Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100’ün Destek Test Ederken, Direnç Kırdığı Haftada Şirket Gelişmeleri

Borsa İstanbul'un desteklerini test ettiği haftada, endeks dirençleri kırdı. Gelişmeler ışığında şirket gelişmeleri;
BIST 100’ün Destek Test Ederken, Direnç Kırdığı Haftada Şirket Gelişmeleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye sermaye piyasalarında korkulu bir hafta gerçekleşti. Küresel piyasalardan gelen soğuk hava dalgasının etkili olduğu grafiklerde haftanın son iki işlem gününde ılımlı seyir yakalandı. Analistler bazında yorumların özetine baktığımızda tedbirli hareket edilmesi gerekiyordu. Yatırımcılar tarafında ise açılışına satıcılı başlayan Borsa İstanbul’un düşüşünde derinlik kazanması ve ardı ardına kırılan destekler kötümser tabloların yad edilmesine neden oldu. 

BIST 100 endeksinde aylık en düşük seviye 88.564,44 ve en yüksek 99.553,94 puan olarak kaydedildi. Haftalık çizdiği grafikte zirve bandından kapanış gerçekleştiren endeks 94.123,02 puandan (%1.88 değerlenme) gözlemlendi. İncelediğimiz endeks ilk direnci 93.200 seviyesini kırarken, ikinci direnci 94.000 puanın hafif üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Önümüzdeki haftaya ılımlı bir bakışa neden olabilecek kapanış, yukarı yönlü hareketlerin devamında olası psikolojik direnç olan 95.000’i test edebilir.

Yurt içi şirket gelişmelerinde üçüncü çeyrek mali tablolarının açıklanmaya devam etmesi kaynaklı trafik hayli yoğundu. Detaylarını anlık değerlendirdiğimiz olayları yüzeysel sıralayacak olursak;

Arçelik Beklentileri Pozitif Kırdı

Yatırımcısını Sevindiren Arçelik BIST 100 Endeksini Pozitif Etkiledi

 • ARCLK (Arçelik) FAVÖK ve net kar açıklaması ile beklentileri aştı. Yıllık bazda %2 düşüş ile 3. çeyrek net karını 251 milyon TL ve FAVÖK rakamını yıllık bazda %44 artışla 781 milyon TL’ye ulaştı.
 • TAVHL (TAV Holding) beklentinin altında yıllık bazda %7 artışla 112 milyon Euro net kar açıkladı. FAVÖK yıllık bazda %22 artışla 232 milyon Euro olarak duyuruldu.
 • ANSGR  (Anadolu Sigorta) 62 milyon TL net kar açıkladı ve beklentilerin altında kaldı. Şirket 2. çeyrekte 60 milyon TL net kar açıklamıştı.
 • AKSEN (Aksa Enerji) Aksa Enerji’nin Antalya doğal gaz santralinin kapasitesi 1.500 MW’tan 900 MW’a indirildi. Gelişmeyle şirketin üretim kapasitesi 9 milyar kWs’ten 7 milyar kWs’e düştü. (Lisansı iptal edilen üretim bloğunun 2018 yılında fiili üretime bir etkisi yoktu ve gelişme hissede nötr yorumlandı.)
 • ZOREN (Zorlu Enerji) takip ettiğimiz gelişmeye göre Zorlu Enerji Gaziantep Doğal Gaz ve Trakya Doğal Gaz şirketlerini satmaya karar verdi. Satışın gerçekleşmesi ile şirket doğal gaz işinden çıkmış olacak. (Şirket Trakya Doğal Gaz’ın %90 payını 176 milyon TL’ye ve Gaziantep Doğal Gaz’ın %90’ını 116.8 milyon TL’ye satın alınmasını Mayıs ayında açıklamıştı.)

