Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Renk Değiştiren Küresel Endekslerden Pozitif Ayrışmayı Başarıyor

Global borsa endekslerinde gözlenen değer kayıplarının baskısında satışlar kaydeden endeks argümanlarına karşılık alım yönünün ağır basması ve olumlu seyir ile BIST'e bakış.
Borsa İstanbul Renk Değiştiren Küresel Endekslerden Pozitif Ayrışmayı Başarıyor
Yorum

Renkler değişiyor… ABD Çin ticaret savaşları, 3 aylık ateşkes süreci ve yeni yılın ikinci hafta başında gerçekleştirilen ılımlı müzakereler. Dünyanın dört bir yanında takip edilen, yansımaları özellikle sanayi sektörü ve ilgili hisse senetlerinde gözlenen gerilimler. Yatırımcıların beklentilerine paralel gözlenen müzakere süreci ve küresel piyasalarda kaydedilen yukarı yönde katı ivmenin ardından bir tıkanıklık sinyali daha…

Uluslararası Para Fonu IMF’nin küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmesi piyasaların risk iştahında bozulmalara yol açarken, Çin ABD müzakere sürecinde fikri mülkiyet gibi önemli bir konuda gelişme sağlanamamış olması kar realizasyonları beklentisine tuz biber oluverdi.

Asya piyasalarında ortalama %0.60, Avrupa’nın genelinde ise %0.25 civarı değer kaybeden endeksler; ABD vadelilerindeki genel harekete paralel %0.50 civarında daralan görüntü ve açılacak hisse senedi endekslerine negatif bir giriş sinyali… Küresel piyasalarda gözlenen bu kayıplar Borsa İstanbul tarafına da olumsuz yansıyor. Özellikle bankacılık hisse senetleri tarafında (%1.8) gözlenen değer kaybı, Sanayi Endeksi bileşenlerinde elde edilen kazanımlarla dengelenmeye yetmedi.

Kar Satışları mı, Uygun Maliyetli Alımlar mı?

Yer Yer Realizasyonlar Yer Yer Alımlar GörülüyorBorsa İstanbul’da kar satışlarının devam etmesi, küresel endekslerde gerçekleşecek değer kaybının artmasına paralel yoğunlaşabilir. Bu gelişmede yukarı yönlü ani ve katı değerlenen BIST Bankacılık Endeksi sakinleri, realizasyona maruz kalabilecek en yakın taraf olarak izlenebilir.

Türkiye’ye yönelik değerlendirmede IMF, ekonominin sıkılaşan para politikası ve daha da kısıtlayıcı dış finansman unsurları kaynaklı 2019 yılı için öngörülerin üzerinde bir daralma gözlenebileceğini açıkladı. Açıklamaya karşılık Ekim 2018 tarihli IMF raporunda Türkiye ekonomisinin 2019’da %0.4 ve 2020’de %2.6 büyümesi beklenirken, güncellenen raporda verilerde bir değişiklik yayınlanmadı.

BIST 100 Endeksinin Teknik Veriler Işığında Hareketleri

Borsa İstanbul 100 Endeksine Teknik Noktalarla BakışBIST 100 endeksi dün %0.51’lik bir kayıba tekabül eden 97.955 seviyesinden kapanmıştı. Bugün aşağı yukarı yönlerde kararsız hareketlere rağmen birinci seansın son işlem anlarında yukarı yöndeki hareketin galip gelmesi ile endekste 99 bin puan aşıldı. Son zamanlarda takip edilen kazanımlar dizisinde renk değişimleri küreseller bazında Borsa İstanbul varlıklarında da yer yer kendini gösteriyor.

Dünkü negatif kapanışa kıyasla güncellenen günlük bazda takip edilebilecek teknik verilere 98.475 seviyesindeki pp (denge) bölgesi ile bakılabilir. Aşağı yönlü salınımda 97.117 ve 96.280 seviyesinde rastlanabilecek olası destek noktaları ile yukarı yönde 99.300 direnci izlenebilir. Bugün an itibarıyla 99.484 puan günlük bazda tepe nokta olarak kaydedildi ve ilk yorumlanabilecek 99.300 direnci test edildi. Seviyenin üzerinde yaklaşık 200 puana yakın bir duruş olması ikinci olası direnci yani 100.660 puanı işaret etti. 

PP noktasına paralel 20 günlük hareketli ortalamasında beliren 98.438 puan yine takip edilebilirliği önem arz eden bir seviye olarak değerlendirilebileceği gibi 66 seviyesindeki 14 günlük çalıştırılan RSI indikatörü al bölgesinde ve 41 seviyesindeki aynı periyotlu STOCHRSI indikatörü ise sat bölgesinde dalgalanmakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu