Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin İşlem Ücretleri 2021’de %50’den Fazla Düşüş Yaşadı

İşlem ücretlerinde yazın ani artış yaşanmıştı. Uzmanlar bu ücretlerdeki düşüşün sebeplerine değindi. Detaylar haberde...
Bitcoin İşlem Ücretleri 2021’de %50’den Fazla Düşüş Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in ortalama işlem ücreti bu yıl %57,97 düşüşle 4,40 dolardan 1,80 dolara geriledi. Uzmanlar bu düşüşü çeşitli sebeplere bağlıyor. Bazı analistler, işlemlerin blok zincirinin dışında olduğu Bitcoin Lightning Network’ün hızlı genişlemesinin bir sonucu olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin ağı her işlem için bir ücret alıyor. Bu ödeme daha sonra madenciler arasında bölünüyor. Ağ tıkalı olduğunda ve işlem işleme talebi madencilerin arzını çok aştığında, kullanıcılar daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabiliyor.

Bitcoin ağındaki ortalama işlem ücreti, Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 62,8 dolara ulaştı. O dönem Çin’deki madenci kesintileri, Bitcoin blok üretimini yavaşlatmıştı.

BTC 2021 işlem ücretleri
Kaynak: YCharts

Maliyetlerdeki düşüş, Bitcoin madencilerinin daha az şüpheci hale gelmesine ve işlemlerin işlenmesine olan ilgilerini kaybetmemesine bağlanıyor. Dolayısıyla bir Bitcoin işlemini doğrulamanın ne kadar zor olduğunu ölçen madencilik zorluğu azalıyor.

Ortalama işlem sayısı da son aylarda önemli ölçüde düştü. Günde ortalama olarak, 2021’in başında 350.000’den fazla işlem vardı, ancak bu sayı 250.000 ila 213.000 işlem sayısına kadar geriledi.

İşlem maliyetlerindeki düşüşün bir başka olası açıklaması, Bitcoin tüccarlarının ve sahiplerinin daha az BTC kullanma eğiliminde olmasıdır. Talepteki düşüş, token başına maliyetin düşmesine neden olur ve bu da işlem ücretlerini azaltır.

Bitcoin haftanın ilk gününe yükselişle başladı ve yazım itibariyle 57.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz günlerde küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeniyle, parite 53.000 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu