Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, DeFi ve Uzun Vadeli Birikim Etkisiyle Merkezi Borsalardan Uzaklaşıyor

Veriler son bir yılda borsalarda tutulan Bitcoin sayısında yüzde 12 oranında azalma olduğunu gösteriyor.
Bitcoin, DeFi ve Uzun Vadeli Birikim Etkisiyle Merkezi Borsalardan Uzaklaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Glassnode platformundan elde edilen veriler, merkezi borsalarda tutulan Bitcoin sayısının 12 ayda yaklaşık %20 düştüğünü gösteriyor. Veriler yatırımcıların BTC’yi biriktirdiğini ve bunları borsalardan soğuk depoya çekerek arz sıkıntısı yarattığını gösteriyor. Raporda 2021’de satın alınan kripto paraların, şubat ayı sonundaki düşüşte bir kayıpla hareket etmediğini ortaya koyan veriler de paylaşıldı.

Firmanın madeni paraların zincir üzerinde en son taşınmasından bu yana geçen süreyi ölçen “Hodlwaves” metriği de artan birikim aktivitesine işaret ediyor. 22 Şubat tarihinde yayınlanan veriler, Bitcoin arzının yüzde 57’sinin bir yılı aşkın süredir hareket etmediğini gösteriyor.

DeFi Protokollerine İlgi Artıyor

DeFi Protokollerine İlgi Artıyor
Kaynak: Glassnode

Tahminlere göre söz konusu BTC’nin üçte birinden fazlası beş yıldan fazla bir süredir hareket etmedi ve bu da madeni paraların önemli bir kısmının kaybedilmiş olma ihtimalini artırıyor. Uzmanlara göre merkezi olmayan borsaların ve DeFi getiri protokollerinin artan popülaritesi, merkezi borsalarda azalan BTC arzını da tetikliyor olabilir.

DeFi Llama’ya göre, DeFi ekosisteminde Bitcoin için güçlü talebi kanıtlayan, BTC tokenasyon protokolünün kilitli toplam değeri ve TVL Sarılı Bitcoin oranı, mart ayının başından bu yana 1 milyar dolardan fazla artış gösterdi.,

Tvl Bitcoin 1 Milyar Dolar Artis
Kaynak: CoinMarketCap

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in güncel piyasa değeri 937 milyar doların üzerinde bulunuyor. Kripto paranın 25 saatlik işlem hacmi ise 45.9 milyar dolar seviyelerinde. Dolaşımdaki BTC arzı ise 18 milyon seviyesinde. Bitcoin yazım itibariyle günlük grafikte yüzde 2’ye yakın yükseldi ve 50 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%