Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK Testi Ilımlı Sonuçlanırken, Hane Halkı ve Şirket Dövizleri Artış Gösterdi

Finansal gelişmelerde açıklanan olumlu stres testi, yükselen hane halkı ve tahvil piyasası verilerine ayrıntılı bakış şöyle;
BDDK Testi Ilımlı Sonuçlanırken, Hane Halkı ve Şirket Dövizleri Artış Gösterdi
Yorum

BDDK tarafından açıklanan bankaların stres testi sonuçlarında veriler ılımlı geldi ancak gelecek için belirsizlikler mevcut. Sonuçlara göre bankaların yeni bir sermaye ihtiyacı gerektirmemesi olumlu olarak değerlendirilebilir ancak, daha stresli ortamlarda uygulanacak testlerin sonuçları konusunda muallakların olması akıllarda belirsizlik yaratmakta.

XBANK (Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi) %0.47 primlenme kaydederken 118.139 puanda grafikler çiziyor ve 118.00 seviyesinde gözlenen teknik ve psikolojik açıdan önemli direncin üzerindeki hareketlerindeki kalıcılık ile ılımlı bir sinyal olarak gözleniyor.

Hane Halkı Döviz Mevduatları 15 Haftadır Artış Dizisinde

Döviz Mevduatlarında Hane Halkı Artış Şirketler Azalış Gösterdi14-21 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre hane halkı döviz mevduatlarında 0.5 milyar $ ve şirketlerin döviz mevduatları 2.0 milyar dolar artış gösterdi. Hane halkı döviz mevduatlarında yükseliş dizisi yaklaşık olarak son 100 gündür (15 hafta) devam ederek 8.4 milyar $ artış gösterdi.

Son güncelleme ile 2018 başından bu yana hane halkı döviz mevduatlarında geri çekilme 0.5 milyar dolara gerilerken 90.6 milyar $ ve şirketlerin döviz mevduatları 0.9 milyar dolar azalma kaydederek 67.2 milyar $’dan kaydedildi.

Hisse Senedi Piyasasına 1 Milyar $ Giriş, Tahvil Piyasasından 1 Milyar $ Çıkış!

Hisse Senedi ve Tahvil Piyasaları Ters Orantılı Sonuçlar VerdiGeçtiğimiz haftada hisse senedi piyasasına 239 milyon $’lık ve tahvil piyasasına 160 milyon $’lık bir yabancı girişi gerçekleşti. Güncellenen verilerle birlikte yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasından 1.0 milyar $ çıkış gözlenirken, tahvil piyasasına 1.0 milyar $’lık yabancı girişi kaydedildi.

Vadeli tarafta 2019 Şubat vadeli endeks kontratı %0.82 değerlenme ile 119.400 seviyesinde işlem görürken 119.684 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamasına yakın seyretmekte. Aynı vade döviz kontratı ise %0.63’lük geri çekilme ile 5,4360 TL seviyesinde işlem görürken kısa pozisyonlarda kayıplarıyla takip ediliyor.

Türkiye 10 yıllık hazine kıymetlerinde %16.020’lik bir seviye gözlenirken hareketlenme yatayda negatife yakın seyretti. 2 yıl vade kıymetlerde ise %0.79’luk bir artış gözlendi ve %19.210 seviyesinde bir verim gözlendi. Diğer tarafta 5 yıllık ülke CDS’i ise 350,46 seviyesinde kaydedildi. Aşağı yönde azalış gösteren risk sigorta primi düşüş göstermiş olsa da hareketlerin sergilendiği seviye ile bir kere daha risk ortamının varlığını teyit edilmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu