Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilerinin Yaygın Olduğu Kazakistan’da İnternet Kesintileri Yaşanıyor

Ülkede yaşanan protestolar sonrası, hükümet interneti kapatmak durumunda kaldı. Bu durum madencilik hash oranını etkileyebilir.
Bitcoin Madencilerinin Yaygın Olduğu Kazakistan’da İnternet Kesintileri Yaşanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madencilik hash oranına sahip olan Kazakistan, yerel hükümet karşıtı protestolar arasında büyük internet kesintileri yaşıyor. Verilere göre, Kazakistan’da normalleştirilmiş ağ bağlantısında bugün %2’ye varan düşüş yaşandı.

NetBlocks, olayın, artan hükümet karşıtı protestoların kapsamını ciddi şekilde sınırlayabileceğini bildirdi. Ülkenin en büyük telekom şirketi olan Kazakhtelecom, interneti erişimini kapattı. Almatı gibi bazı şehirlerde hücresel ağların da devre dışı bırakıldığı bildiriliyor.

Kazakistan’da internet kesintisi, hükümetin akaryakıt fiyatlarındaki keskin artışa yol açan protestoların ortasında istifa etmesinden sonra geldi.

Kazakistan internet aktivitesi
Kaynak: NetBlocks

Protestolar, protestocular ile polis ve ulusal muhafızlar da dahil olmak üzere devlet güvenlik organları arasında sürekli silah sesleri duyulduğu haberleriyle şiddetli bir hale gelmiş durumda.

İnternet kesintileri, küresel Bitcoin hash oranını etkileyebilir. Kazakistan, Ekim itibariyle toplam küresel BTC madenciliği hash oranı dağılımının %18’ini oluşturuyor ve ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Çin hükümeti geçtiğimiz yılın Eylül ayında kripto madencilik sektörüne yeni bir yasak getirmişti. Bu hamle sonrası şirketler ABD ve Kazakistan gibi başka ülkelere taşındı. Bu, Kazakistan’ın küresel hash oranındaki payını yukarıya taşıdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%