Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in 55 Bin Dolara Yükselişi Sonrası Düzeltme Beklentisi Artıyor

BTC boğa koşusunu sürdürürken, düzeltme beklentileri arttı.
Bitcoin’in 55 Bin Dolara Yükselişi Sonrası Düzeltme Beklentisi Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin geçtiğimiz gün 55.500 dolara kadar yükseldi ve bugün içerisinde yatay seyretmeye devam ediyor. Bazı metrikler, BTC’de düzeltme olma ihtimalinin arttığını gösteriyor. Kripto para birimi an itibariyle 54.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Fonlama oranları borsalar arasında pozitife dönerken, kısa vadede neler olacağı merak ediliyor. Aşırı pozitife dönen fonlama oranları, piyasanın daha fazla yükseliş beklediğini ve önemli değerin uzun BTC olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fonlama oranları
Kaynak: Bybt

Bu koşullar altında, pozisyonların kitlesel olarak gevşemesi, başlaması halinde aşağı doğru bir hareketi hızlandırabilir. Yükseliş sonrası son 24 saat içerisindeki likidasyon oranı 358 milyon dolara ulaştı. Bu likidasyonun 250 milyon dolardan fazlası short pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

Bitcoin saatlik grafik
Kaynak: Bitstamp

Yükseliş sonrası yatırımcıların ruh halini özetleyen Korku ve Açgözlülük endeksi de yükseldi. Endeks son verilere göre 76’ya kadar çıktı ve bu yatırımcıların açgözlü olduğunu gösteriyor. Tüccar ve analist Rekt Capital, yatırımcıların şu anda BTC’ye karşı son derece açgözlü olduğunu söyledi.

Korku ve Açgözlülük indeksi
Alternative.me

Kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesinden 10.000 doların altındayken, Bitcoin 58.000 dolar, 60.000 dolar başta olmak üzere önemli dirençler ile karşı karşıya kalacak.

Ekim ayının en yüksek seviyelerin hemen altında kapanması planlanırken, Kasım ayı bir Aralık ayı içerisinde öncesinde sert düzeltmeler yaşanabileceği tahmin ediliyor. Bitcoin son yükseliş dalgası ile piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 2.3 trilyon dolara yaklaşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%