Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin 33 Bin Dolara Düşerken 100 Milyon Dolar Vadeli Pozisyon Tasfiye Oldu

Kripto para birimi kayıplarını artırırken, kaldıraçlı pozisyonlardaki tasfiyeler derinleşiyor. Detaylar haberde…
Bitcoin 33 Bin Dolara Düşerken 100 Milyon Dolar Vadeli Pozisyon Tasfiye Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin geçtiğimiz saatlerde düşüşünü sürdürdü ve 33.000 dolara kadar geriledi. Kripto para biriminin günlük kayıpları %8’i geçerken, vadeli işlemlerdeki pozisyonlar üzerinde likidasyonlar artış gösterdi.

Coinglass verilerine göre son 1 saatte 100 milyon doların üzerinde kaldıraçlı işlem tasfiye edildi. Dört saatlik zaman diliminde bakıldığında, tasfiyelerin 200 milyon doları üzerine çıktığı görülüyor. Bitcoin yazım itibariyle 33.800 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Tasfiyelerin büyük bölümü Bitcoin ve Ethereum üzerinde gerçekleşti. Her iki kripto para biriminde son dört saat içerisinde 60 milyon doların üzerinde vadeli işlem tasfiye edildi. Polygon ve Ripple üzerindeki tasfiyeler 2 milyon doları geçerken, Solana’da bu rakam 6 milyon dolara yaklaştı.

Kaldıraçlı Pozisyonlar Tasfiye Ediliyor

Kripto para saatlik likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Fiyat düşüş trendinde olduğu için dört saatlik dönemdeki tasfiyelerin %80’i uzun pozisyonlar üzerinde gerçekleşti. Borsa bazında ise en fazla tasfiye oranı Okex üzerinde kaydedildi. BTC hafta sonu öncesinde 44.000 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Düşüşün derinleşmesi, kaldıraçlı işlemlerde yaşanan zararı artırıyor. Kripto para birimi Kasım ayında 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. BTC’nin o dönemden bu yana kayıpları %50’ye ulaştı.

CoinMarketCap verileri kripto para piyasasının toplam değerinin 1.5 trilyon dolara kadar gerilediğini gösteriyor. Bu oran daha önce 3 triyon dolara yaklaşarak rekor kırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%