Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Düşüşünde ABD’nin Stablecoin Baskısı Rol Oynuyor Olabilir

Eylül aylarında yaşanan düşüşler, 2013 ve 2017'de daha büyük boğa koşularının yolunu açtı.
Bitcoin’in Düşüşünde ABD’nin Stablecoin Baskısı Rol Oynuyor Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, Çin merkezli endişeler ve bu haftaki FED toplantısı öncesindeki temkinliliğin ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerine ağırlık vermesiyle haftanın ilk günü düştü. Diğer yandan son günlerde ABD hükümetinin finansal sistem için bir risk olarak stablecoin’leri ilan edebileceği yönündeki spekülasyonlar, kripto pazarındaki belirsizliği arttırıyor.

Bitcoin tüm bu gelişmelerin etkisiyle günlük tabloda %5’ten fazla değer kaybetti ve 44.000 dolar seviyesine kadar düştü. An itibariyle kripto para birimi 45.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

S&P 500’e bağlı vadeli işlemler, Avrupa hisse senedi endekslerinde ve Hong Kong ve Japonya hisselerinde benzer büyüklükteki kayıpların yanı sıra %1 daha düşük seviyede yer alıyor.

BTC 45 bin dolara düştü
Kaynak: Paratic Piyasalar

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, yatırımcıların, China Evergrande Group’taki bir krizin küresel piyasalar için sistemik bir sorun haline gelebileceği korkusuyla masadan risklerini aldığını söyledi. Balani ayrıca piyasaların bu hafta yapılacak FED toplantısından çıkacak sonuçları takip edeceğini belirtti.

Fed üyelerinden gelen açıklamalar, son haftalarda yıl sonundan önce daralmanın başlaması yönündeydi. FED toplantısı ile daralmanın Ekim veya Kasım aylarında başlayacağı söylenirse, Bitcoin ve kripto paralar Ekim, Kasım aylarında satış baskısı ile karşı karşıya kalabilir.

ABD’li düzenleyicilerin stablecoin’lerin bir oynaklık kaynağı olabileceğinden ve dolara sabitlenmiş para birimlerini finansal sistem için bir risk olarak ilan ederek düzenleyici yetki alanına sokabileceğinden veya menkul kıymetler olarak muamele edebileceğinden endişe duyuluyor.

Uzmanlar bu hafta Cuma günü 3 aylık Bitcoin opsiyonlarının sonlanması ile beraber volatil bir dönem olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Geçmiş veriler ise Eylül düşüşlerinin, özellikle bir yarılanma yılından sonra görülenler olmak üzere daha büyük boğa koşularının önünü açtığını gösteriyor.

Bitcoin, geçen yıl Mayıs ayında üçüncü madencilik yarılanması gördü. Birinci ve ikinci yarılanmalar 2012 ve 2016’da gerçekleşmişti. Kripto para birimi Eylül 2013’te %1.37 düştü ve sonraki iki ay içinde 100 dolardan 1.100 dolara yükseldi. Eylül 2017’deki %8’lik düşüşün ardından da benzer bir ralli yaşanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%