Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Makroekonomik Belirsizliğin Ortasında Yükseliyor

Bitcoin geleneksel finans piyasalarındaki durgunluktan sıyrılıyor ve yükselişini sürdürüyor. Son veriler haberde…
Bitcoin Makroekonomik Belirsizliğin Ortasında Yükseliyor
Yorum

Bitcoin son günlerdeki yükselişini sürdürüyor ve yeni haftanın başlaması ile beraber kazançlarını artırdı. Kripto para birimi geçtiğimiz hafta 40.000 dolar seviyelerinden işlem görürken, geçen zaman içerisinde yüzde 15’ten fazla yükseldi.

BTC yükselişini 47.000 doların üzerine taşımış durumda. Dijital varlık an itibariyla 47.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. En büyük altcoin olan Ethereum ise 3.400 doların üzerine çıkmış durumda.

Veriler geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bu yana momentumun ilk kez pozitife döndüğünü gösteriyor. Bitcoin’deki yükseliş, hisse senedi piyasalarındaki durgunluk ve makroekonomik belirsizliğin ortasında kendisini gösteriyor.

Piyasa değer olarak ilk 20’de bulunan kripto para birimleri yeni haftada yeşil olmaya devam ediyor.

Genesis Global Trading’in piyasa içgörüleri başkanı Noelle Acheson, “Temelde baktığımız şey, piyasa duyarlılığında genel bir gelişme olması. Bazı türev piyasa metriklerinde bu sinyalleri görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin’de Kurumsal İlgi Artıyor

Bitcoin ve diğer kriptolar arasındaki hafta sonu fiyat artışı bazı gözlemcileri şaşırtmıştı. Kazançları son aylarda kripto fiyatlarıyla bağıntılı olan ABD piyasalarındaki hisse senetleri, son iki işlem gününde yatay aralıkta hareket etti. Teknoloji odaklı Nasdaq haftanın ilk günü yüzde 1.3 yükselirken, S&P 500 ve DJI’da hafif artışlar kaydedildi.

Acheson, finansal hizmet devleri BlackRock (BLK) ve Goldman Sachs (GS) dahil olmak üzere son iki hafta içinde kurumsal yatırımcılar arasında kripto paralara yönelik ilginin arttığını belirtti.

Ukrayna’da devam eden çatışmaların Bitcoin’in değer deposu olarak farkındalığını artırdığını belirten Acheson, bu varlığın ele geçirilmeye karşı daha dayanıklı olduğunu ifade etti.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

Momentum sinyallerinin pozitife dönmesiyle Bitcoin’de satın alma faaliyeti hafta sonundan bu yana artıyor. Bitcoin’de yükseliş 48.300 dolar seviyelerinde durmuş görünüyor. Buradan 200 günlük hareketli ortalama geçiyor ve şu an için direnç olarak çalışıyor.

Günlük grafikteki göreli güç endeksi (RSI), bir satıştan önce Ekim ayında meydana gelene benzer şekilde aşırı alım bölgesine yaklaşıyor. Ancak bu sefer, alıcılar dört aylık düşüş trendinin yüzde 50’sini tersine çevirmeyi hedefliyor gibi görünüyor ve bu da 51.000 dolara doğru bir yükselişi getirebilir.

Haftalık momentum sinyalleri iyileşirken, aylık tablodaki momentum negatif kalmaya devam ediyor. Bu nedenle kısa vadede olacak ralli için biraz daha beklemek gerekebilir.

Kripto para piyasasının toplam değeri ise son yükseliş dalgası ile beraber 2.1 trilyon dolara çıktı. Bitcoin geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%