Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Küresel Satış Baskısına Ters Orantılı Bir Açılış Kaydetti

Borsa İstanbul küresel piyasalarda satış baskısının derinlik kazanmasına karşılık Avrupa piyasalarıyla paralel hafif yukarı yönlü seyretti. İşte ayrıntılar:
Borsa İstanbul Küresel Satış Baskısına Ters Orantılı Bir Açılış Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

BIST 100 endeksinde Salı günü 1.213 puanlık bir gerileme ile kapanmıştı. Olumsuz şirket mali tabloları, güçlenen dolar, küresel piyasalarda gerçekleşen katı satışlar ve dolaydı da olsa politik gelişmeler başlığı altında incelediğimiz bu geri çekilme önemli destek noktaları seviyelerinde hareket kaydetti.

Borsa İstanbul’da gerçekleşen bu düşüş grafiğine bakıldığında tepki alımları bekleniyor. 92.400 seviyesinde destek kaydeden endeks 94.500 ve 95.400 seviyelerinde direnç noktalarına uğrayabilir. Endekste dikkat etiğimiz nokta 93.400 seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

BIST 100 endeksinde hafif tepki alımlarıyla gerçekleşen bir hafta ortası ilk seansı gerçekleşti %0.52 primlenme il 93.954,66 seviyelerinden işlemler gerçekleşiyor. Endeks dükü kapanışına yaklaşık olarak 500 puan artıda hareket ediyor. 

Bankacılık Hisseleri Şaşırtmadı

Bankacılık Sektörü Tepki Alışlarından Payını AldıAşağı ve yukarı yönlü hareketlerde endeksin itici gücü olarak izlediğimiz bankacılık hisselerinde tepki alışları başlığı altında değer kazanımları gözlemliyoruz. Hisselerin başını çeken VAKBN %1,69 oranında bir değerlenme ile 3,61 TL’den işlem görürken dünkü kapanışın hacim listesindeki baş çeker pozisyonlu GARAN %1,25’lik bir artış ile 7,28 TL’den işlem görmekte. ISCTR %1,24 ve AKBNK %1,16 seviyesinde yukarı yönlü grafikler çiziyor.

Yurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Koza Altın Çukuralan Madeninin 3. Kapasite Artırma Projesi olumlu çevre etki değerlendirmesinin mahkeme tarafından iptal edildiğini açıkladı. Gelişmenin hisse senedine yansıması hafif olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir. KOZAL %1,32 değer kaybederek 47,96 TL’den işlem görmekte.

Türk Hava Yolları Direnç Seviyesinde

THYAO de dün ikinci seans sonlarına doğru başlayan hafif yukarı yönlü hareket bugün erken saatlerde pekişerek devam etti. Anlık fiyatlarında %1,67 oranında primlenme ile 15,79 TL’de işlem gören hisse senedi endekse paralel hareketleriyle yakından takip ettiğimiz kağıt olarak inceleniyor. THYAO yukarı yönlü hareketlerinde 15,80 direncini kırması halinde karşımıza 16,10 direnci çıkabilir. 15,45 dengesinin üzerinde seyreden hisse, dünkü kapanışı 15,53 TL seviyesinin üzerinde bir kapanış gerçekleştirebilirse haftanın kalan günlerine hafif olumlu bir grafik çizme ihtimalini artırabilir.

ASELS yakından takip ettiğimiz bir diğer kağıt olup, günlük işlemlerinde %0,47 gerileme ile 25,68 TL’den işlem görmekte. Dünkü havası sert finansal gününü 25,80 TL’den kapatan hisse haftalık değişiminde %7,99 oranında bir değer kaybı göstermekte.

Borsa İstanbul’a genel olarak baktığımızda haftanın üçüncü gününde de açılışta gerçekleşen tabloların paralel olduğunu görüyoruz. Hafif primlenmeli açılışlarından sonra destek noktalarını test eden endeks haftanın üçüncü gününde daha seçici bir yukarı yönlü hareket gerçekleştirdi ancak bu hafta yakından takip edilen TCMB faiz açıklaması ve ABD tarafındaki açılamalar bu grafiklerde önemli yere sahip olabilir. 

Avrupa Piyasaları BIST’e Paralel

Avrupa Piyasaları Wall Street'e Ters Orantılı ABD piyasalarında haftanın ikinci gününde de düşüş kaydedildi lakin diğer ilk iki güne kıyasla daha hafif kapanışlar gerçekleşti. Avrupa borsalarına baktığımızda Türkiye piyasalarına paralel primlenmelerin gerçekleştiğini gözlemliyoruz. DAX endeksinde 41,56 puanlık bir artış ile 11.315,84 seviyesi, FTSE 100’de 36,66 puanlık bir değerlenme ile 6.991,87 civarı ve CAC 40 37,93 puan getiri ile 5.005,24 puan seviyesinden grafikler çizilmekte.

Endekslerin yönlerindeki seçici tablonun gerçekleşmesi için Türkiye piyasaları bazlı ikinci seans olan Wall Street finansallarındaki açılışı yakından takip ediyoruz. Son günlerde düşüşleriyle küresel piyasalardaki olumlu gelişmeleri baskılayan borsa endekslerinde tepki alışları Türkiye ve Avrupa varlıklarına paralel gözlemlenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu