Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, 2021’deki Getirisi ile En Yakın Rakibi Enerji Hisselerini İkiye Katladı

Bitcoin küresel varlık sınıfı getirileri arasında başı çekiyor.
Bitcoin, 2021’deki Getirisi ile En Yakın Rakibi Enerji Hisselerini İkiye Katladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası son aylarda boğa piyasasının gücünü arkasına almış durumda ve yükselişini sürdürüyor. En değerli kripto para birimi Bitcoin, an itibariyle 54 bin dolar seviyelerine kadar tırmandı. BTC geçtiğimiz haftalarda 58 bin dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini test etmişti. Veriler 2021 yılı içerisinde kripto paranın yükselişi ile getiri oranında öne çıktığını gösteriyor.

BTC’deki bu yükseliş trendine rağmen Goldman Sachs, kripto parayı Ocak ayının sonuna kadar küresel varlık sınıfı getirileri arasında listelemedi. Ancak o dönemden bu yana BTC varlıklarının, hisse senetlerinden tahvillere, petrole, bankalara, altın ve teknoloji hisselerine oranla çok daha fazla getirisi oldu.

Bitcoin Geleneksel Piyasaları Solladı

Bitcoin Geleneksel Piyasaları Solladı
Kaynak: Goldman Sachs

Goldman Sachs’ın en son raporuna göre, 4 Mart itibarıyla Bitcoin 2021 yılının ilk gününden itibaren yüzde 70 getiri sağladı. Kripto parayı bu sıralamada yüzde 35 ile enerji hisseleri takip etti. BTC getirisi ile küresel varlık sınıfındaki en yakın rakibini ikiye katladı.

ABD hisse senetlerinde son zamanlarda yapılan satış dalgası, Standard & Poor’s 500 Endeksinin yılbaşından bugüne kadarki dönüşünü kabaca sıfıra getirdiği için karşılaştırmalar Bitcoin için daha da gurur verici bir hal alıyor. Petrol fiyatlarındaki ve reel getirilerdeki toparlanma, yine de Bitcoin’den düşük performans gösteren enerji ve finans gibi döngüsel sektörlerin yılbaşından bugüne getirilerini artırdı.

Altın yılbaşından bugüne en kötü performans gösteren varlık sınıfı olarak karşımıza çıkıyor. Raporlar Bitcoin’in birçok yatırımcı tarafından hem kripto hem de geleneksel piyasalarda potansiyel bir enflasyon koruması olarak görüldüğünü ortaya koyuyor.

Özellikle de dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının koronavirüsü teşvik etmek için finansal piyasalara trilyonlarca dolarlık yeni oluşturulmuş parayı pompaladığı bir dönemde kripto paraların işlem hacminde büyük artış yaşandı. Bankanın yaptığı bir anket, Goldman müşterilerinin yaklaşık yüzde 40’ının kripto paralarla ilgilendiğini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%