BAGFS Açıkladığı Zararla Dikkat Çekti

Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş Zararda Zirve Yaptı

 • BRISA (Brisa) üçüncü çeyrek bilançosunda yıllık bazda %6 artış ile 52 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa beklentisini aşan net kara paralel FAVÖK rakamı yıllık bazda %43 büyüme kaydederek 174 milyon TL’ye yülseldi.
 • BAGFS (Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş) piyasa beklentisinin üzerine fazlasıyla çıktı (56 milyon TL net zarar) ve 136 milyon TL net zarar açıkladı. FAVÖK rakamı -2 milyon TL olarak duyuruldu.
 • ISGYO (İş GYO) 3 milyon TL net zarar açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 41 milyon TL net kar açıklanmıştı. FAVÖK rakamı yıllık bazda %51 artış gösterdi ve 58 milyon TL olarak gerçekleşti. (Gelişmelerle şirketin net karındaki gerilemenin faiz ve kur farkı giderlerindeki ciddi artış kaynaklı olduğu görüldü.)
 • ASELS (ASELSAN) Şirket ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki sözleşmesi ile ilgili olarak yaklaşık 438 milyon dolar değerinde ek bir sözleşme imzaladığı açıklandı.
 • EKGYO (Emlak Konut GYO) piyasanın kar beklentisinin altında net zarar açıkladı. Şirket üçüncü çeyrekte 32 milyon TL net zarar ve -1 milyon TL FAVÖK açıkladı.

Şişe Cam’dan %260 Artış

Şişe Cam Bilançosundaki Net Kar ile Dikkat Çekti

 • YKBNK (Yapı Kredi Bankası) uluslararası piyasalardan iki tranş halinde 1.1 milyar dolar değerinde bir yıl  vadeli sendikasyon kredisi temin etti.
 • TATGD (Tat Gıda) yıllık bazda %62 oranında bir daralma ile 7 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan FAVÖK yıllık bazda %14 artış ile 20 milyon TL olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı.
 • SISE (Şişe Cam) beklentilerin üzerinde bir duyuru yaptı. 3. çeyrek mali tablosunda yıllık bazda %260 artışla 998 milyon TL net kat açıkladı. FAVÖK rakamı da net kara paralel piyasa beklentisinin üstünde yıllık bazda %68’lik bir artış kaydetti.
 • MRDIN (Mardin Çimento) beklentilerin üstünde yıllık bazda %55 düşüşle 7 milyon TL net kar açıkladı ve FAVÖK rakamı beklentilerin üstünde %53 düşüşle 8.4 milyon TL olarak duyuruldu.
 • ASELS (ASELSAN) 794 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK yıllık bazda %90 artışla 380 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin 2018 yılı 9 aylık konsolide net karı 1 milyar 735 milyon 503 bin TL olarak kaydedildi.

Petkim Yatırımcısını Yine Üzmedi

Petkim Açıkladığı 3Ç18 Mali Tablosu İle Yatırımcısına Güven Verdi

 • ALKA (Alkim Kağıt) yıllık bazda %282 artışla 25 milyon TL net kar açıkladı. Şirketin net borcu güçlü operasyonel faaliyetlere bağlı olarak çeyreksel bazda %43 azalarak 15 milyon TL olarak gerçekleşti.
 • TOASO (Tofaş Fabrika) beklentilerin üzerinde yıllık bazda %10 artışla 311 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK rakamı ise beklentilerin fazlasıyla üzerinde yıllık bazda %71 oranında artışla 731 milyon TL olarak gerçekleşti.
 • KRDMD (Kardemir D) 3. çeyrekte 48 milyon TL net kar açıkladı. Piyasanın beklentisi net zarar açıklanacağı yönündeydi ve gelişme olumlu etki yarattı.
 • PETKM (Petkim) Piyasanın beklentisi 376 milyon TL’nin üstünde 413 milyon TL net kar açıkladı.
 • ULUSE (Ulusoy Elektrik) 51 milyon TL net kar açıkladı.

Türk Hava Yolları’ndan Resmi Açıklama Bekleniyor

Türk Hava Yolları Gelişmeleri Olumlu Yorumlanıyor

 • SOKM (Şok Marketler) şirketin yıllık bazda %181 artış gösteren FAVÖK rakamı 228 milyon TL’ye yükseldi.
 • PNSUT (Pınar Süt) 3. çeyrek bilançosunda 15 milyon TL net zarar açıkladı. FAVÖK rakamı yıllık bazda %23 artışla 26 milyon TL olarak gerçekleşti.
 • PETUN (Pınar Et ve Un) yıllık bazda %39 daralmaya işaret eden 13 milyon TL net kar açıkladı.
 • THYAO (Türk Hava Yolları) haber akışına göre Sabiha Gökçen’de Malezya Havalimanı Holding’in payını, yeni İstanbul Havalimanı’nda %40 hisse alımını ve JFK terminal 1’de pay alımını değerlendiriyor. (İstanbul Havalimanın’nda %40 hisse için değerleme olarak 400 milyon euro tutarında bir bedelden bahsediliyor.) Şirket tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu