Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul Satıcılı Açılışını Yatayda Pozitife Çevirdi, BRISA Fabrikasını Açtı

Toparlanan Borsa İstanbul, Aksaray'da fabrika açan BRISA ve küresel borsa endekslerine ayrıntılı bakış;
Borsa İstanbul Satıcılı Açılışını Yatayda Pozitife Çevirdi, BRISA Fabrikasını Açtı

Borsa İstanbul satıcılı açılış yaptı. BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü 94.974,45 puandan ekside kapatmıştı. Salı günkü açılışta değer kaybeden endeks hafif toparlanmalar kaydediyor ve yataya yakın negatif bölgede grafikler çiziyordu ve birinci seans ortalarında %0.25 civarında derinleşme gösteren pozitif taraf ile yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Aralık ayında ilk işlem haftası Rusya ve Suudi Arabistan‘ın petrol arzında birlikte hareket edeceklerine dair alınan haberler ve sonrasınsa Katar‘ın OPEC‘ten ayrılma kararı emtiadaki fiyatları yükseltmeye yetti.

Borsa İstanbul yatırımcısı son zamanlarda dirençeleri üzerinde hareket eden Borsa İstanbul’da kar satışları başlığında, petrol fiyatlarının yükselmesi ve artan maliyetlerin ilgili şirket hisselerine negatif yansıması ile aşağı çekilen endeksten bir parça çıkış yaptı.

BIST 100’e Teknik Noktalarla Bakış

Borsa İstanbul Teknik Noktalarında 95k Direnci ÖnemliBorsa İstanbul 100 endeksinde 95.000 seviyesi teknik ve özellikle psikolojik açıdan önemli bir direnç olarak gözlemleniyordu. Olası dirençlerin 95.500 ve 95.950 olarak ele alınabileceği endekste, 96.400 bölgesi de önemli olarak takip edilebilecek bir direnç şeklinde yorumlanabilir.

Dün yükselen grafiklerden bugüne yansıyan denge noktasında 95.400 seviyelerinde oluşan bir bölge ele alındığında ise, pivotunun altında genişleyecek açılar ile olası destek noktaları 94.600 ve 94.120 olarak gözlemlenebilir.

Yurt İçi Şirket Gelişmelerinde BRISA Fabrika Açılışı

BRISA Fabrika Açılışı Hisseye Olumlu YansıyabilirBRISA farklı kaynaklarda gözlemlenen haber akışına göre Brisa yeni açılan Aksaray fabrikasında gerçekleştirdiği toplantıda, fabrikaya dair bilgiler paylaştı.

Fabrikaya yapılan yatırımın 300 milyon $ olduğu belirtilirken, teknoloji üssü olarak faaliyet gösterecek fabrikada yeni nesil teknolojiler geliştirilerek, lastik üretiminde kullanılmak üzere faaliyet gösterilecek. Fabrikanın tam kapasitesinde 4.20 milyon adet lastiğin üretilebileceği açıklanıyor. Gelişmenin olumlu yansıması beklenebilir.

BRISA bugün (günlük baz) %0.32 değerlenme ile 6,22 TL/P’den fiyatlanıyor. Hisse haftalık farkında %1.30 ve aylık değişiminde %0.65’lik değişim gösterdi.

Dünya Borsa Endekslerinde Geri Çekilmeler Gözlemleniyor

Avrupa ve Uzakdoğu Endekslerinde Gevşemeler GörüldüKüresel endekslere baktığımızda Uzakdoğu G-20 zirvesinden sonra sert bir primlenme kaydetmişti. 4 Aralık itibari ile sadece Hang Seng %0.09‘luk değerlenme ile pozitif tarafta dururken, Nikkei 225 (-%2.39) ve KOSPI (-%0.82) Pazartesi kazanımlarını iade ediyor.

Avrupa tarafında endekslerin iki günlük prim dizisini DAX‘ın az önceki aşağı yönlü (-%0.31) hareketi bozdu ve ardından CAC 40‘ı yanına -%0.32’lik bir değişim ile aldı. AB borsalarında bugün değer kayıpları görülebilir. FTSE 100 endeksinde de %0.30‘luk primlenme iade edilmiş ve %0.20‘lerde yataya yakın pozitif taraf görünümüne doğru işaret eden bir tablo gözlemlenmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum