Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliğinin Hash Oranı 2021’de Yüzde 27 Arttı

Çin yasağı sonrası madenciler yeniden toparlandı ve bu durum hash rate verisine yansıdı. Detaylar haberde…
Bitcoin Madenciliğinin Hash Oranı 2021’de Yüzde 27 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan neredeyse 69.000 dolara ulaştığı, ancak sonraki haftalarda değerinin yaklaşık %25’ini kaybettiği için dalgalı bir 2021 yaşadı. Çalkantılı bir yıla rağmen, BTC 2021 genelinde %80’e yakın artış kaydetti.

Ağ etkinliğinin en önemli güçlerinden biri olan BTC madenciliği hash oranı, Çin’in kripto madenciliği yasağına rağmen keskin bir yükselişe tanık oldu. Bu yılın başlarında Çin, dijital varlıkların madenciliğini tamamen yasakladığını duyurmuştu.

Bitcoin madencilik hash oranı
Kaynak: Glassnode

Madencilik oranı duyurunun ardından %50’den fazla düştü. Madencilik şirketleri yasağın ardından, Kuzey Amerika ve Avrupa gibi diğer yerlere taşınma ka rarı aldı. Glassnode tarafından derlenen son veriler, Bitcoin madenciliği hash oranının bu yıl %27 arttığını gösteriyor.

Hash oranı 2021’e yaklaşık 143 EH/sn’de başladı ve Mayıs ortasında o zamanlar 180 EH/s olan ATH’ye yükseldi. Bunu, Çin’deki madenciler operasyonlarını durdurması sonrası %53’lük hızlı bir düşüş izledi. Buna rağmen yıl genelinde bir toparlanma söz konusu.

Veriler borsa arzının bu yıl önemli ölçüde düştüğünü doğruluyor. 2021’de Bitcoin’in net yıllık döviz çıkışları yaklaşık 68.000 BTC’de kaldı. Uzun vadeli Bitcoin sahipleri, varlıklarına 1.8 milyon BTC ekledi. Öte yandan, kısa vadeli arz 1,4 milyon BTC azaldı.

Bitcoin yazım itibariyle 900 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip ve 49.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu