Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Düşerken, Analistler Toparlanma Beklentilerini Koruyor

BTC düşüşünü 45.00 doların altına uzattı. Kripto para piyasasından son gelişmeler haberde...
Bitcoin Düşerken, Analistler Toparlanma Beklentilerini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin haftanın ilk gününe düşüş yaşayarak başladı. Kripto para birimi 100 günlük hareketli ortalamanın altına gerileyerek, 44.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Analistler, BTC’deki ayı görünüme rağmen iyimser yaklaşımını koruyor.

Eylül ayının ilk yarısında Bitcoin’in sıkıntılarına eklenen satış baskısının ardından hisse senetlerinin bu hafta daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

Kırmızı bir hafta geride kalırken, beklentiler, hisse senetlerinin Mart 2020’deki COVID-19 dalgasından bu yana piyasaları karakterize eden bir trendi sürdürerek toparlanacağı yönünde.

BTC/USD vs. S&P 500 karşılaştırması
Kaynak: Charles Edwards/Twitter

Uzmanlar Bitcoıin’in küresel piyasalarda yaşanan trendlerle doğru orantılı ilişkisine dikkat çekiyor. Güçlü hisse senetleri ABD dolarının gücünü kontrol altında tutmaya hizmet edebilir ve bu da Bitcoin’e nefes almak için daha fazla alan sağlayabilir.

DXY kazanımlarını konsolide etmeden önce önce geçen hafta 93’e doğru hızlı bir hareket gördü ve bu süreç devam ediyor. Bu da BTC’nin çıkışını baskılayan etkenler arasında yer alıyor.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği
Kaynak: Bitstamp

Mevcut tahminler, fiyat önemli hareketli ortalamaların oldukça altında olmasına rağmen , bu seviyelerden bir toparlanmanın hala mümkün olduğu potansiyel fiyat tabanları olarak 43.000 dolar ve 38.000 dolar seviyelerini gösteriyor.

Bitcoin için Eylül ayı tarihsel olarak kötü bir dönem olarak görünüyor. Bazı analistler Ekim ayında yeniden yükseliş başlayabileceğini düşünüyor. Uzmanlar Bitcoin’in yıl sonunda 100.000 dolara ulaşabileceğine dair beklentilerini koruyor.

Bitcoin arz dağıtım
Kaynak: Willy Woo

Geçen haftaki fiyat düşüşü ortamını öncekilerden ayıran bir özellik de yatırımcı davranışı oldu. Bitcoin düşerken herkes satın almaya devam ediyor. Mart 2020’de yaşanan paniğin aksine, geçen hafta, güçlü eller tarafından Bitcoin satın alındı.

BTC HODL dalgaları
Kaynak: Glassnode

İstatistikçi Willy Woo’ya göre, yatırımcılar son türbülans nedeniyle ya pozisyonlarını artırdı ya da tarafsız kaldı. William Clemente ise Bitcoin’de yaşanan sert düşüşün hodlers’lar üzerinde etkisinin fazla olmadığına dikkat çekiyor.

Analist, Bitcoin arzının %93’ünün en az bir aydır hareket etmediğinin altını çizdi. Diğer yandan Korku ve Açgözlülük indeksi yaşanan düşüş ile beraber 79’dan 44’e kadar geriledi.

Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kaynak: Alternatif.me

Kripto para piyasası son düşüş dalgası ile 2 trilyon dolara kadar geriledi. Bitcoin ve Ethereum’un piyasa değerleri sırasıyla 835 milyar dolar ve 375 milyar dolar seviyesinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%