Yatırım yapmaya başla!

BIST 100 Endeksindeki Salınım, Kayıp Veren ISCTR ve Tutunamayan THYAO

Renk değişimini değer kaybı tarafına meyili ile sürdüren BIST 100 endeksinde ISCTR ve THYAO gibi ağırlığı yüksek hisseler negatif yöndeki hareketin destekçisi. Endeksin teknik incelemesi şöyle;
BIST 100 Endeksindeki Salınım, Kayıp Veren ISCTR ve Tutunamayan THYAO

Borsa İstanbul 100 endeksi hafta ortasında yataydan pozitif ayrışma çabası içerisinde. Endeks an itibarıyla %0.07 primlenme ile 102.517 puanda grafikler çiziyor. Renk değişimlerinin kabardığı son günlerde 105 bin seviyelerine olan mesafe negatif yönde artmaya devam ediyor. Ancak şöyle bir dikkat çekici tablo var ki; küresel finansalların rötarlı takipçisi Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta ABD ve Avrupa borsalarında gözlenen düzeltmeyi bu hafta gerçekleştiriyor olabilir.

Türk lirası seyrini koruyor. Evet Türk lirası ABD doları karşısında pozitif performansını 5,20 bandındaki hareketler ile koruyor. Gündemde dikkat çeker bir gelişme takip edilmemesi ve küresel risk iştahının da Türk varlıklarının destekçisi pozisyonu olumlu havanın arkasında itici bir güç olarak okunabilir.

ISCTR Sabah Primini, Gün Sonunda Kayıp ile Sonuçlandırdı!

Dünkü primlenme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası hisselerine dair açıklamasından sonra ivme kaybetmişti. Özellikle BIST Bankalar Endeksi bileşenlerinden ISCTR sabah seansında %3.30’luk bir primlenmede hareket ederek 5,96 TL/p seviyesinde işlem görmekteydi. 6,0 bandının test edilmesi senaryosu düşünülürken, açıklamanın ardından kağıt kazanımlarını iade etti ve negatif yönde %6.0 civarında bir değer kaybı gösterirken günü 5,38 TL’den kapattı.

Son yükseliş hareketinin en katı kayıplarından birini gösteren ISCTR bugünkü işlemlerinde de yaklaşık olarak %0.37 kayıp ile 5,36 TL’den ticarete giriyor. Değişimlerin ardından hisse vade farklarını negatif baskıladı ve görünüm aylıkta %27.25 seviyesine geri çekilirken, 52 haftalıkta ise -%25.33 seviyesine derinleşti.

THYAO Tutunamadı, Dolar Endeksi Primleniyor!

Türk Hava Yolları THYAO Hisse Senedi DüşüyorTürk Hava Yolları hisse senedi THAYO’da volatil günler! Hisse geçtiğimiz hafta ani bir kalkış ile 16,17 TL seviyesini kaydetmişti. Bu seviye aylık bazda da tepe noktası olarak izlenmişti. Ancak 14,14 seviyelerinden sıçrayan THYAO yukarıda tutunamadı ve an itibarıyla %0.76 değer kaybı ile 14,40 TL/p’de. THYAO ayrıca dikkat çeken bir ayrıntıda ise Ocak ayında yabancı yatırımcının en fazla çıkış yaptığı hisse senetleri arasında yer aldı.

ABD Dolarını 6 ülke para birimine karşı takip eden Dolar Endeksi DXY yeniden 96,0 noktasını aştı ve %0.17 primlenme ile 96,23 bandında grafikleniyor. Endeks için tüm teknik veriler pozitif bir sinyal verirken, 96,08 seviyesinde gözlenen 20 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki seyir ılımlı havanın sağlığındaki olumlu duruma dair bir mesaj olabilir.

Borsa İstanbul 100 Endeksi Teknik İncelemesi

Gevşeyen Endekse Teknik Bakış22 yılın en iyi Ocak ayı performansından sonra bu geri çekilme aslında çok da korkutucu bir senaryo değil tabi. Lakin çekilmenin hangi düzlemden tekrar geri döneceği bu konuda önem arz etmekte. Keza 90 bin seviyesinden olacak bir dönüş demek ciddi bir volatilite yaratacağı gibi beklenmeyen bir hareket olabilir. Diğer tarafta bazı yatırımcılara bakıldığında ise zaten beklenmeyen hareketler başlığında terste kalan işlemler buhranında…

Endeks Salı günü %0.19 değer kazanımında 102.448 puandan kapanmıştı. Bu gelişmenin ardından yatayda renk değişiklikleri başlığındaki duruş ile güncellenen teknik noktalar günlük bazda 102.685 seviyesinde izlenebilecek bir denge noktası (PP) işaret etmekte. Aşağı yönde olası destek bölgesi 101.500 olarak değerlendirilebileceği gibi ters orantıdaki harekette ise 103.600 seviyesindeki ilk olası direnç gündeme gelebilir.

103.600 bandı özellikle psikolojiyi de rahatlatabilecek bir nokta şeklinde okunuyor. Yatırımcının psikolojisine dair yapılan araştırmalar ve grafik verilerinden çıkan sonuç özetinde bu seviyenin üzerindeki seyir yukarı yönlü harekete dair mesajlar olarak okunacağı gibi alım tarafına ağırlık kazandırabilir nitelikte. ISCTR’de gözlenen politik kaynaklı gelişme piyasa üzerindeki yatırımcı algısını negatif yönde etkiliyor, özellikle de yabancı yatırımcıyı ürkütüyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum