bu durum Bitcoin piyasası üzerinde doğrudan veya dolaylı bir etki yaratabilir.

JPMorgan & Chase’de çapraz varlık araştırma analisti olan Nikolaos Panigirtzoglou, emeklilik fonlarının, sigortacıların ve benzer şekilde büyük yatırım gruplarının tahvil piyasasında risk almak için hisse senedi pozisyonlarını satacağını belirtti.

60/40 Kuralı Yeniden İşleyecek

Gelişmiş ülkelerin MSCI endeksi
Kaynak: MSCI

Panigirtzoglou’ya göre hareket, yatırımcıların varlık yöneticilerinin sermayelerinin yüzde 60’ını hisse senetlerinde ve yüzde 40’ını devlet tahvillerinde tutmalarını sağlayan bir portföy stratejisi olan klasik 60/40 karışımına geri dönmeye çalıştıklarında ortaya çıkacak.

Financial Times’a konuşan analist, “Yeniden dengeleme, transferler genellikle çeyreğin son iki haftasında yoğunlaştığından, bu hafta şimdiye kadarki daha güçlü tahvil piyasası performansını açıklamaya yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.

ABD tahvil fiyatları, getirilerini 2021 başından itibaren yüzde 0,917’den, yüzde 1,617’ye çıkaran ABD 10 yıllık Hazine bonosundaki düşüşün öncülüğünde geriledi. Bu arada, MSCI gelişmiş piyasa hisse senetleri endeksi aynı dönemde yüzde 2,63 arttı. Hisse senetleri ve tahviller arasındaki farklılıklar göz önüne alındığında, analistler, daha fazla sermaye sabit gelirlere geçtikçe çeyrek sonu yeniden dengelemenin büyük olmasını bekliyorlar.

Bitcoin Altına Alternatif Olmaya Devam Ediyor

Bitcoin Altına Alternatif Olmaya Devam Ediyor
Kaynak: TradingView

Bu çeyreğin sonunda yeniden tahsis beklentileri göz önüne alındığında, Bitcoin altına uygun bir alternatif olarak kendini göstermeye devam ediyor. Kanıtlanacak kadar az olan özellikleri, daha hızlı enflasyon oranlarına karşı korunmaya ihtiyaç duyan yatırımcıları cezbetmektedir.

Milyarder yatırımcılar Ray Dalio , Paul Tudor Jones ve Stan Druckenmiller, tahviller gibi diğer güvenli limanlar daha yüksek getiri sağlamadığı için Bitcoin’de pozisyon alan en önemli isimler arasında yer alıyor.

Goldman Sachs son raporunda, 300’e yakın müşterisinin yüzde 40’ının Bitcoin’de riske girdiğini ve varlığın fiyat oynaklığının şu anda endişelerinin en azı olduğunu gösterdiğini söyledi. Son zamanlarda Morgan Stanley, varlıklı müşterilerine üç Bitcoin fonu sunmaya başladı ve borsadan akacak tüm paranın yalnızca tahvillerde yer almayacağına dair beklentileri artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu