Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Düşüyor Ancak Ruble Paritesinde Tarihi Rekor Geldi

Bitcoin son günlerde 40.000 doların altında kayıplarını artırıyor. Ancak bu düşüşe rağmen Rus rublesi karşısında ATH yaptı.
Bitcoin Düşüyor Ancak Ruble Paritesinde Tarihi Rekor Geldi
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş ve müzakere görüşmelerinde somut bir ilerleme sağlanamamış olması, Bitcoin’de kayıpların artmasına neden oluyor. Geçtiğimiz hafta 45.000 dolara kadar yükselen BTC, buradaki direnç bölgesinden geri döndü.

Düşüş 37.000 dolara kadar sürdü ve BTC kayıplarını geri almaya çalışıyor. Kripto ve hisse senetleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki düşmanlığı sona erdirmek için üçüncü tur müzakereleri sona erdiren fikir birliği olmamasına kötü tepki verdi.

ABD hisse senetleri seans boyunca düşüş eğilimindeydi ve S&P 500 geçtiğimiz günü yüzde 2,95 kayıpla kapattı.

Rusya’ya uygulanan ağır ekonomik yaptırımlar, ülkenin para birimi ruble’de sert düşüşler yaşanmasına neden oldu. Savaşın başlaması ile beraber geçtiğimiz hafta Ruble üç haneye gerileyerek tarihi düşük rekorlara ulaşmıştı.

BTC/RUB günlük grafik
Kaynak: TradingView

Bu düşüş Bitcoin yatırımcılarını olumlu etkiledi. BTC/RUB paritesi 5 milyon rublenin üzerine çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

TFTC’nin kurucusu Marty Bent, Dünyanın, güveni gerçek zamanlı olarak yeniden fiyatlanmasını izlediğini belirterek, kaos ortamında Bitcoin’in en güvenilir ürün olacağını iddia etti.

Crypto Ed, BTC kısa vadeli hedefi
Kaynak: Crypto Ed/Twitter

Bitcoin’de yukarı yönlü hareketin hızlanması için 40.000 dolar direncinin kırılması gerektiği ifade ediliyor. Analist Crypto Ed, bu seviyenin açık hedef olduğunu ve düzeltme sürecinin henüz bitmediğini aktardı.

Bitcoin yazım itibariyle toparlanmaya çalışıyor ve 39.000 dolar yakınlarında işlem görüyor. Kripto para birimi Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%