Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ve Dolar Paralel Olarak Düştüğü için Analistler Endişeli

BTC hafta sonu yaşadığı düşüşleri telafi etmeye çalışıyor.
Bitcoin ve Dolar Paralel Olarak Düştüğü için Analistler Endişeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin hafta sonu sert bir düzeltme yaşadı ve 60.000 dolardan 51.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu düşüş sonrası kripto para birimi kayıplarını geri almaya çalışıyor. Uzmanlar Bitcoin’in yükseliş trendinin kırıldığını ve düşüş kanalında seyrettiğini belirtiyor.

Diğer yandan dolar endeksi de son haftalarda düşüş eğiliminde ve son yedi haftanın en düşük noktasına kadar geriledi. Bitcoin ve altın gibi alternatif değer depoları dolar üzerinden fiyatlandırılıyor. Dolayısıyla dolar düştüğünde, Bitcoin’in değeri teorik olarak artması gerekiyor.

Bitcoin ve dolar grafiği
Kaynak: TradingView

Uzmanlar dolar ile Bitcoin’in beraber düşmesinin endişe verici bir gelişme olduğunu belirtiyor. BTC’nin son günlerde 56.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmakta zorlandığı görülüyor. Kripto paranın 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalmaya çalışması, satış baskısı olduğunu gösteriyor.

Bazı analistlere göre dolar endeksinde yaşanacak bir rahatlama, Bitcoin’in ivmesini yeniden kazanması için fırsat olabilir. Commerzbank stratejisti You-Na Park-Heger, euro bölgesinin aşı iyimserliğinin ve Federal Rezerv’in enflasyon konusundaki kararlı duruşunun doların düşüşüne yol açtığını belirtti. Heger önümüzdeki haftalarda bu eğilimin değişebileceğini düşünüyor.

Bitcoin günlük grafik
Kaynak: TradingView

Credit Agricole araştırmacısı Valentin Marinov, alternatif piyasalardaki cazip getirilerin dolar üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, düşük performans nedeniyle dolar getirileri ile canlı tahvil getirileri arasındaki görünümde belirgin bir farklılık olduğunu ifade etti.

Uzmanlar kısa vadede bazı olumlu haberlerin etkisiyle Bitcoin’in yeniden ivme kazanabileceğini düşünüyor. Son olarak PayPal’ın sahibi olduğu Venmo, Bitcoin ve Ethereum hizmeti vereceğini açıklamıştı. 70 milyondan fazla müşterisi olan şirket, kripto para satın alma ve saklama imkanı tanıyacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%