Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Pozitif Kapanışa Hazırlanırken, Bankacılık Hisseleri ve Vadeli Endeks

Borsa İstanbul haftanın üçüncü işlem gününü pozitif kapatmaya hazırlanırken, bankacılık hisse senetleri ve vadeli endeks kontratına bakış.
BIST Pozitif Kapanışa Hazırlanırken, Bankacılık Hisseleri ve Vadeli Endeks
Yorum

Borsa İstanbul’da sabah performansında gözlenen %1.0′ üzerindeki kazanımlar geri çekilmenin ardından yeniden renk değişim beklentisinde baskılanmıştı. Ancak BIST 100 endeksi ikinci seans itibarıyla toparlanmasını geri aldı ve %1.09’luk değerlenmeye yeniden ulaştı.

Hafta ortası işlem gününün son yarım saatinde endeksin 94.500 puan civarında dalgalandığını gözlemiyoruz. İlk direnç seviyesine yakın performans, küresel risk iştahının desteğini arkasına almayı başarabilirse ve TL’de gözlenecek pozitif duruş katılaşırsa haftanın 95.000 psikolojik seviyesi üzerinde kapanması söz konusu olabilir.

ISCTR, GARAN ve HALKB

Isctr Garan Ve Halkb Gelismeİş Bankası C grubu hisse senedi ISCTR bugün %2.34 değer kazanarak 5,69 seviyesine ulaştı. Hissenin günlük hareket marjı 5,75-5,60 seviyeleri arasında kaydedilmişti. Kapanışında üst bandını pozitif yönde güncelleme sinyalleri gösteren hisse aylık performansında negatif bölgede oynaklık verdi ve %1.39 kayıp gösterdi.

GARAN dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda THYAO’nun 17,0 TL/p’li fiyatlarda dalgalandığı süreçlerde havayolu hisse senedi ile GARAN arasında hacimli listesinde bir yarış vardı. GARAN an itibarıyla bankacılık hisse senetlerinin öncü kazanımlarından birini sergiliyor ve %3.01’lik günlük bazlı getiri ile 8,22 TL’den fiyatlanıyor.

HALKB yataydan pozitif ayrışma çabası ile XBANK endeksinin 12 bileşeni arasında pozitif tarafta kalma eğilimi sergiliyor. Hisse senedi an itibarıyla %0.17 kazanımla 5,94 TL’den işlem almakta. Alım satım tarafında (günlük) yaklaşık olarak 3 milyon lot satış tarafının baskın görüldüğü HALKB aylık değişimini %20.45 düşüş ile gerçekleştirdi.

Vadeli Endeks Kontratı

Nisan Vade Endeks Kontrat DegerlendirmeF_XU0300419 iş kodlu Nisan vade endeks kontratına baktığımızda %0.80’lik bir getiri dikkatimizi çekiyor. Günlerdir git geller arasında hırpalanan vadeli, spot tarafın gün sonuna pozitif yaklaşması ile artan yükseliş beklentisi yatırımcı kanadına pozitif küresel piyasa katılımının gelebileceği sinyalini veriyor.

Gelişme böyle olunca rötarlı da olsa risk iştahına katılım beklentisindeki artış opsiyon alımını artıyor. 121.450 seviyesinde karşılaşılabilecek ilk direnç üzerinde gözlenecek performans 123K gündemini yeniden getirebilir. Gelişmede ABD taraflı iyimser politika kazanılması senaryonun gerçekleşmesini hızlandırabilir etkiye sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu