Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilik Zorluğu ve Hash Oranı Tırmanıyor

Madencilerin operasyonları hız kazanıyor ve bu durum ağ etkinliğinde kendisini gösteriyor. Hash oranı ve zorluk en yüksek seviyelerde. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Madencilik Zorluğu ve Hash Oranı Tırmanıyor
Yorum

Bitcoin madenciliği sektörü, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında adeta dibe vurmuştu. Sonrasında ise toparlanma dikkat çekiyor. CoinWarz, madencilik zorluğunun 27.97 trilyon hash ile yeni bir zirveye ulaştığını bildiriyor.

Bu yükseliş Bitcoin madencilik zorluğunun üç hafta içerisinde ikinci kez ATH yaptığı anlamına geliyor. Diğer yandan madencilik tarafındaki en önemli göstergelerden bir olan hash oranı da yükselmeye devam ediyor.

BTC madencilik zorluğu
Kaynak: CoinWarz

Ağ için hash oranı, Blockchain.com’dan alınan ve 211.9 EH/s’lik bir hash oranını gösteren verilere göre yeni bir ATH’ye ulaştı. Artan zorluk, madenciler arasında bir bloğu onaylamak ve bir blok ödülü almak için daha fazla rekabet olduğunu gösteriyor.

Madenciler yakın zamanda nakit rezervlerini korumak için madeni paraları veya şirketlerinin hisselerini satmaya başladılar. Küresel madencilik havuzları AntPool ve F2Pool hash gücünde başı çekiyor.

BTC hash rate grafiği
Kaynak: Blockchain.com

Yüksek hash oranı, ağ için daha güvenli olduğu anlamına gelir. Ağ ne kadar fazla hash gücü kullanırsa, zincir üzerinde gerçekleşen her işlem için iş o kadar dağıtılır. Çin hükümeti geçtiğimiz yıl madencilerin faaliyetlerini kısıtlamaya başladı.

Bu durum hash oranı için Mayıs ve Temmuz aylarında büyük düşüşler yaşanmasına neden oldu. Madenciler başka ülkelerde faaliyetlerini başlattı ve hash oranı yeniden toparlanmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu