Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Düşüş Sürebilir: Zincir Verileri Olumsuz Görünüyor

Bitcoin kayıplarını artırırken, zincir metrikleri düşüşün süreceğine işaret ediyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin’de Düşüş Sürebilir: Zincir Verileri Olumsuz Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, Rusya ile Ukrayna arasındaki artan gerilimin etkisiyle bir süredir aşağı yönde hareket ediyor. Rus birliklerin Ukrayna’ya hareket etmesi ile beraber BTC’de düşüş derinleşti. Glassnode verileri ilerleyen günlerde de satış baskısının sürebileceğini gösteriyor.

Firmanın haftalık analitik raporunda, Bitcoin boğalarının zayıflayan ağ verileri nedeniyle düşüş etkisiyle karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

BTC'de günlük kayıplar artıyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Araştırmacılar, kripto varlıkların düşüşünde, jeopolitik sorunların yanı sıra ana akım pazarlardaki genel zayıflığın rol oynadığını belirtiyor.

Kripto paralar ve geleneksel piyasalardaki zayıflık, FED’in Mart ayında faiz artırımı yapacağı beklentileri ve Ukrayna’da artan gerilim nedeniyle devam edebilir. Raporda düşüşün derinleşmesi halinde, ayı piyasasının daha uzun sürebileceğine yer veriliyor.

Aktif adres sayısı
Kaynak: Glassnode

Aktif adreslerin sayısındaki azalma bu durumu gösteren metrikler arasında yer alıyor. Glassnode, geçtiğimiz ay yaklaşık 219.000 adresin boşaldığını ve bunun ağdan kullanıcı çıkışlarının bir döneminin başlangıcı olabileceğini öne sürüyor.

Toplam maliyet bazında kısa vadeli yatırımcıların düşüş nedeniyle %22’ye yakın kaybı olduğu belirtiliyor. Diğer yandan marketteki duyguyu yansıtan en önemli göstergelerinden biri olan Korku ve Açgözlülük Endeksi de 20’ye kadar geriledi ve ‘aşırı korku’ seviyesinde bulunuyor.

Korku ve Gözlülük Endeksi
Kaynak: Alternative.me

Aktarılan son verilere göre Bitcoin an itibariyle 36.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. O zamandan bu yana BTC’nin kayıpları %50’ye yaklaşmış görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu